☰ menu

Goście Gościom

niedz.-niedz.
01.03-05.04.2015

Odmienność widzenia wynika z różnego doświadczenia życiowego i posiadanej wiedzy. Chcemy współpracować z grupami w różnym wieku, z przedstawicielami różnych zawodów, o różnych perspektywach widzenia takich obszarów jak muzeum, zabytek, historia, dziedzictwo. Podczas warsztatów moderowanych przez pracowników muzeum będziemy inspirować do podejmowania zespołowego, twórczego działania i przygotowania narzędzi, które posłużą wszystkim gościom Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Efektem projektu będzie wypracowanie czterech ścieżek zwiedzania dostępnych w wersji papierowej w formie folderu dla publiczności parku i pałacu w Wilanowie. Zamierzamy stworzyć następujące ścieżki:

Muzeum przedmiotów godnych uwagi

– dzieci w wieku 7-9 lat wraz z rodzicami przygotują ścieżkę zwiedzania pałacu ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów budujących charakter naszego muzeum. Zewsząd otaczają nas przedmioty. Kupione, otrzymane, znalezione. Wydają się takie pospolite, cichutkie, ale to bardzo mylne wyobrażenia o nich. W istocie każdy z nich ma swoją historię, którą chce opowiedzieć. Koordynatorka warsztatów zaproponuje grupie najmłodszych uczestników projektu podróż w głąb własnej wyobraźni, by je ożywić i wydobyć z nich interesujące historie. Podczas czterech warsztatów dzieci wspierane przez swych opiekunów będą mogły zadecydować, które przedmioty chciałyby pokazać innym zwiedzającym. Grupę koordynuje Katarzyna Pietrzak. Terminy warsztatów: 7, 14, 21 marca i 4 kwietnia. Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o wiadomość na adres poczty elektronicznej: kpietrzak(at)muzeum-wilanow.pl do 20 lutego.

Przychodzi dzieło sztuki do lekarza – muzeum zaprosiło do współpracy naukowe koło medyczne SKN Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM. Wybrane dzieła sztuki odczytane przez specjalistów dysponujących wiedzą medyczną pozwolą na nowo odczytać historię i ślady dawnej obyczajowości, zachowane w przedmiotach z kolekcji muzealnej, rozszyfrować to, co dotąd pozostawało w sferze domysłów.

Oznaki chorób, które specjalista może dostrzec na pierwszy rzut oka, nie zwracają uwagi pozostałych gości. Dzięki współpracy z kołem naukowym powstanie ścieżka zwiedzania szlakiem różnorakich dolegliwości widocznych w dziełach sztuki prezentowanych w wilanowskim pałacu. Grupę koordynuje Nela Kokoszka. Terminy warsztatów: 14 i 21 marca.

Smaki królewskich ogrodów – uczniowie szkół gastronomicznych, kucharze, szefowie kuchni oraz pasjonaci gotowania przygotują ścieżkę zwiedzania poświęconą potencjałowi kulinarnemu roślin rosnących w wilanowskim parku. Koordynator warsztatów Piotr Zwierzchowski zaprosi uczestników projektu do odczytania zapomnianych przepisów i zapozna ich z potrawami, które trafiały na królewski stół. Przyjrzymy się ziołom i warzywom, bardzo popularnym w staropolskiej kuchni, a rosnącym w ogrodach użytkowych i galanteryjnych Wilanowa. Zainspirowani barokowymi smakami uczestnicy warsztatów stworzą trasę zwiedzania historycznego założenia parkowo-ogrodowego, która opowie o kuchni, ogrodzie i staropolskim stole. Do udziału w projekcie zapraszamy uczniów szkół gastronomicznych, kucharzy, szefów kuchni, blogerów kulinarnych oraz wszystkich tych, którzy lubią eksperymenty kulinarne i pasjonatów gotowania. Terminy warsztatów: 6 i 23 maja oraz 13 i 20 czerwca. Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o wiadomość na adres poczty elektronicznej: pzwierzchowski(at)muzeum-wilanow.pl do 22 kwietnia.

Oczami nastolatków – uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotują ścieżkę zwiedzania rezydencji królewskiej dla swoich rówieśników. Warsztaty z nastoletnimi uczestnikami mają na celu ujawnienie ich obszarów zainteresowań i przybliżenie muzealnikom tego, co dostrzegają w muzeum gimnazjaliści i licealiści. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli swobodnie zdecydować, co chcieliby pokazać swoim rówieśnikom i z jakiego powodu. Warsztaty celowo nie są ukierunkowane na temat, by pozostawić wolność wyboru i obserwować proces twórczy. Koordynatorka warsztatów Katarzyna Liwak-Rybak chciałaby pozyskaną w ten sposób wiedzę wykorzystać przy tworzeniu zajęć edukacyjnych dla tej grupy odbiorców. Materiałem powarsztatowym będzie opis ścieżki zwiedzania pałacu widzianego oczami nastolatków. Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich chętnych. Terminy warsztatów: 6, 7 i 8 lipca. Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o wiadomość na adres poczty elektronicznej: kliwak(at)muzeum-wilanow.pl do 29 czerwca.

  • Każda grupa warsztatowa będzie liczyć maksymalnie 18 osób.

  • Do projektu prowadzimy wolny nabór, z wyjątkiem ścieżki Przychodzi dzieło sztuki do lekarza, którą współtworzyć będą specjaliści chorób zakaźnych.

  • Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Exit mobile version