– Od pradziejów po średniowiecze Historia Mazowsza ogniem pisana – pokazy rzemiosł wykorzystujących ogień, m.in. wytop żelaza w dymarkach, wypał węgla drzewnego, pozyskiwanie dziegciu, warsztat kowala, odlewnika, wypał naczyń ceramicznych, pozyskiwanie soli, przyrządzanie potraw na ogniu, a także obóz wojów.
TERMIN: 1-2 czerwca
– X/XI w. Piknik archeologiczny – Drzewiej czyli dawniej – archeologia eksperymentalna. Gospodarzami na zamku będą wojowie, kmiecie i niewiasty. Pokażą swoją odzież i sposoby jej wykonywania, a także broń oraz narzędzia i sprzęty codziennego użytku. Można będzie zobaczyć m.in. pieczenie podpłomyków czy warzenie soli.
TERMIN: 17-18 sierpnia
– XI-XIII w. – Spotkanie ze średniowieczem – rekonstruktorzy zademonstrują ubiory, broń, zbroje i różne sprzęty związane z życiem wojów i rycerzy, ponadto tor łuczniczy i pokaz rzemiosł.
TERMINY: 18-19 maja; 25-26 maja; 6-7 lipca; 13-14 lipca; 3-4 sierpnia; 31 sierpnia-1 września
– XIII w. – Turniej Rycerski na dworze Konrada Mazowieckiego – czyli rycerskie potyczki w wykonaniu Smoczej Kompanii – to coroczna impreza odwołująca się do czasów świetności Czerska, kiedy władał nim książę Konrad Mazowiecki. Będą potyczki konne i piesze, pojedyncze i zbiorowe, ponadto mnóstwo kramów z przeróżnymi ówczesnymi towarami, a także pokazy rzemiosł.
TERMIN: 11-12 maja
– XIV w. – Poczet rycerza Miecława, starosty czerskiego – czyli ciekawostki z życia czerskich strażników grodowych. Rycerz Miecław ze Smogorzewa herbu Łabędź był w II połowie XIV wieku starostą czerskim. Jak żyli strażnicy Czerska pełniąc służbę i poza nią? Członkowie grupy Hufiec Kasztelanii Czerskiej odpowiedzą na te i inne pytania. Na gości będą czekać rycerz i strażnicy zamkowi. Ponadto będą gry i zabawy średniowieczne oraz strzelnica i mennica, a także przeróżne kramy – apteczny, z zabawkami, podpłomykami, owocowo-warzywny, bartniczy i rzemieślniczy warsztat tarczownika.
TERMINY: 15-16 czerwca; 21-22 września
– XV w. – Orzeł i Smok, czyli na dworze księcia Janusza i księżnej Danuty. Na chorągwi księcia Janusza I widniał orzeł i smok. Tym razem rekonstruktorzy ze stowarzyszenia Hanza pokażą realia życia na zamku czerskim, który wtedy właśnie został wzniesiony przez księcia Janusza. Będzie pokaz mody dworskiej i plebejskiej, pokazy walki na miecze, tor łuczniczy, broń i zbroje, gry i zabawy, różne rzemiosła.
TERMINY: Majówka 1-5 maja; Boże Ciało 20-23 czerwca
– XVI/XVII w. – Wiek Złoty versus Wiek Wojny – to spojrzenie na dwa oblicza historii przygotowane przez grupę rekonstruktorów Meluzyna. W programie sekrety fraucymeru królowej Bony (szwaczka i hafciarka, wszystko o dzierganiu i najprostsze techniki tkackie, plecenie sznurków, renesansowa modnisia z wizytą u krawca) oraz tajniki zbrojowni królewskiego łucznika i żołnierza.
TERMINY: 8-9 czerwca; 29-30 czerwca; 20-21 lipca; 27-28 lipca; 24-25 sierpnia; 7-8 września; 28-29 września
– XVII w. – Szwedzi na Zamku, czyli broń i obyczaje czasów broni czarnoprochowej. W programie zaciąg do regimentu, musztra, pokaz walki, a także obóz Szwedów, stroje, rynsztunek i broń.
TERMIN: 14 września