☰ menu

Gdzie dziecko może wykorzystać znajomość angielskiego?

pt.-wt.
26.02-09.03.2021

Obecnie język angielski przez wielu uważany jest za język wspólny. Praktycznie każdy, na całym świecie potrafi lepiej lub gorzej się nim posługiwać, a jego znajomość, czy to w szkole, pracy, restauracji, sklepie, na ulicy, czy na wakacjach, nie raz może się przydać. Z powodu stałych napływów zagranicznych obywateli do naszego państwa, coraz częściej spotykamy osoby, które nie potrafią porozumiewać się z nami po polsku. Wtedy też z pomocą przychodzi nam znajomość języka angielskiego. Ale skupmy się na dzieciach. Czy język angielski dla dzieci i korzyści płynące z jego znajomości, mogą pomóc w obecnym i przyszłym życiu? Odpowiedź jest jedna – tak!

Dzieci, a język angielski

W dzisiejszych czasach dzieci już od najmłodszych lat uczą się języków. Nic w tym dziwnego, bo coraz większy nacisk kładzie się właśnie na znajomość języków obcych. Angielski aktualnie stał się w Polsce niemalże drugim językiem. Rzadko też można spotkać dziecko, które nie miało z nim styczności a prawie każde potrafi się tym językiem posługiwać, chociaż na najbardziej podstawowym poziomie. Niektórzy rodzice zaczynają bowiem czytać i mówić do maluchów jeszcze przed narodzeniem, a w przedszkolach nauka angielskiego jest już na porządku dziennym. Dzieje się tak, ponieważ małe dzieci przejawiają niesamowitą łatwość w nauce obcych języków. Dodatkowo dobrze prowadzony język angielski dla dzieci korzyści może przynosić i w późniejszym wieku.

Język angielski dla dzieci – korzyści

Przedszkole

Wielu może zastanawiać się, czy język angielski dla dzieci korzyści może przynieść już w przedszkolu? Odpowiedź brzmi – tak. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Przede wszystkim małe dziecko wykazuje duże naturalne zdolności do nauki języków. Dodatkowo oswojenie się z językiem i osłuchanie z nim gwarantuje szybszą i bardziej efektywną naukę w późniejszych latach. Tu dobry i wczesny start jest bardzo ważny.

Kontakty społeczne

Kolejną kwestią są sytuacje społeczne. Tak jak w całym naszym kraju, tak w przedszkolach, czy szkołach nasze pociechy mają coraz częstszy kontakt z osobami anglojęzycznymi. Znajomość, chociażby podstaw języka angielskiego to znaczne ułatwienie, zwłaszcza dla dzieci odrobinę starszych, bo o ile dla maluchów, posługujących się wyłącznie gestami, nie jest to kłopotem, o tyle dla starszych dzieci już tak. Dzięki nauce języka nasze pociechy mogą bez większych problemów bawić się, rozmawiać i rozwijać wraz ze swoimi rówieśnikami.

Liceum i studia

W liceum oraz na studiach uczniowie pisząc maturę czy różnego typu prace dyplomowe często muszą korzystać z zagranicznych źródeł, książek, a nawet prac naukowych. Nie zawsze znaleźć można polskie tłumaczenia, a jeśli są, to często bywają niekompletne lub źle przetłumaczone. Znając język angielski nastolatki i studenci mogą zrozumieć i wykorzystać obcojęzyczne materiały, co daje dodatkowe punkty przy zaliczeniach.

Rozrywka

Znajomość języka angielskiego przydaje się także w czasie wolnym. Umożliwia czytanie książek zagranicznych autorów w oryginale, korzystania z zagranicznych stron www, a także oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej.

Podróże

Koniecznie trzeba też wspomnieć o podróżach. Zwiedzając świat, odbywając podróż naukową czy służbową możliwość płynnej i bezproblemowej komunikacji umili każdy wyjazd i rozwiąże niejeden problem.

Jak pomóc dziecku w nauce języka angielskiego?

Różne zajęcia dodatkowe oraz długotrwające lekcje w szkole, nie pozwalają na wciśnięcie w grafik kolejnych korepetycji. Co w takiej sytuacji możemy zrobić my, rodzice? Z pomocą przychodzą nam np. coraz bardziej popularne zajęcia online z lektorem. Przykładem może być szkoła Novakid, gdzie porę zajęć ustalamy sami, a miejsce z którego się odbywają nie gra roli. Dzięki temu można umawiać się na godzinę, w której dziecko ma największą koncentrację, lub po prostu, kiedy jest czas. Dzieci motywuje fakt, że są w stanie porozumieć się z nauczycielem, który mówi tylko po angielsku. Lektorzy natomiast pochodzą z wielu zakątków świata, co pozwala dziecku na oswojenie się z różnymi akcentami.

Gdzie moje dziecko może wykorzystać znajomość angielskiego?

Język angielski dla dzieci korzyści przynosi tak naprawdę już od początku nauki, a jego znajomość pozostaje do końca życia. W dzisiejszych czasach znajduje zastosowanie przede wszystkim w naszej codzienności. Nigdy nie wiemy, kiedy może się przydać. Umiejętność posługiwania się nim pomoże naszemu dziecku w przyszłości coś odkryć, poznać przyjaciół, odwiedzić cudowne miejsca, dostać się na upragnione studia, zdobyć wymarzoną pracę lub po prostu wskazać odpowiednią drogę i kierunek przypadkowo spotkanej, anglojęzycznej osobie.