☰ menu

26.05.2013

26 V, g. 11.00, sala Filharmonii im. Karola Szymanowskiego
► HAYDN Pory roku
► SCHUBERT VIII Symfonia h-moll "Niedokończona"

HANNE Gillian Webster soprano
LUKAS Joshua Ellicott tenore
SIMON Neal Davies basso
Capella Cracoviensis
dyr. Jan Tomasz Adamus
koncert z przerwą na lunch concert with lunch break

Pory roku – Die Jahreszeiten – The Seasons
Sukces wielkiego Stworzenia świata przekroczył wszelkie oczekiwania – w niedługim czasie partytura wyszła drukiem, a utwór pojawił się we wszystkich ważnych miastach Europy, i to mimo trwających właśnie wojen napoleońskich. Powodzenie zaowocowało więc pomysłem na następne oratorium: o ile pierwsze było "sakralne", drugie miało być "świeckie". Temat uniwersalny: zachwyt przyrodą i jej porządkiem. Laicki i bukoliczny, kryjący się pod prostym tytułem: Pory roku – Die Jahreszeiten. Pory roku w pełni wiosny, wraz z poczęstunkiem i spacerami po Plantach – czy można znaleźć lepszy sposób na niedzielę? Może i tak – jeśli dodamy jeszcze Symfonię Niedokończoną Schuberta!
Oratorium ukończone zostało w 1801, jako ostatnie dzieło Haydna, a zamówione przez Gesellschaft der Associierten, towarzystwo koncertowe kierowane przez barona Gottfrieda van Swieten. Tekst oparty na fragmentach poematu Jamesa Thomsona (1730), przetłumaczonego na niemiecki i zaadaptowanego przez van Swietena, który obdarzał także kompozytora szeregiem sugestii tyczących kompozycji. Ponieważ utwór z założenia miał funkcjonować w języku niemieckim i angielskim, van Swieten dokonał wtórnego tłumaczenia tekstu na angielski, z dostosowaniem do śpiewu – od tego momentu dzieło ma dwie podstawowe postaci, jednak z powodu sztucznie brzmiącej angielszczyzny barona nawet Anglicy (a może zwłaszcza oni) preferują wersję niemiecką. Partytura opublikowana została już w 1802 (co było wyjątkiem i świadectwem powodzenia), po czym Pory roku ruszyły śladem sukcesów Stworzenia świata.

Niedzielny lifestyle
Koncert jako sposób na niedzielę: w trakcie koncertu zajęcia dla dzieci prowadzone przez fachowych opiekunów, w przerwie czas na obiad, zwiedzanie, spacer, wypoczynek w ogrodach Muzeum Archeologicznego i inne atrakcje.
Lifestyle w dosłownym rozumieniu – sposób spędzania czasu. Czasu oddanego, co tu ukrywać, czystej, zmysłowej przyjemności. Muzyka Haydna – która jest ideałem harmonijnego ożywienia i wdzięku natury, przygotowanym tak, by słonecznie przesączał się w człowieka – a wraz z nią czysto hedonistyczne atrakcje wiosny: odpoczynek w ogrodach Muzeum Archeologicznego, smakowanie tańszych niż normalnie potraw w zaprzyjaźnionych barach i restauracjach, specjalne seanse zwiedzania miasta, podczas których nawet mieszkańcy mogą odkryć nieznane sobie tajemnice historycznych miejsc.
Natomiast koncerty – wyjątkowe! Z wielu powodów, choć właściwie trudno je wytłumaczyć: po pierwsze, rzadko/sporadycznie/w ogóle (niepotrzebne skreślić) zdarza się, by wykonywano w Polsce oratoria Haydna. Nawet Stworzenie świata, a o Powrocie Tobiasza nie ma co mówić. Dlaczego? Nie sposób dociec. Powodu brak – to uznane arcydzieła sławnego kompozytora, zawsze poruszające i szczere w swym zmysłowym zachwycie dla harmonii świata. Oczywiście, tym mniej jest możliwości słuchania ich wykonywanych na dawnych instrumentach, w zgodzie z dawnymi praktykami wykonawczymi. A jeżeli dodamy to tego zestaw wybitnych dyrygentów i wokalnych gwiazd, jaki proponuje Capella Cracoviensis – nie da się zaprzeczyć, że to okazja wyjątkowa pośród wyjątkowych.

Koncerty zaczynają się o 11:00, tymczasem już od 10.00 można podrzucać dzieci opiekunkom na Salę Błękitną (II piętro Filharmonii) – dziećmi zajmą się animatorki FAMIGI.

1 część koncertu kończy się o 12:3o. Można korzystać z oferty zaprzyjaźnionych restauracji i winiarni na Złotej Sali. Dzieci mogą pozostać pod opieką FAMIGI lub towarzyszyć Państwu w kolejnych atrakcjach zaplanowanych na półtoragodzinną przerwę. 2 część koncertu rozpocznie się o 14:oo, potrwa do ok. 15:oo.

zainteresowanych prosimy o kontakt:
info@capellacracviensis.pl

www.capellacracoviensis.pl

Uwaga!
Miasto Dzieci ma dla Was niespodziankę. Mamy do rozdania 5 dwuosobowych zaproszeń z okazji Dnia Matki na ten wspaniały koncert w dniu 26 maja!
Chętne osoby proszone są o wysłanie zgłoszenia (o temacie "haydn") do czwartku 23 maja  na adres monikak@miastodzieci.pl wraz z imieniem i nazwiskiem oraz wskazaniem, ile dzieci będzie oddanych animatorkom pod opiekę
.
*Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej, brak e-maila od redakcji Miasta Dzieci oznacza brak wygranej 🙁