☰ menu

IKM edukacyjnie w czerwcu

wt.-wt.
02.06-30.06.2015

Gdańskie Miniatury na szlaku kościołów i szpitali Starego Miasta (kościół św. Elżbiety, kościół św. Józefa) – spacery dla szkół oraz weekendowe – dla rodzin

Gdańskie Miniatury to projekt, którego głównym celem jest przybliżenie w ciekawy sposób, w formie gry miejskiej, historii miasta dzieciom i młodzieży, a także zainteresowanym osobom dorosłym. Spacerować można indywidualnie, z mapkami dostępnymi na stronie projektu

www. gdanskieminiatury.ikm.gda.pl

lub z przewodniczką Ewą Czerwińską i portalem iBedeker, popularyzującym historię Gdańska.

W tym roku szkolnym tematem przewodnim spacerów są gdańskie kościoły i dawne, przykościelne szpitale, które miały więcej obowiązków, niż tylko leczenie chorych.

W czerwcu odwiedzimy Stare Miasto (kościoły św. Elżbiety i św. Józefa, dawny Dom Dobroczynności i Sierot oraz budynek Poczty Polskiej).

Wstęp wolny

Spacer z portalem iBedeker dla szkół i grup zorganizowanych 18 czerwca 2015 (czwartek)

TEMAT: " KOŚCIOŁY STAREGO MIASTA"

TERMIN: 18 czerwca 2015 r. (czwartek), godziny: 10:00, 11:30, 13:00

KATEGORIA WIEKOWA: szkoły podstawowe (klasy V-VI) – szkoły ponadgimnazjalne

CZAS TRWANIA: około 1,5 godziny

MAKSYMALNA ILOŚĆ OSÓB ZGŁASZANYCH: 30

MAKSYMALNA ILOŚĆ OSÓB W GRUPIE PODCZAS SPACERU: 50

KOSZT: bezpłatne

Prosimy o zgłoszenia do dnia 10 czerwiec (środa) 2015 r. z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny, nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 18 czerwca będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail: miniatury@ikm.gda.pl

Organizatorzy informują, że zapewniają oprowadzanie po trasie " KOŚCIOŁY STAREGO MIASTA ". Nie zwalnia to Państwa z obowiązku zapewnienia osobom nieletnim opieki zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa.

Spacer z portalem iBedeker dla rodzin i grup nieformalnych 27 czerwca (sobota)

TEMAT: "KOŚCIOŁY STAREGO MIASTA " Spacery dla rodzin i grup nieformalnych
TERMIN: 27 czerwca 2015 r. (sobota), godziny: 11:00, 12:30, 14:00

MIEJSCE ZBIÓRKI: Gdańsk, ul. Elżbietańska 1, Szpital św. Elżbiety i dawny dom dziecka

KATEGORIA WIEKOWA: najmłodsi uczestnicy/czki powinni mieć minimum 11 lat

CZAS TRWANIA: około 1,5 godziny

KOSZT: bezpłatne

Organizatorzy informują, że zapewniają oprowadzanie po trasie "KOŚCIOŁY STAREGO MIASTA ". Nie zwalnia to Państwa z obowiązku zapewnienia osobom nieletnim opieki zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa. Na spacer nie mogą zapisywać się osoby niepełnoletnie bez opieki.

Więcej informacji pod adresem e-mail: miniatury@ikm.gda.pl

Spacer będzie fotografowany i filmowany. Relacja ze spaceru ukaże się na portalu iBedeker.

Gdańskie Dni Sąsiadów 2015
Zachęcamy szkoły z całego Pomorza do organizacji wydarzeń tematycznych w
ramach Gdańskich Dni Sąsiadów w terminie do 30 czerwca.
Gdańskie Dni Sąsiadów to okazja do spotkania i poznania swoich sąsiadów i
sąsiadek. Zabawa na świeżym powietrzu, spotkanie przy grillu czy święto
ulicy – jest wiele sposobów, by wspólnie spędzić czas.

Tegoroczna edycja trwa od 29 maja do 30 czerwca i już można zarejestrować spotkanie w
swojej dzielnicy.
Spotkanie lub festyn można zarejestrować przez formularz dostępny na stronie
www.gdansk.dnisasiadow.pl/zarejestruj-sie lub w Instytucie Kultury
Miejskiej. Każda osoba/instytucja/organizacja/szkoła, która zarejestruje
swoje spotkanie otrzyma pakiet startowy pomocny w organizacji imprezy, a
wysyłając relację ze spotkania (zawierającą krótki opis i zdjęcia) można
wygrać nagrody – bony do hipermarketu ogrodowo – budowlanego. Pakiety można
będzie odbierać od połowy maja w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40.
Więcej informacji na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl.
e-maill: kontakt@dnisasiadow.pl

Dzień Małego Sąsiada w IKM 7 czerwca (niedziela) od 11.00 – 15.00

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza wszystkie dzieci z rodzicami i opiekunami do świętowania Dnia Małego Sąsiada. W niedzielę, 7 czerwca od godz. 11.00 do 15.00 sień IKM zmieni się w przestrzeń warsztatów dla dzieci, odbędzie się też kiermasz książek, zagramy w gry planszowe i rozlosujemy nagrody.

W programie zajęć są m.in.: warsztaty „Zwierzaki Adama Wajraka" wokół książek autora, warsztaty z tworzenia wynalazków, kiermasz książek, BookCrossing, sąsiedzki poczęstunek, kącik gier planszowych, losowanie nagród. To wszystko w sieni IKM, 7 czerwca, w godz. 11.00 – 15.00. Zajęcia dla dzieci są prowadzone we współpracy z Fundacją Generacja.

Tego dnia w księgarni IKM można będzie też kupić książki autorów, którzy uczestniczyli w gdańskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci: Adama Wajraka, Agnieszki Tyszki, Agnieszki Stelmaszyk, Rafała Kosika, Macieja Wojtyszki i Anny Czerwińskiej- Rydel.

Kontakt w sprawie Dnia Małego Sąsiada w IKM: marta.mironska@ikm.gda.pl / katarzyna.buczek@ikm.gda.pl

Opowiedz ich historię
Gdańska Fundacja Oświatowa oraz Gdańskie Liceum Autonomiczne zapraszają
szkoły ponadgimnazjalne z Trójmiasta do udziału w projekcie filmowym
„Opowiedz ich historię". Przedsięwzięcie dotyczy wielokulturowego Gdańska.
Uczniowie i uczennice będą mieli za zadanie stworzenie filmowych historii
oraz prac fotograficznych o swoich rówieśnikach wywodzących się z
mniejszości narodowych mieszkających w Gdańsku. Zanim powstaną filmy,
młodzież przygotuje się do ich stworzenia, biorąc udział w cyklu zajęć:
warsztatach na temat wielonarodowości, wycieczkach śladami zapomnianych
kultur, spotkaniach z przedstawicielami grup mniejszościowych oraz w
warsztatach filmowych.
Przy projekcie współpracuje Instytut Kultury Miejskiej

Pierwsze zajęcia już 12 czerwca!
Udział w projekcie jest bezpłatny.

Więcej informacji: http://opowiedzichhistorie.gfo.iq.pl/

Koordynatorki projektu: