Grać można zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Trasa wiedzie przez Śródmieście, ma długość 6,5 kilometra i liczy 21 przystanków. Będą potrzebne wygodne buty i telefon komórkowy z dostępem do Internetu (iOS lub android). Start jest w miejscu, gdzie mieściła się pierwsza siedziba Biblioteki Gdańskiej – przed Muzeum Narodowym przy ul. Toruńskiej, a meta na ławeczce Mariana Pelczara, pierwszego powojennego dyrektora – przed współczesną siedzibą przy ul. Wałowej.
– Te 425 lat to czas, w którym mieszkańcy poprzez donacje dla biblioteki zyskiwali nieśmiertelność. Wiemy, że dziś część z nich jest już nieco zapomniana, ale liczymy na to, że gra miejska ich przypomni – mówi dr Maria Michalska, na co dzień pracująca w Dziale Zbiorów Specjalnych (stare druki). – Wybór bohaterów tej opowieści nie był łatwy, a w historii biblioteki jest jeszcze wiele postaci wartych bliższego poznania.
Kto więc wie… gdzie w kościele Mariackim znajdowała się biblioteka i co się stało z liczącym 70 tys. fotografii archiwum gdańskich redakcji prasowych? Kim byli dla Biblioteki Gdańskiej Daniel Gralath i rodzina Czirenbergów? Co łączy Lożę Eugenię z jedyną w Europie Środkowo-Wschodniej oryginalną biblioteką masońską? To tylko niektóre pytania, na które uczestnicy gry znajdą odpowiedzi.
Dla graczy przygotowano niespodziankę w postaci jubileuszowych gadżetów i książki. Z ostatniej planszy dowiecie się, gdzie i kiedy można odebrać nagrody. Ich liczba jest limitowana!
Scenariusz gry napisał zespół połączonych sił: Muzeum Gdańska – Marta Krzyżowska oraz PAN Biblioteki Gdańskiej – Maria Michalska i Joanna Śliwa.
Organizatorami jubileuszu są PAN Biblioteka Gdańska i Polska Akademia Nauk. Współorganizatorami Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska. A sponsorem – Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Projekt gry dofinansowano ze środków miasta Gdańska.