Wiek XVIII jest czasem szczególnym, jeśli chodzi o tradycje … Jest to okres, w którym staropolska wystawność i bogactwo łączą się z pojawiającym się w kraju savoir-vivre i zasadami nowoczesnej etykiety.
Mimo, iż nie funkcjonowały jeszcze wówczas typowe jadalnie, to pomieszczenia dostosowywano do tego typu celów na bieżąco. Większe uroczystości oraz proszone obiady organizowano w przestrzeni salonowej, codzienne posiłki w skromniejszych domostwach przygotowywane i spożywane były w sieniach.
Wśród zastawy stołowej, zwłaszcza przez pierwszą połowę wieku króluje wszechobecna cyna, materiał względnie tani i łatwy w obróbce.
Wystawa ma na celu pokazanie różnorodności materiałów i wzorów stosowanych w rzemiośle artystycznym związanym z kulturą jedzenia. Powiększający się garnitur zastawy stołowej, tak rozpowszechniony już w XIX wieku, miał swój początek około roku 1750, kiedy to na polskich stołach zaczęły pojawiać się finezyjne teryny, sosjerki, musztardniczki, maselnice, wazy do zupy, zestawy herbaciane i kawowe, cukiernice oraz kafetiery. Wnętrza natomiast wypełnione były bogato dekorowanymi stołami, tapicerowanymi krzesłami i fotelami, a ustawiane w salonach i kuchniach bufety, kredensy i serwantki kryły mieniącą się kolorami porcelanę i drogocenne srebra.
Na wystawie zaplanowanej na okres od 13 grudnia 2013 r. do 2 marca 2014 r.