☰ menu

sob.
26.05.2012

Organizatorzy

Koło naukowe CybAiR z Politechniki Poznańskiej kolejny rok z rzędu ma zaszczyt organizować jeden z największych festiwali robotyki w Polsce – CybAiRBot 2012.

Partnerzy
W organizacji zawodów pomagają nam: KN Sensor, Neo-Robots, Mały Inżynier oraz Nanosumo.blogspot.com.

Sponsorzy zawodów
Sponsorami imprezy są Farnell, And-Tech, Trobot, Elektronika Praktyczna oraz Politechnika Poznańska.

Patronaty
Patronat medialny objęli: Forbot.pl, epoznan.pl, WTK, dlastudenta.pl, MC Radio, Radio Afera i Radio Meteor.

O zawodach słów kilka
Dla wszystkich odwiedzających organizatorzy przygotowali moc atrakcji ze świata robotów. W śród zaplanowanych wydarzeń roboty walczące w aż sześciu konkurencjach: sumo, minisumo, nanosumo, światłolub, linefollower i Freestyle:
Sumo to konkurencja, która towarzyszy zawodom od początku ich powstania. Jest to konkurencja, która łączy robotykę z japońską tradycją walk zapaśniczych sięgającej VIII wieku. Autonomiczne roboty walczą ze sobą na specjalnie przygotowanym okrągłym ringu, a ich celem jest wypchnięcie przeciwnika. Ta zdecydowanie najbardziej emocjonująca konkurencja odbędzie się na scenie największej auli Politechniki Poznańskiej.

Minisumo polega na miniaturyzacji kategorii sumo. Zasady obu konkurencji są takie same, ale roboty minisumo muszą zmieścić się na kwadracie o rozmiarach 10cm x 10cm. Tak ograniczone rozmiary wymagają od konstruktorów pomysłowych rozwiązań, łączących miniaturyzację i kreatywność. Konkurencja ta obecna jest w harmonogramie zawodów dopiero od tego roku, więc prawdziwych emocji na pewno nie zabraknie.

Nanosumo to naprawdę wielkie wyzwanie miniaturyzacji dla umiejętności konstruktorów. Wszystkich fanów prawdziwych roboemocji zapraszamy na walki robotów nanosumo – mieszczących się w kwadracie o boku 25mm. Te malutkie maszyny wielkości pięciozłotówki potrafią wyzwolić ogromne emocje – szczególnie gdy chodzi o finał!

Linefollower to konkurencja, która wymaga od konstruktorów niebywałej pomysłowości. Robot musi autonomicznie przejechać po trasie, wyznaczonej poprzez czarną linię, w jak najkrótszym czasie. Liczą się nie tylko dobre silniki, ale też koła i kształt podwozia. Niesamowite emocje czekają na wszystkich widzów Formuły 1 robotyki!

Światłolub natomiast to robot nieautonomiczny – podąża za światłem latarki, trzymanej przez operatora. Tutaj w grę wchodzą również zdolności manualne i refleks konstruktorów. Konkurencja ta nie wymaga dużej wiedzy, dzięki czemu to właśnie światłoluby najczęściej przyciągają dzieci i młodzież w zwariowany świat robotyki. Jeden ze sponsorów zawodów przygotował gotowe konstrukcje dla chętnych, dzięki którym każdy będzie mógł wypróbować swoje siły w praktyce.

CybAiRBot 2012 dla najmłodszych

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych odwiedzających. Niesamowite warsztaty budowy robotów z klocków Lego Mindstorms, organizowane przez firmę Mały Inżynier, pobudzą wyobraźnie młodych inżynierów, którzy będą mieli okazje rozpocząć swoją przygodę z robotyką. Zapisy na warsztaty Małego Inżyniera dostępne są za pośrednictwem strony internetowej http://www.malyinzynier.pl/terminy/poznan. Dodatkowo firma Neo-Robots przygotuje dla publiczności interaktywne pokazy robotów typu Vox, idealnych dla pasjonatów robotyki. Dla starszych uczestników festiwalu przygotowaliśmy szereg wykładów otwartych tj. „Jak robot postrzega świat?" oraz prezentacji m.in. robota humanoidalnego, który zajął I miejsce w zawodach rangi mistrzostw Europy organizowanych w Wiedniu.

Przyjdź i zobacz najlepsze, najsilniejsze i najszybsze roboty z całej Polski! Gwarantujemy niesamowitą zabawę i wrażenia sięgające zenitu!

Więcej informacji:
sumo.put.poznan.pl