☰ menu

Gigantyczna mandala odpadowa w sercu Wroclawia

sob.
15.09.2012

 

Proces produkcji rzeczy ma charakter liniowy. Rozpoczyna od wydobycia surowców, a kończy na wysypisku śmieci. Zasoby surowców są ograniczone, miejsce na wysypiskach śmieci również. Na skończonej planecie nie da się w nieskończoność utrzymywać systemu liniowego.

99 procent tego, co kupujemy, po 6 miesiącach trafia na śmietnik. A my kupujemy wciąż nowe rzeczy, wciąż dewastując środowisko wydobyciem kończących się surowców.

To nie jest harmonijne współżycie ani z ludźmi, którzy żyją w dewastowanym środowisku, ani z ziemią, która jest eksploatowana i zanieczyszczana produkowanymi przez nas odpadami.
Jak wykazują dane opracowane w Raporcie Fundacji Zielona Akcja (na podstawie danych przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego) Wrocław należy do gmin wykazujących się najniższym w skali regionu poziomem zbiórki posegregowanych odpadów (tylko 2kg odpadów opakowaniowych – co stanowi mniej niż 1% w porównaniu do 60 kg w wiodącej gminie Trzebnica (30 razy więcej) oraz w odniesieniu do wymaganych przez UE 50% w roku 2020).

Mandala odpadowa ma znaczenie symboliczne. Pokazuje, że to co już raz wyprodukowane powinno się z powrotem znaleźć w zamkniętymcyklu produkcji. Że to, co nazywamy odpadem czy śmieciem, jest cennym surowcem wtórnym a produkcja potrzebnych nam do życia rzeczy powinna być kołem, nie linią.

Mandalę z plastikowych nakrętek pod okiem Darka Paczkowskiego, znanego street artowca, ułożą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 108.

Akcja będzie poprzedzona dwudniowymi warsztatami w SP 108.

Miejsce akcji: Ul. Szewska (plac przy fontannie)
Czas: 15 września 2012, start: godz. 9

Nakrętki potrzebne do ułożenia mandali są udostępnione przez Fundację "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci", skąd zostaną przekazane z powrotem do procesu produkcji (recykling). Fundacja od 2011 roku prowadzi wśród dolnośląskich szkół i przedszkoli akcję zbiórki surowców plastikowych „Nakrętki dla Hospicjum". W tym czasie dzieci i młodzież oraz włączające się do akcji firmy, instytucje i osoby prywatne zebrali ponad 93 tony nakrętek. Wszystkie one trafiły do recyklingu. Za pozyskane pieniądze Fundacja pomaga swoim podopiecznym, wysyłając ich na turnusy rehabilitacyjne czy kupując niezbędny sprzęt.

Zachęcamy do przynoszenia nakrętek na akcję!!!

Zostaną one przekazane Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci"

Exit mobile version