Twierdza Wisłoujście jest wyjątkowym zabytkiem sztuki militarnej. Przez lata rozbudowywana i modernizowana łączy zabudowę od XV do XIX wieku. Dzięki temu można przyjrzeć się jak na przestrzeni dziejów zmieniała się jej architektura oraz taktyka pola bitwy.
W sobotę 29 września w Twierdzy Wisłoujście, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, zaprezentują się grupy rekonstrukcyjnych odtwarzające zwyczaje od średniowiecza do czasów napoleońskich w trakcie wspólnej zabawy pn. „Wehikuł Czasu". Jest to już druga edycja tej popularnej i cenionej imprezy.
Impreza rozpocznie się o godzinie 10-tej. W ciągu siedmiu godzin goście będą mieli okazję przenieść się w czasie, zwiedzając twierdzę, obozowiska rekonstruktorów oraz przyglądając się ich występom. W imprezie weźmie udział dziewięć grup rekonstrukcyjnych z całego Pomorza.
Odbędzie się turniej wczesnośredniowieczny oraz walki późnośredniowieczne w formule pełno kontaktowej, co zapewni niesłychaną widowiskowość oraz dynamikę pojedynków. Wśród zawodników znajdą się utytułowani rycerze walczący w ramach reprezentacji Polski w Bitwie Narodów – rycerskich mistrzostwach świata. Część średniowieczną, powstałą przy współpracy z Oliwską Drużyną Najemną Inogici, zakończy turniej łuczniczy.
Obóz i musztrę rodem z epoki napoleońskiej zapewni 12 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego. Wspomagać będzie ich Garnison Danzig zajmujący się odtwarzaniem aspektów cywilnych i wojskowych związanych z twierdzą gdańską w XVIII i XIX wieku. Wśród rekonstruktorów pojawi się również nowy pirat gdański- Krzysztof Kucharski.
O część historyczną zadbają przewodnicy Twierdzy Wisłoujście, którzy w cyklu 10-minutowych wykładów będą objaśniali, jaki wpływ na architekturę obronną twierdzy miała zmiana uzbrojenia wojska. Ponadto każdy będzie mógł sprawdzić, jak ciężki jest miecz, podejrzeć obóz wojsk napoleońskich oraz wziąć udział w zabawach plebejskich z nagrodami.
Harmonogram imprezy:
10.00 Otwarcie bram Twierdzy
11.00 Uroczyste powitanie gości i prezentacja drużyn
11.15 Krótka prelekcja na temat ludności pruskiej, słowiańskiej i skandynawskiej u ujścia Wisły we wczesnym średniowieczu
11.25 Prezentacja Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici (szyki dawnych wojów, uzbrojenie oraz pokaz walki w kręgach)
12.00 Turniej bojowy wczesnośredniowieczny
12.30 Turniej łuczniczy ogólno średniowieczny
13.05 Krótka prelekcja na temat Mistrza Ujścia i jego siedziby w Wisłoujściu
13.10 Prezentacja Fabryki Świń, pojedynki późnośredniowieczne w stylu pełno kontaktowym
13.50 Turniej łuczniczy
14.20 Prelekcja Bitwa Oliwska 1627
14.35 Walki 2 vs 2 późnośredniowieczne
14.40 Turniej łuczniczy finały
15.10 Krótka prelekcja na temat Twierdzy Wisłoujście w czasach napoleońskich
15.20 Pokaz musztry i strzelania muszkietów w wykonaniu 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego
16.45 Zakończenie imprezy prezentacją grup rekonstrukcji