☰ menu

Gdańskie Miniatury: 600 uczestników i uczestniczek historycznej gry edukacyjnej

pt.
30.01.2015

Gdańskie Miniatury: 600 uczestników i uczestniczek historycznej gry edukacyjnej

Pierwszy semestr Gdańskich Miniatur – historycznej gry edukacyjnej- poświęcony był kościołom i szpitalom Starego i Głównego Miasta. W pięciu spacerach, odbywających się od września do stycznia, wzięło udział ponad 600 uczniów i uczennic z gdańskich szkół, instytucji, kół zainteresowań, a także z grup indywidualnych. 30 stycznia o godz. 11.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, odbędzie się podsumowanie pierwszego semestru Gdańskich Miniatur 2014/2015, na którym poznamy rozwiązania zagadek konkursowych i wręczymy nagrody.

Podczas pięciu spacerów uczestnicy i uczestniczki gry odwiedzili kościoły i dawne, przykościelne szpitale, które miały więcej obowiązków, niż tylko leczenie chorych. Odwiedzili m.in. bazylikę Mariacką, kościół św. Katarzyny i św. Brygidy, kościół Bożego Ciała, św. Jakuba czy cerkiew św. Bartłomieja. Poznali ormiański zaułek w Gdańsku oraz miejsca, w których kiedyś stały synagogi.

Każdej trasie towarzyszył quiz, który wypełniać można było na stronie internetowej. Na spotkaniu podsumowującym spacery poznamy prawidłowe odpowiedzi zagadek oraz dowiemy się, które klasy czy grupy zebrały najwięcej dobrych odpowiedzi. Nagrody za udział w konkursie – wejściówki na spektakle, do kina, warsztaty, książki i inne kulturalne prezenty ufundowały instytucje kultury: Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Teatr Miniatura, Fundacja Wspólnota Gdańska, CSW Łaźnia, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, Kino Helios, Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk, iBedeker.pl

Patroni medialni: Historia.org, Histmag.org, Radio Gdańsk, Miasto Dzieci

Partnerzy: Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Teatr Miniatura, Fundacja Wspólnota Gdańska, CSW Łaźnia, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, Kino Helios, Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, a także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z naszym miastem. Przez pięć lat zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Zeszłoroczna edycja poświęcona była militarnej historii Gdańska. W roku szkolnym 2014/2015 poznajemy Gdańsk przez jego kościoły i szpitale. Spacerom towarzyszy portal www.iBedeker.pl.

Exit mobile version