☰ menu

Historia Polski według komiksu – wystawa w sopockim Grodzisku

historia polski według komiksu
sob.-niedz.
29.04-28.05.2017

Układ ekspozycji jest chronologiczny i podzielony na rozdziały. Są wśród nich opowieści o królach, o wojnach, o klęsce powstań, walkach o wolność, ale też o naszej kulturze, nauce, sztuce i słynnych miejscach, z których możemy być dumni, miastach, które odegrały ważną rolę w historii naszej ojczyzny.

Rozpoczniecie Państwo podróż w czasie. Przeniesiecie się do naszej prahistorii, kiedy to pierwsi ludzie zmagali się z żywiołem i dzikim zwierzem. Poznacie dawne wierzenia, obrzędy i magię naszych praojców. Będziecie świadkami nadejścia na ziemie Polan chrześcijaństwa i niełatwego wcielania jego doktryn w miejsce prastarych pogańskich obyczajów. Dowiecie się o mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą prezentować także i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju – bohaterskie i patriotyczne czyny będące zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

 

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie jej można potraktować jak kolorową lekcję historii. Niech czegoś nauczy (fakty, daty), ale także w możliwie atrakcyjny sposób tę historię pokaże. Ekspozycja ma za zadanie nie nudzić – jak zwykłe podręczniki historii mają w zwyczaju czynić, a zaciekawiać do dalszej przygody z nauką. Niechby każdy zapamiętał jedną datę, jedno nazwisko skojarzył z jakimś wydarzeniem – to już coś! Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest za pomocą komiksu, który łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia. Zapraszamy zatem rodziny z dziećmi ale też całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o – po prostu – miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie znajdziemy przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie.

 

Miejsce: Grodzisko w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Haffnera 63, Sopot
Wernisaż: 29 kwietnia 2017, godz. 12.00
Czas trwania: 30 kwietnia 2017 – 30 września 2017

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela 10:00-18:00

 

Grodzisko w Sopocie

Haffnera 63, 81-715 Sopot

tel. (58) 340-66-00

e-mail: grodzisko@archeologia.pl

www.archeologia.pl

 

Dojazd z Dworca Gdynia Główna/Gdańsk Główny:

– SKM – do stacji Sopot Kamienny Potok i spacer ok. 10 min.

– SKM – do stacji Sopot Główny i dalej autobusem 187 (kier. Kamienny Potok SKM) do przystanku Dolny Sopot – Haffnera 01 i spacer ok. 3 min.

 

 

Exit mobile version