☰ menu

Imprezy Białołęckiego Ośrodka Kultury w ramach akcji Lato w mieście

czw.-czw.
05.07-26.07.2012

5.07 – "Jaś i Małgosia”, Teatr Jumaja: Katarzyna Afek, Jacek Zienkiewicz, Marek Pituch


Adaptacja opowiadania braci Grimm pod tym samym tytułem jest autorską interpretacją wykorzystującą motyw i perypetie dwojga rodzeństwa – Jasia i Małgosi, którzy zagubiwszy się w lesie, z dala od swojego domu, muszą zmierzyć się z wynikającymi z tego niebezpiczeństwami, a w szczególności ze złą i podstępną Babą Jagą. Z uwagi na troskę o reakcje młodego widza i chęć przekazywania mu jedynie pozytywnych emocji, adaptacja została pozbawiona przejawów okrucieństwa charakterystycznego dla oryginalnego opowiadania. I tak na przykład Baba Jaga nie zostanie wepchnięta przez Małgosię do rozgrzanego pieca, a jedynie przegnana "na cztery wiatry” przy pomocy gorącej łopaty do pieczenia chleba. Te zabiegi nie tylko łagodzą zdarzenia, ale i stają się elementami komediowymi. Akcentują także aspekt sprawiedliwości i ogólnie przyjętych norm etycznych. Mówią, że złe postępowanie będzie ukarane, a szlachetne spotka się z zasłużoną nagrodą od losu (leśny ptaszek pomaga dzieciom trafić do domu za to, że wcześniej nakarmiły go okruszkami chleba). Spektakl wzbogacony jest sugestywnymi kostiumami, rekwizytami oraz malowniczą scenografią, która wprowadza dzieci w magiczny świat teatru. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienia się miejsce akcji – znajdujemy się na ganku domu Jasia i Małgosi, już chwilę później w magicznym lesie, następnie w chatce z piernika Baby Jagi.

10.07 – "Kot w butach”, Teatr Jumaja: Katarzyna Afek, Jacek Zienkiewicz, Marek Pituch
Adaptacja bajki stworzona została na podstawie utworu Charles’a Perrault’a jak również wierszowanego dzieła Jana Brzechwy. Bajka oprawiona jest piosenkami stworzonymi specjalnie na potrzeby spektaklu. Historia opowiada o Jaśku, najmłodszym synu zmarłego młynarza, który pozostawił w spadku młyn i kota. Jasiek staje się ofiarą oszustwa ze strony brata. W czasie nierównego podziału majątku otrzymuje tylko kota, zaś młyn zostaje w rękach podstępnego brata. Jak to jednak w bajkach w bywa – "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Kot, za okazane mu serce, w magiczny sposób uczłowiecza się i pomaga Jaśkowi dostać się na salony królewskie. Wszystko jednak czyni tak, by dać Jaśkowi lekcję życia mówiącą o tym, iż najważniejsze w życiu jest to, by być dobrym człowiekiem. Bajka ma przesłanie edukacyjne. Przedstawia podstawową zasadę, iż dobro zwycięża, a złe zachowanie zostanie ukarane.

12.07 – "Baju, Baj”, Teatr Jumaja: Katarzyna Afek, Jacek Zienkiewicz
Spektakl skonstruowany na bazie utworów dla dzieci autorstwa niekwestionowanego mistrza gatunku – Jana Brzechwy. Takie teksty jak: "Kaczka dziwaczka”, "Leń”, "Samochwała”, "Na straganie”, aktorzy interpretują w sposób żywiołowy i dowcipny. Posługują się przy tym barwnymi kostiumami i rekwizytami. Naczelnym założeniem spektaklu jest interaktywność. Ciągła czujność na reakcje dzieci jest tu elementem kluczowym. Dzieci doskonale znają te bajki i chcą w nich żywo uczestniczyć. Zadaniem aktora w tym spektaklu jest ułatwić dziecku jak najbardziej spontaniczny i aktywny odbiór. Daje to fantastyczne rezultaty. Dla uatrakcyjnienia widowiska kilka tekstów wykonywanych jest w wersjach śpiewanych do znanych i wspaniałych melodii. Dzieci wraz z aktorami entuzjastycznie je wyśpiewują. Atutem przedstawienia jest żywiołowa, radosna, lekka i dowcipna formuła, a niepodważalną zaletą tekstów Brzechwy jest ich ponadczasowość, głębia znaczeń i mądrość życiowa, tak silnie tę twórczość wypełniająca, że na z pozoru dziecięcym przedstawieniu nie znudzą się także dorośli.

17.07 – "Bajanulki”, Anna Szawiel, Anna Kaźmierowska
"Bajanulki” to lalkowy spektakl w oparciu o najpiękniejsze baśnie J. Ch. Andersena. Dwie Anki zabiorą dzieci w podróż do wnętrza komina, przez który musieli się przedostać Kominiarczyk i Pastereczka, a także nad staw gdzie Kaczątko przemieniło się w Łabędzia. Na własne oczy widzowie będą mogli zobaczyć, co takiego miał w brzuchu Bałwan, który tak bardzo tęsknił za piecem… "Bajanulki” to świat wyczarowany z muzyki i lalek zrobionych na drutach, które zamknięte w walizce, ożywają zaraz po jej otwarciu. W czasie trwania przedstawienia dzieci aktywnie uczestniczą w zabawach, konkursach oraz piosenkach. W tę magiczną podróż zabiorą je absolwentki Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Spektakl polecany jest głównie dzieciom w wieku od 2 do 7 lat.

19.07 – "Wyspa Czamczaraka”, Ewa Kutrowska, Jerzy Latos
W przedstaw ieniu Teatru Bajka przedmioty codziennego użytku zagrają główne role spektaklu. Tytułowy bohater przekaże piękną ideę mówiącą o tym, że aby świat pozostał piękny, trzeba dbać o każdą zieloną enklawę.

24.07 – Program muzyczny "Konstantynopolitańczykowianeczka”, Saba Krasoczko, Mieczysław Litwiński
Teatralizowane przedstawienie tradycyjnych piosenek dla dzieci, śpiewanych od kilku pokoleń i jeszcze do niedawna w polskich domach. Piosenki wykonywane są z akompaniamentem akustycznego, czasem nietradycyjnego instrumentarium. W zabawnych interludiach artyści imitują głosy zwierząt, wciągając dzieci w muzyczny dialog. W programie również tradycyjne wierszyki i wyliczanki. Koncert ma żywe tempo, niekiedy rozśmiesza, zaskakuje, przekracza granicę między dorosłymi – wykonawcami a dziećmi – widownią, jednakże są w nim też momenty liryczne i spokojne.

26.07 – "Dzieci Pana Astronoma”, Grupa "GRAM TEATR”: Marta Pniewska, Jacek Dzięgiel
Spektakl powstał w oparciu o opowiadanie Wandy Chotomskiej. Tytułowy Pan Astronom – tata bliźniąt, organizuje dla swoich dzieci różne zabawy – w planety, gwiezdny zwierzyniec… W przystępny sposób przekaże trochę astronomicznej wiedzy w sam raz dla przedszkolaków.

Exit mobile version