☰ menu

Festiwal w Lądzie nad Wartą

sob.-niedz.
31.05-01.06.2014

Już po raz dziesiąty w Lądzie nad Wartą (pow. słupecki, woj. wielkopolskie) odbędzie się Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Jubileuszowa edycja popularnej imprezy historycznej poświęcona będzie targom, jarmarkom i odpustom parafialnym, a zatem wydarzeniom, które należały do największych atrakcji średniowiecza. Organizatorzy Festiwalu pragną przybliżyć niezwykłą atmosferę tamtych spotkań, a także opowiedzieć o ich głównych bohaterach.

Podobnie jak w latach ubiegłych, odbędą się wystawy archeologiczne, wykłady popularno-naukowe, piknik naukowy, a także zabawy edukacyjne dla dzieci i konkursy dla młodzieży. Stałym punktem programu jest zwiedzanie klasztoru cysterskiego w Lądzie oraz wycieczki krajoznawcze po pradolinie Warty. Tradycyjnie nie zabraknie prezentacji dawnych rzemiosł oraz pokazów walk, przygotowanych przez grupy odtwórstwa historycznego z całej Polski. Prawdziwą ozdobą tegorocznego Festiwalu będą koncerty (m.in. zespołów „Ars Nova" i „Pospolite Ruszenie") oraz inscenizacje teatralne (Teatr Rozrywki „Trójkąt" z Zielonej Góry).

Organizatorami imprezy są: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Słupcy, Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska", Gmina Lądek, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Fundacja „Patrimonium" oraz Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich.

Dodatkowych informacji udzieli vice dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu: dr Michał Brzostowicz, e-mail: michal.brzostowicz@muzarp.poznan.pl, tel. 61 852 82 51, wew. 115

Program Festiwalu i więcej informacji: www.muzarp.poznan.pl

fotografie – poprzednia edycja Festiwalu – fot. Bogdan Walkiewicz