Przed 235 laty, 16 października 1779 r. o godzinie szóstej wieczorem Johann Uphagen przeprowadził się do nowego domu przy ul. Długiej 12, opuszczając swoją dawną siedzibę, Stary Dom Ławy przy Długim Targu 45. Tej nocy spał po raz pierwszy w kamienicy, która odtąd przez kolejne stulecia nosić miała miano Domu Uphagena. Nowy dom był na tyle gotowy, że właściciele mogli się wprowadzić, ale jego wykańczanie i wyposażanie trwało jeszcze kilka lat. Uphagen w swoim pamiętniku odnotował, że w „1787 po Nowym Roku tak dalece miałem ukończone prace przy ozdabianiu i meblowaniu domu, że 24 stycznia (…) mogłem po raz pierwszy podjąć gości w urządzonym ostatnio salonie".
W czerwcu 1998 r. z okazji otwarcia Domu Uphagena, Oddziału MHMG zorganizowano przeprowadzkę państwa Uphagenów do nowego domu, według scenariusza kustosza Wojciech Szymańskiego. Postanowiliśmy powrócić do tej tradycji, tym razem nawiązując do październikowego terminu.
Nasza inicjatywa to dopiero początek działań mających na celu zainicjowanie stałego cyklu spotkań noszących wspólny tytuł: Sobota u państwa Uphagenów. Ich pomysłodawcą jest kierownik oddziału Dom Uphagena MHMG, dr Ewa Barylewska-Szymańska. Chcemy, aby w tym wyjątkowym muzeum historycznych wnętrz mieszczańskich turyści nie tylko oglądali zabytkowe przedmioty, ale przede wszystkim poznawali życie dawnych gdańszczan: ich obyczaje, modę czy zainteresowania – mówi Anna Mallek, jedna z pomysłodawców sobotniego wydarzenia, animatorka Działu Edukacji, Promocji i PR-u Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Tego dnia odbędzie się także uroczyste przekazanie muzeum strojów uszytych przez Mistrzynię Krawiectwa – Panią Gabrielę Gretkowską, na wzór noszonych przez gdańską służbę w XVIII w. Fundatorem kostiumów jest Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Kaper Gdański wraz z Garnizonem Gdańsk przygotował w Domu Uphagena warsztaty szycia historycznego, dawną aukcję oraz wykład o tajnikach mody męskiej. Podczas wydarzenia obecny dostępny będzie przewodnik, który opowie szczegółowo o historii tej niezwykłej kamienicy.
Wejście tego dnia jest biletowane.
PROGRAM:
12.00 – Przedproże Starego Domu Ławy (Sień Ekonomistów) – początek
12.00-13.00 – inscenizacja przeprowadzki do Domu Uphagena
13.00 – Salon Domu Uphagena – uroczyste przekazanie strojów przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw
13.15-15.00 – Duża Jadalnia Domu Uphagena – warsztaty szycia historycznego prowadzone przez Garnizon Gdańsk
13.15-14.00 – Salon Domu Uphagena – aukcja (improwizacja przy współudziale Garnizonu Gdańsk)
15.00-16.00 – Salon Domu Uphagena – opowieść o modzie XVIII wieku prowadzony przez Kapra Gdańskiego
16.00 – zakończenie
Od 13.15 – oprowadzanie po Domu Uphagena, w grupach ok. 10-15 osób