☰ menu

Festyn dla Rodzin w Trójmieście

czw.
20.05.2010
Festyn Morski organizowany jest przez Miasto Gdańsk i Centralne Muzeum Morskie na okoliczność Europejskiego Dnia Morza. Gościem specjalnym plenerowej imprezy będzie Mateusz Kusznierewicz, Ambasador ds. Morskich Miasta Gdańska.

Przedpołudniowa część festynu skierowana będzie do dzieci i młodzieży. Animatorzy z Akademii Przygoda oraz pracownicy Działu Edukacji CMM zapewnią ciekawy program edukacyjny, zabawy oraz quizy. Po południu na wyspie Ołowiance, przed główną siedzibą CMM czeka na gości wiele atrakcji: program wokalno-taneczny w wykonaniu artystów Pałacu Młodzieży w Gdańsku, quizy i zabawy.

Główną atrakcją popołudniowej części imprezy będą wyścigi tzw. "smoczych łodzi", w których zmierzą się osady zaprzyjaźnionych ze sobą muzeów gdańskich oraz załoga Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Festyn uświetni wieczorny koncert muzyki szantowej w wykonaniu zespołu „Trzy Majtki".

Tego dnia oddziały Centralnego Muzeum Morskiego zlokalizowane po obydwu stronach Motławy będzie można zwiedzić za pół ceny. Spichlerze będzie można zwiedzać do godziny 18.00. Statek-muzeum "Sołdek" będzie otwarty dla gości do godziny 20.00, prom zaś będzie kursował aż do godziny 22.00.

Obchody Europejskiego Dnia Morza organizowane są w ramach unijnego projektu SeaSide, którego głównym celem jest promocja regionu Południowego Bałtyku. Europejski Dzień Morza, ustanowiony na mocy deklaracji podpisanej w Strasburgu przez Prezydenta Parlamentu Europejskiego, Prezydenta Komisji Europejskiej i Prezydenta Rady Unii Europejskiej, podkreślać ma ekologiczne oraz ekonomiczne znaczenia mórz i oceanów dla mieszkańców Unii Europejskiej. Obchody tego święta stanowią okazję do naświetlenia niezwykle ważnej roli, jaką odgrywają morza i oceany w życiu codziennym społeczności nadmorskich. To również okazja do wskazania problemów i wyzwań, jakie stoją przed państwami europejskimi w drodze do zwiększenia konkurencyjności i lepszego zarządzania zasobami morskimi. Obchody Europejskiego Dnia Morza mają podkreślić rolę mórz i oceanów w kulturze współczesnej Europy.

{{moduly ntltresc}}

Program FESTYNU MORSKIEGO w GDAŃSKU

Czas i miejsce: 20 maja (czwartek), Nabrzeże przed Spichlerzami na Ołowiance

10.00 – 15.30 – program edukacyjny – "Kandydatka Jungów" oraz "Żeglarski test Jungów" – Akademia Przygoda, Dział Edukacji CMM (impreza zamknięta tylko dla zorganizowanych grup szkolnych w czterech blokach godzinowych),

15.30 – 16.30 – program wokalno-taneczny – Pałac Młodzieży w Gdańsku,

15.30 – 17.45 – zabawy, quizy, możliwość zwiedzania statku-muzeum "Sołdek" do godziny 20.00 (wystawa prac marynistycznych w wykonaniu dzieci, wystawa prac dzieci z Niemiec poświęcona kodze bremeńskiej) oraz wystawy stałej "Polacy na morzach świata" w Spichlerzach, do godziny 18.00 (z wyjątkiem Galerii Morskiej)

16.30 – 17.30 – finał konkursu z wiedzy marynistycznej

17.30 – 18.30 – rejs "Bryzą H" z Ambasadorem ds. Morskich Miasta Gdańsk, Mateuszem Kusznierewiczem na pokładzie – nagroda dla zwycięzców konkursu z wiedzy morskiej

18.00-19.30 – wyścigi smoczych łodzi (załoga CMM zmierzy się załogami gdańskich muzeów oraz załogą Urzędu Miejskiego w Gdańsku) Stara Motława na odcinku Zielona Brama – Żuraw

19.30-22.00 – koncert szantowy – zespół "Trzy Majtki"

W czasie festynu działać będzie Tawerna Ołowianka, która świadczyć będzie usługi gastronomiczne na zewnątrz (ogródki piwne i grillowe menu).

źródło www.gdansk.pl