☰ menu

Festiwal Sztuki Digitalnej – digital(dot)kids podczas festiwalu digital_ia w Szczecinie

pt.-niedz.
21.03-23.03.2014

Dzieci będą mogły wykonać obraz z części komputerowych, a młodzież wziąć udział w tworzeniu spektaklu-słuchowiska Tajemnice Miasta. Nie zabraknie również "Małego przewodnika po wystawach" który będzie towarzyszył zwiedzającym podczas oglądania prac prezentowanych w ramach festiwalu digital_ia.14.

#2 digital(dot)kids/ Digital Playground/ 15-23.03.2014/ 13 muz

WYSTAWA #DIGITAL PLAYGROUND

To przestrzeń przygotowana specjalnie dla najmłodszych uczestników festiwalu digital_ia, będąca miejscem eksploracji nowych technologii i sztuki. Znajdą się na niej interaktywne instalacje, najnowsze technologie, aplikacje udostępniane na zasadach wolnych licencji  oraz obraz-kolaż przygotowany przez dzieci podczas warsztatów. W ramach placu będziemy również promować ideę otwartych zasobów edukacyjnych udostępnianych na zasadach wolnych licencji lub przeniesionych do domeny publicznej.

COLLAGE WALL, kolaż ułożony przez dzieci podczas warsztatów. Dzieci wymyślą obraz i stworzą go używając do tego części komputerowych. Podczas pracy nad obrazem, poruszone zostaną takie zagadnienia jak: twórczy recykling, jakość spędzanego wolnego czasu oraz spontaniczna zabawa.

DIGITAL WALL, cyfrowa ściana utworzona z ekranów dotykowych, wyposażona w aplikacje i programy zachęcające do wspólnej zabawy sztuką (m.in. przekształcenie ulubionych zdjęć w obrazy, malowanie portretów czy gry o obrazach z kolekcji Zachęty). Na digitalnej tafli zaprezentowane zostaną zasoby dotyczące sztuki, udostępniane na zasadach wolnych licencji. Zajmiemy się  również promocją idei otwartych zasobów edukacyjnych oraz licencji Creative Commons.

– LIGHT BOX, stół świetlny, na którym dzieci będą mogły zaobserwować m.in. jak powstają kolory i nakładają się barwy, utworzyć świetlny obraz na piasku oraz przygotować portret, własny lub swojego kompana. Będzie dużo światła i mnóstwo niezapomnianej zabawy.

2_WARSZTATY #DIGITAL PLAYGROUND, warsztaty dla dzieci i młodzieży

Podczas festiwalu digital_ia odbędą się warsztaty i spotkania dla dzieci i młodzieży, poruszające zagadnienia cyfrowego świata, wykorzystujące nowe media oraz otwarte zasoby edukacyjne. Odbędą się m.in. warsztaty dźwiękowe, podczas których powstanie słuchowisko (Tajemnice Miasta) oraz warsztaty recyclingowe wykorzystujące części komputerowe do stworzenia obrazu-kolażu.

REcollage – warsztaty recyclingowe wykorzystujące części komputerowe do stworzenia obrazu-kolażu, będącego częścią Digital Playground /15-16.03.2014/

Warsztaty to część teoretyczna, podczas której omówiona zostanie historia kolażu i współczesne zastosowanie tej techniki artystycznej oraz część praktyczna polegająca na wymyślaniu, planowaniu i komponowaniu obrazu.
Uczestnicy: dzieci w wieku 7-12 lat

TAJEMNICE MIASTA trzydniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży wykorzystujące nowe technologie i opowieści miasta / 21-23.03.2014/
Podczas kilkudniowych spotkań z młodzieżą powstanie historia ubrana w formę przedstawienia / słuchowiska. Uczestnicy warsztatów wezmą czynny udział w budowaniu historii, posiądą umiejętności obserwacji i budowania scenariusza, kreowania postaci, aby następnie zająć się warstwą dźwiękową. Prowadzący warsztat skierują uwagę na fenomen wyobraźni, łączenia rzeczywistości z fantazją oraz dziecięcej zdolności konfabulowania. Podczas zajęć wykorzystane będą rzeczy nowe, bazujące na nowoczesnych technologiach i formach przekazu (m.in. field recording), a także zapomniane już dzisiaj zjawiska, pamiętane z czasów dzieciństwa rodziców czy dziadków. Na zakończenie każdy z uczestników otrzyma płytę z nagranym materiałem.
Uczestnicy: młodzież w wieku 11-14 lat
Prowadzenie: Marcin Dymiter (Gdańsk), Daniel Odija (Słupsk)

Marcin Dymiter – muzyk, improwizator, producent muzyczny, kurator. Porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Tworzy muzykę od roku 1990, kiedy to powstał zespół ewa braun. Związany z polską sceną muzyki elektronicznej, eksperymentalnej oraz improwizowanej. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe dla dzieci i młodzieży.
Daniel Odija- pisarz, dziennikarz i publicysta. Jego twórczość zalicza się do tzw. Prozy Północy. Jego powieść Tartak znalazła się wśród finalistów nagrody Nike.

DIGITAL_TRIP – oprowadzanie dzieci po wystawie Digital Playground oraz po wystawach festiwalu digital_ia.14. /22.03.2014/
Przewodnik przybliży sylwetki artystów, których prace są prezentowane na wystawie, a także opowie o sensie ich prac. Podczas wycieczki dzieci oraz ich opiekunowie będa mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanego „Małego przewodnika po wystawach".

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.  ZAPISY: lassztuki@gmail.com

Organizatorem wydarzenia jest 13 Muz oraz Fundacja Las Sztuk.

Szczegóły dostępne na www.tworzesie.pl oraz www.digitalia.art.pl

Program #2 digital(dot)kids

Sobota 15.03-Niedziela 16.03.2014
11.00-14.00 Recollage/warsztaty dla dzieci (7-12lat) / 13 muz/wejście od Tkackiej