☰ menu

Gdy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto – zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe na Śląsku. Gliwice

Listopad nie taki straszny – śląskie zwyczaje jesienne. Gliwice
sob.
07.12.2019
Jakie zwyczaje są związane z adwentem? Co w tym czasie robią dzieci i młodzież? Dlaczego 4 grudnia jest szczególnym dniem dla Ślązaków? Kto i kiedy przynosi śląskim dzieciom prezenty? W grudniu odpowiemy również na pytanie, co oznacza określenie „Godni Święta”. Poznamy śląskie zwyczaje i tradycje świąteczne – dowiemy się, jakie potrawy przygotowuje się na wigilijny stół, dlaczego powinno się skosztować każdej z nich, jakie znaczenie mają przedmioty umieszczone pod obrusem oraz kiedy w śląskich domach pojawiła się choinka.

Podczas cyklu „Śląski kalendarz tradycji” spojrzymy na nasz region przez pryzmat śląskich tradycji i zwyczajów charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Co miesiąc będziemy przerzucać kartę naszego kalendarza i… rozpoczynać nową opowieść. Dowiemy się, czym są wyszkubki, jakie śląskie potrawy można zawsze znaleźć na wigilijnym stole, posłuchamy lokalnych legend i poznamy zadziwiające nazwy (chyba że ktoś już wie, co to na przykład… śmiergust?).

Zajęcia, które odbywają się w Zamku Piastowskim, prowadzi Daria Margiciok – etnograf i edukator Muzeum w Gliwicach. Eksponaty zgromadzone na wystawie „Gliwice – miasto wielu kultur” przybliżą temat spotkania, ale nie zabraknie również części warsztatowej!

Zapraszamy do zapisów dzieci od lat 5 oraz młodzież wraz z opiekunami i osoby dorosłe! Koszt udziału w zajęciach to 1 zł od osoby, maksymalna liczba uczestników zajęć wynosi 30 osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006 (od poniedziałku do piątku między 9.00 a 16.00).

Exit mobile version