☰ menu

Galopem. Wokół historii Hipodromu Sopot

niedz.
09.08.2015

Tego samego dnia, w niedzielę 9 sierpnia od godz.12:00 do godz. 17:00 w ogrodzie Muzeum Sopotu odbędzie się również pokaz tradycyjnego kręcenia biczyków, który wykona pan Franciszek Brunke – twórca ludowy.  

 

Przybliży on wszystkim odwiedzającym muzeum proces powstawania biczyka. „Praca rozpoczyna się już przy wyborze odpowiedniego materiału. Bat wykonuje się z włókien, które znajdują się pod korą pnia dębu – drzewo to jest źródłem najmocniejszego i najbardziej wytrzymałego surowca. Drewno musi być świeże, bez sęków, aby włókna były długie i nie rwały się. Jest to bardzo pracochłonna i wymagająca dużej cierpliwości praca – samo przygotowanie materiału do splatania zajmuje cały dzień" – zachęca swoją opowieścią Franciszek Bunke. „Opracowanie włókna i wyprowadzenie z niego 12 sznurków, z których plecie się bat, polega na nadaniu im odpowiedniego stożkowatego kształtu, zwężającego się ku dołowi. Zasadniczą część pracy stanowi wykonanie specjalnego splotu – czynność ta wymaga znacznej wprawy, ponieważ bat składa się z 12 odpowiednio splecionych włókien. Wykonany w ten sposób bat jest niezwykle mocny i wytrzymały".

 

 

Podczas spotkania z Franciszkiem Brunke będzie można obejrzeć materiały niezbędne do wykonania biczyka, a także kilka wcześniej przygotowanych batów na różnych etapach pracy i przede wszystkim przyjrzeć się wykonaniu przez twórcę misternego splotu. „W przeszłości wiele osób potrafiło wykonać taki bat, obecnie mało kto ma jeszcze takie umiejętności, to trudny splot" – mówi pan Franciszek i zaprasza wszystkich zainteresowanych do spróbowania swoich sił i podjęcia próby splecenia biczyka z 12 włókien pod jego nadzorem.

http://www.muzeumsopotu.pl/ 

Exit mobile version