☰ menu

Hewelianum bliżej osób niepełnosprawnych!

pon.-niedz.
03.12-23.12.2012

 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Coroczne obchody mają przybliżać społeczeństwu problemy osób niepełnosprawnych oraz przypominać o potrzebie dostosowywania standardów funkcjonowania życia społecznego właśnie do potrzeb tych osób. Jest to dzień, w którym szczególnie warto mówić o nowych realizacjach, inicjatywach i udogodnieniach, jakie cały czas powstają na terenie wielu polskich miast.

 

W połowie 2013 roku w gdańskim centrum nauki osoby niewidome będą mogły „zobaczyć" portret Jana Heweliusza, podziwiać panoramę Gdańska lub poznać niezwykły teren Góry Gradowej wraz z jego burzliwą historią, a wszystko to za sprawą specjalnej aranżacji, którą zdeterminują przede wszystkim potrzeby osób niepełnosprawnych.

 

Ideą ekspozycji zlokalizowanej w niedużym obiekcie – laboratorium amunicyjnym nr 3, jest prezentacja zabytkowych budynków Fortu Góry Gradowej będących częścią systemu fortyfikacji miejskich Gdańska. Wybrane budynki pokazane zostaną za pomocą makiet i płaskorzeźbionych panoram, ale również poprzez projekcje multimedialne oraz ścieżkę dźwiękową lektora. Celem wystawy jest stworzenie tzw. „pomieszczenia bez barier", gdzie historię miejsca będą mogły poznać także te osoby, których ograniczenia związane z niepełnosprawnością uniemożliwiają inną formę zwiedzania Góry Gradowej. „Hewelianum bez barier" pozwoli więc odkrywać to miejsce i pomoże osobom niepełnosprawnym, dzięki zmysłom wzroku, dotyku czy słuchu, „zobaczyć" to, co do tej pory pozostawało dla nich niedostępne.

 

W chwili obecnej trwają przygotowania do otwarcia nowej ekspozycji, gdzie już dziś znajduje się sześć dotykowych makiet wykonanych z brązu. W pierwszej części obiektu – na wejściu do sali głównej – prezentowane są dwie makiety wiszące przedstawiające obiekt, w którym znajduje się ekspozycja – laboratorium amunicyjne nr 3. Na makietach oglądać możemy widok frontowy, czyli elewację oraz rzut całego pomieszczenia z rozmieszczeniem poszczególnych eksponatów. W osi wejścia znajduje się natomiast pełnoplastyczny portret patrona gdańskiego Centrum Hewelianum – Jana Heweliusza. W sali głównej dominującym akcentem jest stojąca makieta Fortu Góry Gradowej w skali 1:250, która w dalszej części prac nad ekspozycją zostanie uzupełniona efektownym oświetleniem górnym. Program iluminacji makiety zostanie zsynchronizowany z animowanym filmem oraz ścieżką dźwiękową lektora. Makieta będzie sterowana przy pomocy specjalnego panelu, przystosowanego dla osób niewidomych i słabowidzących. Prezentowane na wystawie filmy i animacje mają docelowo posiadać funkcję audiodeskrypcji, dzięki czemu w werbalny sposób będzie można przekazać wrażenia wizualne. Zostaną one także dostosowane do potrzeb osób niesłyszących. Dodatkowo w sali głównej wystawy zobaczyć można dwie makiety wiszące – widok z dwóch punktów widokowych na terenie Fortu Góry Gradowej.

 

Wybór obiektu nie jest przypadkowy. Znajduje się on bowiem w centralnej części dawnego fortu, przy tzw. majdanie (głównym placu fortu), co znacznie ułatwia dostęp do ekspozycji osobom starszym i niepełnosprawnym ruchowo, dla których wycieczka szlakiem historycznym „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk" może okazać się zbyt trudna. 

 

Ekspozycja w laboratorium amunicyjnym nr 3 jest realizowana w ramach projektu „Centrum Hewelianum. Budowa kompleksu edukacyjno – rekreacyjnego w Gdańsku. Etap IB", finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

 

 

Exit mobile version