☰ menu

Festiwal Teatrów dla dzieci

pon.-pt.
18.01-29.01.2010

Program:

18 stycznia (poniedziałek), godz. 11:00, sala teatralna NCK
„MAŁA SYRENKA”
Teatr Lalki i Aktora KUBUŚ z Kielc
Historia miłości, która jest w stanie zwyciężyć czarną magię oraz opowieść o dorastaniu i o rodzicielskich kłopotach w zrozumieniu, że dziecko jest już dorosłe. "Mała Syrenka" w wykonaniu aktorów teatru "Kubuś" wzrusza, bawi i uczy.
Najmłodsi widzowie zobaczą piękną, choć bardzo tragiczną opowieść o syrence – Ariel, która pokochała księcia i dla tej miłości postanowiła poświęcić wszystko. Nawet swoje życie. Opowieść Hansa Christiana Andersena znają doskonale wszyscy i ci, którzy ją czytali, wiedzą, jak tragicznie dla syrenki kończy się miłość do śmiertelnika. Ariel z baśni Andersena zamienia się w morską pianę i tak kończy swój żywot. Opowieść, którą zaserwują widzom aktorzy Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" bardziej przypomina Disneyowską wersję baśni o małej syrence. Na jej końcu jest happy and, syrenka łączy się na zawsze ze swoim księciem i żyją długo i szczęśliwie.
Plan żywy i marionetki.
Czas trwania: 1 godz. 10 min. (bez przerwy)

19 stycznia (wtorek), godz. 11:00, sala teatralna NCK
„PIESEK, KTÓRY BYŁ NIEBIESKI”
Teatr DZIECI ZAGŁĘBIA im. Jana Dormana z Będzina
„Piesek, który był niebieski” to historia zwierzaka odmieńca. Grane na żywym planie przedstawienie adresowane jest do najmłodszych dzieci, od lat trzech. Wykorzystano atrakcyjne i komunikatywne środki kreacji plastycznej, przede wszystkim maskę i kostium. Tytułowy bohater jest w swoim świecie odmieńcem. Kury na jego widok wyrywają sobie z rozpaczy pióra, kaczki zrywają się do szalonego lotu, a krowy strajkują i nie chcą dawać mleka. Nawet rodzeństwo ignoruje Niebieskiego w zabawach i dokucza na każdym psim kroku. Nasz bohater już wie, że za inność płaci osamotnieniem. W końcu wyrusza w świat, poszukując miejsca, gdzie nie odrzuca się nikogo z powodu koloru sierści. W czasie wędrówki zaprzyjaźnia się z czarnym kotem, spotyka zwariowanego projektanta domów i wbrew swej woli zostaje członkiem bandy sprytnych buldogów. Poznaje świat i uczy się odróżniać dobro od zła, bronić własnego zdania i przełamywać słabości. U kresu przygód, dobroduszny Wilk Morski pożeglował z Niebieskim Pieskiem na wyspę, gdzie błękitne sny potrafią stać się jawą.
Plan żywy i maski
Czas trwania: 1 godz. 20 min. (z przerwą)

20 stycznia (środa), godz. 11:00, sala teatralna NCK
„O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI”
Teatr Lalek RABCIO z Rabki-Zdroju
A zima tamtego roku była sroga i długa …
Posłał więc król Błystek kronikarza Koszałka Opałkę, aby o wiośnie zasięgnął języka…
Miał Koszałek przygód niemało, a najgorsze w skutkach okazało się spotkanie z Lisem Sadełko, rzekomym naukowcem i kolegą po fachu Koszałka…
Skutki tego spotkania najboleśniej odczuła Sierotka Marysia
Na szczęście dzięki Krasnoludkom, których do Głodowej Wólki wozem przywiózł …
… a zresztą, co będę opowiadał. Przyjdźcie i sami zobaczcie
Plan żywy i lalki
Czas trwania:.50 min. (bez przerwy)

21 stycznia (czwartek), godz. 11:00, sala teatralna NCK
„NIEZWYKŁE PRZYGODY CZERWONEGO KAPTURKA”
Krakowski Teatr Powszechny ODEON
Drodzy miłośnicy teatru…Tak długo czekałam aby się z Wami spotkać. Mam dla Was bardzo ważną wiadomość. Mamusia powierzyła mi niezmiernie ważne zadanie. Moja babcia jest chora i muszę ją odwiedzić. Przede mną bardzo długa i niebezpieczna droga przez las ale kiedy jesteście ze mną drodzy widzowie niczego się nie boje. Na co czekamy w drogę ! O jej! Zapomniałam się przedstawić: Czerwony kapturek tak mnie nazywają i Wy też tak możecie się do mnie zwracać. Dość gadania ! W drogę ! Drodzy miłośnicy bajek skoro Czerwony Kapturek nalega, nie pozostało Nam nic innego jak wybrać się z nią w drogę do babci. Razem z Czerwonym kapturkiem będziemy musieli zdać trudny egzamin z samodzielności i dzielności. Dokonać wyboru dobra przed złem. Zaufać Rodzicom i Opiekunom by osiągnąć cel. W spektaklu "NIEZWYKŁE PRZYGODY CZERWONEGO KAPTURKA" nic nie jest oczywiste Czy Wilk zje Babcie i Czerwonego kapturka? Co zrobi Leśniczy? W drogę do Babci przez niesamowity multimedialny las który dla was wyczarujemy dzięki najnowszym technika wizualnym „Niezwykłe przygody Czerwonego Kapturka” ożywi na nowo w wyobraźni widzów klasyczną przypowieść o nieprzemijających wartościach: poświeceniu, szlachetności i wszechmocnej sile miłości.
Plan żywy
Czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

22 stycznia (piątek), godz. 11:00, sala teatralna NCK
„FERDYNAND WSPANIAŁY”
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej
Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna to jedna z najbardziej znanych i lubianych książek dla dzieci – opowieść o psie, który pewnego dnia śni, że jest człowiekiem…
W spektaklu Banialuki Ferdynand odbywa bajkową, pełną fantazji i humoru podróż przez ludzki świat. Choć jest to świat całkiem zwyczajny wszystko tu jest niezwykłe: kudłaty pupil przechadza się na dwóch łapach najpiękniejszą ulicą w mieście, odwiedza sławnego krawca, zdobywa złoty medal a nawet rozprawia się z szajką złodziei… Swoją ogładą, urokiem osobistym i manierami wyróżnia się z tłumu obywateli i szybko obdarzony zostaje mianem Ferdynanda Wspaniałego, stanowiąc wzór uczciwego i prawego postępowania.W nowej roli udaje mu się nawet pokonać wrodzoną niechęć do kotów, licznie zapełniających scenę.
Żywe tempo, barwne kostiumy, wpadające w ucho piosenki, tańce i zabawne zdarzenia czynią spektakl niezwykle wesołym i dynamicznym widowiskiem.
Pomysłowa, wielofunkcyjna scenografia Jana Polivki, która daje możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni scenicznej, pozwala uwierzyć, że przygoda Ferdynanda mogła rozegrać się całkiem współcześnie, tuż obok każdego widza; kolorowa i wysmakowana, pełna bajkowych, zabawnych rekwizytów i lalek przenosi w świat dziecięcych fantazji i wzruszeń.
Ogromnym walorem przedstawienia jest sympatyczny, ujmujący bohater, grany przez Konrada Ignatowskiego. Ferdynand jest postacią tak przyjacielską i pełną wdzięku, że zapewne podbije serce każdego malucha.
Ciepła, humorystyczna, znakomicie zrealizowana historia Ferdynanda zachwyci nie tylko najmłodszych widzów.
Plan żywy
Czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

25 stycznia (poniedziałek), godz. 11:00, sala teatralna NCK
„MIŚ TYMOTEUSZ RYM CIM CI”
Teatr Lalek RABCIO z Rabki-Zdroju
„Miś Tymoteusz Rym Cim Ci” jest częścią trylogii opowiadającej o przygodach sympatycznego i wesołego misia. Miś Rym Cim Ci mieszka sam ze swoim tatą. Nie ma się z kim bawić, chciałby mieć przyjaciela. Wysłany po zakupy do sklepu spotyka bezdomnego pieska, z którym zaprzyjaźnia się. Niestety tata nie akceptuje jego nowej przyjaźni. Piesek musi pozostać poza domem. Mały miś ze swoim tatą zostają okradzieni przez złodzieja – lisa, piesek odbiera lisowi łupy i tym sposobem zyskuje akceptację taty i może pozostać w rodzinie. Spektakl mówi o samotności, przyjaźni i możliwości wspólnego rozwiązywania problemów.
Rabczańska interpretacja tekstu Jana Wilkowskiego jest rozegrana brawurowo i dynamicznie przez czteroosobowy zespół aktorski. Niezwykle pomysłowe jest użycie pluszowych klocków do budowania wielofunkcyjnej scenografii. Wielkie, miękkie lalki na pewno pozwolą dzieciom identyfikować się z bohaterami spektaklu, w szczególności z tytułowym bohaterem Misiem Rym Cim Ci. Niewątpliwą zaletą spektaklu jest aktorstwo oraz dynamiczna muzyka.
Plan żywy i maski
Czas trwania: 50 min. (bez przerwy)

26 stycznia (wtorek), godz. 11:00, sala teatralna NCK
„CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY OZ”
Teatr MASKA z Rzeszowa
Czy to prawdziwa podróż? Czy to tylko sen? Odpowiedź nie jest tak istotna. Ważne, co się wydarzyło: pokonano dwie czarownice, Strach na wróble odkrył rozum, blaszany Drwal serce, a Lew odwagę. Obojętne więc, czy wędrówka małej Doroty i jej niezwykłej kompanii miała miejsce na jawie, czy we śnie, czy też dzieje się „tu i teraz” w teatrze, na oczach widzów. Przygody Doroty i jej przyjaciół to wspaniała okazja do podróży wyobraźni, dobrej zabawy, ale też sposobność do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze.
Plan żywy
Czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

27 stycznia (środa), godz. 11:00, sala teatralna NCK
„PRZYGODY ROZBÓJNIKA RUMCAJSA”
Teatr DZIECI ZAGŁĘBIA im. Jana Dormana z Będzina
Tytułowy bohater baśni byłby może zwyczajnym szewcem i każdego ranka otwierałby swój małomiasteczkowy warsztacik przy rynku w Jiczynie, gdyby nie stopy pana starosty Humpala. Te stopy, choć wielkie i niezgrabne jak u słonia, pochlebcy uważali, że wyjątkowo piękne. Jeden szewc Rumcajs potraktował je zwyczajnie i bez ceregieli. Uznał, że wykonanie butów dla starosty to żaden problem, bo nie takie stopy oglądał. Za karę został wygnany do lasu i przyszło wieść mu żywot rozbójnika.
W przedstawieniu brzmi reggae, muzyka rockowa czy hip-pop. Musicalowy charakter inscenizacji dopowiada żywiołowy ruch i bogata scenografia. W finale zatańczy nawet Słoneczko, a nagrodzone zostają nie tylko dobre uczynki, ale również poczucie humoru i dystans do kaprysów władzy.
Plan żywy
Czas trwania: 1 godz. 35 min. (z przerwą)

28 stycznia (czwartek), godz. 11:00, sala teatralna NCK
„WIELKI WYŚCIG W POZIOMKOWYM LESIE”
Teatr Banasiów z Warszawy
Krasnal Klakson i krasnal Pompka rozpoczynają doroczny wyścig po jedyną, najpiękniejszą, najdorodniejszą i najsmaczniejszą poziomkę. Kto ją zdobędzie i zje, zostanie najmądrzejszym w całym poziomkowym lesie, a może i dalej.
Rozjemcą i doradcą w tym wielkim wyścigu jest ochmistrz Poziomka, który kiedyś, przed laty, zjadł co najmniej sto poziomek.
Nie jest to łatwy wyścig. Wszędzie czyhają niebezpieczeństwa. A to wiedźma, a to niebieski jegomość, trochę podobny do Smerfa, ale bardzo groźny. A na dodatek Znak, który patrzy, mówi, śpiewa i nie można go wyminąć.
Bajka zwraca szczególną uwagę na problemy związane z bezpieczeństwem dzieci na drodze!
Plan żywy
Czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

29 stycznia (piątek), godz. 11:00, sala teatralna NCK
„TYGRYS PIETREK”
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic
Przygody małego tygryska, który tak bardzo boi się wszystkiego, że w końcu traci za karę swoje paski, to typowa baśń o dojrzewaniu. Próby zdobycia przyjaciół kończą sie klęską, nic też nie wychodzi z poszukiwania odwagi, bo nie można jej kupić, a nauczyć się trudno; nawet w wojsku nie udaję sie Pietrkowi pokonać strachu. Dopiero choroba mamy sprawia, że tygrysek przestaje myśleć o sobie i bez namysłu wyrusza w nocy po doktora. Staje się odważnym i prawdziwym tygrysem i odzyskuje upragnione paski.
Plan żywy oraz lalki i maski
Czas trwania: 50 min. (bez przerwy)

 

Na wszystkie spektakle bilety w cenie 11 zł.

KASA: 12 644 02 66 w. 301 (900-1900).

INFORMACJE: Dział Organizacji Widowni, p. 013 tel. 12 644 24 81, 12 644 12 33.

 

Exit mobile version