18 lutego 2012 r.
od godz. 11.00
IV Międzynarodowy Festiwal Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych „CARNAVALIA", Łódź 2012
Muzeum Fabryki
Program:
g. 11.00
„Zimówki", czyli wycieczki z przewodnikiem po Łodzi karnawałowej (we współpracy z Muzeum Fabryki). Spacer „Historycznym szlakiem Manufaktury"
Zbiórka: Muzeum Fabryki, Manufaktura
Wstęp wolny, zapisy: 42 664 92 93
g. 11.00
Seminaria naukowe – recytowanie bajek "Zaczarowany bajek świat"
Utwory dla dzieci oraz bajki polskich autorów będzie czytał znany łódzki aktor – Gracjan Kielar. W dobie Internetu będzie to doskonała okazja, by spędzić wspólnie czas. Rodzice przypomną sobie znanych bohaterów z dzieciństwa.
g. 12.00
Warsztaty edukacyjne, twórcze, warsztaty rodzinne – praktyczna nauka różnych technik plastycznych "Turoń, kolędnicy, maski"
Karnawałowe warsztaty rodzinne spędzimy w zgodzie z tradycją i zwyczajami karnawałowymi. Podczas półtoragodzinnych zajęć przedstawione zostaną polskie tradycje karnawałowe, związane z kolędowaniem. Uczestnicy wykonają maski, gwiazdę, czy kłapiącego turonia.
Zapisy: 500 072 856
Wstęp 20 zł (dziecko, w cenie materiały)
Zapraszamy dzieci w każdym wieku (poniżej 6 lat pod opieką rodziców)
Uczestnictwo proszę potwierdzać: tel. (42) 664 92 93 (Muzeum) lub 500 072 85
Karnawałowe warsztaty rodzinne spędzimy w zgodzie z tradycją i zwyczajami karnawałowymi.
W programie warsztatów:
– polskie tradycje i zwyczaje karnawałowe
– gwiazda kolędnicza
– kłapiący Turoń
– maski kolędnicze
Dla mniej tradycyjnych:
– maski zwierzątka
– maski cekinowo-piórowe
Dla wszystkich
– kolejna porcja świetnej zabawy!
g. 18.00
Wernisaż wystawy – „Etno Eclecto" – technika filcowania jako dawna metoda ozdabiania odzieży we współczesnej interpretacji; ubiory i akcesoria – Agata Armatys
Filcowanie jest jedną z najstarszych technik włókienniczych – znaleziska z Azji Mniejszej pochodzą nawet sprzed 3000 lat p.n.e. Do dziś jest obecna w wielu kulturach etnicznych. Ostatnio przeżywa swój renesans – zarówno jako hobby, jak i całkiem poważnie traktowana metoda zdobienia w produkcji odzieży. Jest techniką wymagającą zarówno cierpliwości, jak i umiejętności manualnych, połączonych ze zmysłem estetycznym. Dlatego wciąż – nawet gdy mamy do czynienia z seryjną produkcją przemysłową – zachowuje swój unikatowy charakter i zazwyczaj stosowana jest w limitowanych kolekcjach, w których każdy egzemplarz jest niepowtarzalny. Kolekcja ubiorów i dodatków oraz biżuterii stworzona przez artystkę jest próbą połączenia starożytnej techniki z nowoczesną formą. Tradycyjne narzędzie – przekornie – nie służy do tworzenia motywów zaczerpniętych z ludowości. Inspirację stanowi sztuka współczesna oraz własna wyobraźnia autorki; następuje tu mieszanie stylów, pamiętając o tym, że moda jest sztuką użytkową, której zadaniem jest łączenie piękna z funkcjonalnością.
Autorka jest dyplomowaną absolwentką Pracowni Ubioru Dzianego oraz malarstwa na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie zajmuje się projektowaniem ubioru i akcesoriów – również pod własną marką – oraz ilustracją, malarstwem sztalugowym i ściennym, a także wystawiennictwem.
g. 20.00
„Karnawałowa Milonga" – zabawa taneczna w rytmie tanga argentyńskiego
Spotkania rozpoczynają się godzinną „praktiką", podczas której uczestnicy opanowują podstawy tańca. Następnie odbywa się milonga.
Wstęp na wieczór wynosi: 10 zł/osoby.