☰ menu

Gdzie jest Pinokio?

niedz.
28.07.2013

Podczas wakacji trupa aktorów, muzyków i cyrkowców przemierza całą Polskę. W kolejnych miejscowościach artyści rozbijają namiot i zapraszają mieszkańców do Cyrku Ogniojada na spektakl o Pinokiu – bohaterze powieści Carla Collodiego. Pewnego dnia aktor grający główną rolę buntuje się i robi wszystko, by kolejne przedstawienie już się nie odbyło. Jak zareaguje reszta grupy? Znana wszystkim historia drewnianego chłopca nabiera zupełnie nowego wymiaru. Okazuje się, że w życiu Pinokia i zespołu aktorskiego kryje się wiele rodzinnych tajemnic.

Projekt artystyczny „Gdzie jest Pinokio?" składa się ze spektaklu granego w namiocie cyrkowym, parady, gry miejskiej oraz warsztatów; prezentowany jest w miejscowościach o utrudnionym dostępie do kultury. Działania skierowane są do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów

Rezerwacja darmowych wejściówek i zapisy na warsztaty

rezerwacje@instytut-teatralny.pl, tel. 22 501 70 20.

28 lipca 2013 (niedziela)

11:00 – „Pinokio! Szukamy Cię!" – parada ulicami miasta  18:00 – „Gdzie jest Pinokio?" – spektakl zakończony wspólnym muzykowaniem z zespołem Trio Quatro Fromaggi
29 lipca 2013 (poniedziałek)
10:00-14:30 – warsztaty muzyczne, plastyczne i ruchowe oraz gra miejska Każdy warsztat odbywa się dwukrotnie. W jednym warsztacie może wziąć udział maksymalnie 20 osób. czas trwania warsztatu: 1 godzina
+ Podróż do brzucha Wieloryba – warsztat dźwiękowy, godz. 10.00, 11.00 Czy w podróż przez wnętrze wieloryba trzeba wziąć kalosze i parasol? A może lepszy będzie strój kąpielowy? Muzyka i wyobraźnia pozwolą nam poznać najciemniejsze zaułki wielorybiego brzucha.

+ Kurs przysposobienia do Cyrku Ogniojada – warsztat cyrkowy, godz. 10.00, 11.00 Marzysz, by zostać cyrkowcem? Spróbuj swoich sił! Na zajęciach poznamy tajniki żonglerki, ekwilibrystyki i akrobatyki.

+ Czego Świerszcz nie wytańczy, Błękitna Wróżka dośpiewa – warsztat muzyczny, godz. 12.30, 13.30 Czy można zobaczyć  muzykę? Poznać jej smak? Czy da się dotknąć melodii? W trakcie muzykowania z zespołem Trio Quatro Fromaggi wspólnie skomponujemy piosenkę o okolicy i ułożymy do niej teledysk.

+ Uszy puchną, nos nie rośnie – warsztat opowiadania, godz. 12.30, 13.30 Każde dziecko wie, że kłamać nie wolno. Czasem jednak wyobraźnia nas ponosi i wymyślamy niestworzone historie. Podczas zajęć będziemy zmyślać i gadać bzdury. Wspólnie stworzymy Najdziwniejszą Opowieść Świata!

+ Trupa zebrana naprędce – gra miejska, godz. 12.00-13.30 Zabawa terenowa będzie okazją do spojrzenia na codzienne otoczenie z zupełnie nowej perspektywy. Wspólnie zbudujemy cyrk, szukając pomysłów na ulicach i w zakamarkach miasta.

RECENZJE "GDZIE JEST PINOKIO?":

"Nie chodzi tylko o to, że Pinokio przeskakuje co chwilę z bajkowej fabuły do opowieści o cyrku, że demaskuje teatralne chwyty – jak wtedy, gdy Lis i Kot chcą mu odebrać złote monety, a on tłumaczy im, że to rekwizyty, pokrywki od słoików. W adaptacji Jarosza bajka o Pinokiu podszyta jest opowieścią o rekonstrukcji rodziny. Główny element scenografii – teatralna buda – okazuje się być zarazem olbrzymim stołem ze złamaną nogą z historii o domu Józka, Pinokia i Wróżki." (Witold Mrozek, www.e-teatr.pl)

"Elementy cyrkowe zostały ściśle wplecione w strukturę spektaklu. (…) Skoczne kawałki (nawet zderzone z nostalgicznymi w gruncie rzeczy tekstami piosenek Konrada Dworakowskiego) sprawiają, że spektakl staje się niezwykle dynamiczny, kipi energią." (Justyna Czarnota, www.kulturaenter.pl)

:+ szczegóły na stronie http://latowteatrze.pl/web/projekt/pinokio

:+  zobacz trailer spektaklu "Gdzie jest Pinokio?" http://youtu.be/2P3vrr_WRlU