☰ menu

17.09.2011

16.09.2011

Urodziny Juliana Tuwima

Impreza ta jest organizowana przez Śródmiejskie Forum Kultury, Fundację Ulicy Piotrkowskiej pod honorowym patronatem Pani Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Ma ona na celu przybliżenie uczniom twórczości Juliana Tuwima, jak i postaci najsłynniejszego z łodzian.
Tegoroczną edycję podzieliliśmy na 3 części, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Spotkaj pisarzy na "Urodzinach Tuwima" w Łodzi

16 września, od godz. 10.00 do 14.00 w Pasażu Schillera swoje książki podpisywać będą:

Zuzanna Orlińska, Matka Polka
Romek Pawlak, Czapka Holmesa, Przeskoczyć przez ogień, Lena w chmurach
Agnieszka Sikorska-Celejewska, Wakacyjny koncert
Marcin Pałasz, Heca nie z tej ziemi, Ptaś i Miaugosia

Pierwsza cześć imprezy, przeznaczona dla najmłodszych uczestników, a przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych, rozpocznie się o godzinie 10:00.

Podczas tej części będzie można wziąć udział m.in. w konkursie recytatorskim, quizie dotyczącym życia i twórczości poety, w konkursie na najlepsze przebranie za bohatera wierszy Juliana Tuwima. Najmłodsi będą mogli pokolorować papierową lokomotywę ustawioną na ulicy Piotrkowskiej, udać się na wycieczkę śladami poety, jak również wziąć udział w przedstawieniu „Tuwimki” prezentowanym przez teatr „Pinokio”.

Druga część obchodów urodzin Juliana Tuwima skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych rozpocznie się o godzinie 13. Dla nich oprócz wycieczki „Śladami Tuwima” przewidziane są również w m.in.: gra miejska, konkurs recytatorski w językach obcych, konkurs „Śpiewamy wiersze Tuwima” oraz konkurs, w którym uczniowie zaprezentują 10-minutowe inscenizacje wybranych przez siebie wierszy. Uczestnicy będą też mogli pokazać własną wizję lokomotywy za pomocą graffiti (na ustawionej ściance OSB).

Trzecia część, która rozpocznie się o godzinie 18.00, przeznaczona dla wszystkich łodzian zarówno młodszych jak i starszych. Będzie można wtedy wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem oraz podziwiać prace powstałe w ciągu dnia na instalacji ustawionej wzdłuż ul. Piotrkowskiej.

Na zakończenie urodzin zapraszamy wszystkich na koncert gwiazd, które zaśpiewają wiersze Tuwima w nowych aranżacjach. Z zespołem Rambo Jet zagrają: Piotr Pachulski (Normalsi), Piotr Rogucki (COMA), Marian Lichtman (Trubadurzy), Ziemowit Kosmowski, (ex-Brak, Rendez Vous, Kosmofski), Łukasz Lach (L.Stadt), Jakub Koźba (Power of Trinity), Paweł Nikodemski (ex Rezerwat, KGBand), grupa Washing Machine. Wieczorny koncert będzie niepowtarzalną okazją, aby wiersze w całkowicie nowej interpretacji – muzycznej usłyszeć na żywo!

Po koncertach zapraszamy do Foto Cafe 102, która mieści się w bramie przy ul. Piotrkowskiej 102 gdzie odbędzie się koncert zespołu Agnellus, projekcja filmu Zbigniewa Rybczyńskiego pt. „Lokomotywa”, oraz spotkanie z Piotrem Matywieckim autorem książki „Twarz Tuwima”, nominowanego do nagrody Nike 2008.

Podczas całodniowego wydarzenia wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w nagrywaniu jednego z najpopularniejszych wierszy Tuwima, czyli słynnej „Lokomotywy”. W ustawionym mobilnym studio nagrań przy ul. Piotrkowskiej 102 każdy będzie mógł nagrać fragment wiersza, który później zostanie zmontowany w teledysk oraz stanie się zapowiedzią przyszłorocznej edycji urodzin.

Podczas całego dnia na swoje stoiska zapraszają: Wydawnictwo AKAPIT PRESS, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Grupa A5 wraz z księgarnią internetową Kumiko.pl. Specjalne atrakcje zapewni również Szkoła Języków Obcych Progres.

Partnerami wydarzenia organizowanego przy współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Łodzi są: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Hufiec ZHP Łódź Śródmieście, Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima.

Serdecznie zapraszamy już 16 września od godziny 10:00 !!!