☰ menu

Festiwal NInA Wersja Beta – Cyfrowe opowieści

pt.-niedz.
25.09-27.09.2015

Piątek | 25 września

11:00-11:05 OTWARCIE FESTIWALU | Dyrektor NInA Michał Merczyński 

11:05-11:25 WYKŁAD INAUGURACYJNY | Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska

11:30-11:50 OTWARCIE, WERSJA BETA | Wykład inauguracyjny Mirosława Filiciaka 

Nazwa i program festiwalu NInA Wersja Beta zostały zainspirowane przez książkę Mirosława Filiciaka Media, wersja beta. Dlatego zaprosiliśmy jej autora do wygłoszenia wykładu inauguracyjnego, który zarysuje merytoryczne ramy festiwalu.

12:00­-13:00 MIĘDZY OPOWIEŚCIĄ I BAZĄ DANYCH | Panel otwarcia: Małgorzata Omilanowska (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Lev Manovich, Jeremy Mendes (National Film Board of Canada), Dominique Willième (Arte), prowadzenie: Wojciech Orliński 

Dyskusja, która wyznaczy oś programową festiwalu, zderzając dwie wizje: kultury jako bazy danych i kultury jako opowieści.

Czy baza danych może być punktem wyjścia do stworzenia opowieści? Jakie strategie wobec zbiorów treści budują indywidualni odbiorcy? Jak zmieniają się standardy konsumpcji kultury? Czy tęsknimy z tradycyjnymi opowieściami? Po co nam tyle danych? Czy kiedykolwiek po nie sięgniemy?

Między innymi o tym będą dyskutować wybitni praktycy, badacze i twórcy cyfrowej kultury.

 

14:00-15:30 ŻYWOTNOŚĆ ARCHIWÓW | Panel dyskusyjny: Lev Manovich, Shannon Mattern, Jesse de Vos (Sound & Vision), prowadzenie: Mateusz Halawa

Zapraszamy do dyskusji o archiwach w dobie nowych mediów. Wbrew potocznym wyobrażeniom, archiwa nie są tylko zakurzonymi miejscami biernie składującymi treści. Cechuje je „żywotność", a więc potencjał wpływania na współczesność. „Archiwum" w naszym ujęciu jest raczej procesem niż miejscem i tyleż przechowuje przeszłość, co kształtuje przyszłość.

Jest to proces na wskroś materialny: ludzkie pragnienia i przedsięwzięcia napotykają w nim na sojuszników i przeszkody w postaci półek, szuflad i serwerów; teczek, plików i probówek; algorytmów, list i fiszek; krzeseł, stołów i ekranów.

 

16:00-17:30 LEKSYKON ARCHIWUM AFEKTYWNEGO | Premiera książki: Giulia Palladini, Marco Pustianaz, prowadzenie: Katarzyna Tórz

Spotkanie z Giulią Palladini i Marco Pustianazem, kuratorami Leksykonu archiwum afektywnego, wydanego przez NInA i wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Książka jest kolekcją spotkań z archiwami i materiałami archiwalnymi. Zawiera prace dwudziestu pięciu międzynarodowych autorów, ilustrujące afektywne, polityczne i intelektualne wyzwania stawiane przez indywidualne i kolektywne wspomnienia. Autorzy korzystają z archiwów jako artyści, aktywni uczestnicy, badacze, pisarze, kuratorzy, lub w kilku z tych ról równocześnie.

 

19:00 OPOWIADANIE NA NOWO | Wernisaż wystawy

                        Wybór prac wykorzystujących nowe, interaktywne metody opowiadania historii.

Wystawa skupia się na zagadnieniach audiowizualności, opowieści, przyszłości mediów i metod narracyjnych. Stanowi próbę zdefiniowania „interaktywnego storytellingu", znalezienia formuły opowiadania historii w czasach ciągłej bitwy o uwagę widza i słuchacza oraz stworzenia odpowiednich warunków dla skupionego odbioru długich historii w środowisku wolnym od zbędnych bodźców. Te założenia zostały odzwierciedlone w trzech ścieżkach tematycznych: Interaktywny storytelling, Ekonomia uwagi i Powolna sieć.

Wystawę będzie można oglądać do 18 października 2015 roku w godzinach otwarcia NInA. Wstęp wolny.

 

20:30-22:30 KINO INTERAKTYWNE | Wieczór storytellingowy: Bartek Gliński/Maciek Hamela (Impakt Film), Jeremy Mendes (National Film Board of Canada), Dominique Willième (Arte), prowadzenie: Benjamin Hoguet.

Pokaz nowych, dokumentalnych form audiowizualnych, które redefiniują sztukę filmową. Zobacz je nie na ekranie komputera, lecz w kinie, gdzie doświadczysz ich w wspólnie z innymi widzami, słuchając komentarzy twórców.

Podobno kiedy pierwsi widzowie zobaczyli w kinie pociąg sfilmowany przez braci Lumière, zaczęli uciekać w przerażeniu. Jednak historycy mediów podkreślają, że może to być jedynie PR-owa legenda, a kino zawiodło nadzieje na interaktywny obraz.

Publiczność bowiem już 150 lat przed wynalezieniem internetu oczekiwała nie tylko statycznego obrazu kinowego, ale rzeczywistej interaktywności. Przykładem takiego myślenia może być XIX-wieczny telefonoskop Alfreda Robidy, który miał działać na zasadzie Skype′a. W kontekście tych oczekiwań kino nie było rzeczywistym „oknem na świat". Doniesienia o widzach uciekających z kina miały więc być zapewnieniem, że film, choć może nie jest interaktywny, budzi prawdziwe emocje.

 

20.30-22.00 INTERAKTYWNE TELEDYSKI | Pokazy w ramach wystawy

Przyjdź na nasz zielony dziedziniec, wciel się w rolę VJ-a i animuj na ekranie zawieszonym na fasadzie budynku NInA najciekawsze interaktywne teledyski ostatnich lat.

Teledysków będzie można posłuchać na słuchawkach do silent disco, dystrybuowanych przy zewnętrznej kabinie projekcyjnej na dziedzińcu NInA.

 

Sobota | 26 września

10:00-12:00 FILMY NA ŚNIADANIE | Smaczny początek Kina Dzieci

Zapraszamy na rodzinne śniadanie, podczas którego obejrzymy pięć wielokrotnie nagradzanych krótkometrażowych filmów dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat, bawiąc się, rozmawiając i dzieląc kinowymi emocjami.

Śniadanie, poza tym, że rozpocznie drugi dzień festiwalu, zainauguruje również – razem z 15 innymi kawiarniami w Warszawie – drugą edycję festiwalu filmowego Kino Dzieci, który w zeszłym roku przyciągnął do kin ponad 11 tysięcy widzów.

Seanse będą przeplatane warsztatami plastycznymi i rozwojowymi dla dzieci i rodziców.

 

10:00-13:00 AFEKT W EPOCE CYFROWEJ | Seminarium: Ryszard W. Kluszczyński, Anna Konik, Aleksandra Przegalińska, Jan Simon, Łukasz Zaremba, prowadzenie: Katarzyna Bojarska

Czy epoka cyfrowa stworzyła i narzuciła szczególny sposób odczuwania? Czy inaczej doświadczamy wiedzy (procesów jej wytwarzania, zdobywania i przetwarzania), własnej podmiotowości (jako podmiotowości myślącej, doświadczającej i cielesnej), relacji z innymi jednostkami i grupami, i wreszcie – sztuki jako przestrzeni doświadczenia estetycznego, politycznego, krytycznego?

Czy nowe media – niektóre z nich już nie tak nowe – stworzyły własne sposoby wytwarzania i transmisji afektów? Czy zawdzięczamy im większe możliwości wytwarzania i przekazywania „wrażeń", a wraz z nimi treści? Czy może przeciwnie – blokują one wcześniej dostępne kanały i tryby komunikacji?

Na te i dziesiątki innych pytań poszukamy odpowiedzi wspólnie z badaczami i artystami podczas trzygodzinnego seminarium, do którego punktem wyjścia będzie nie tylko nasze doświadczenie jako twórców (wytwórców) i użytkowników, ale także wybór następujących lektur dostępnych online.

 

11:00-13:00 PROGRAMOWANIE DLA DZIECI | Warsztat

Zapraszamy dzieci w wieku 8-13 lat do rozpoczęcia przygody z programowaniem! Każdy uczestnik warsztatów stworzy własną historię, animację lub grę w środowisku Scratch. – brak wolnych miejsc

 

10:00-22:00 OPOWIADANIE NA NOWO | Wystawa

Wybór prac wykorzystujących nowe, interaktywne metody opowiadania historii.

Wystawa skupia się na zagadnieniach audiowizualności, opowieści, przyszłości mediów i metod narracyjnych. Stanowi próbę zdefiniowania „interaktywnego storytellingu", znalezienia formuły opowiadania historii w czasach ciągłej bitwy o uwagę widza i słuchacza oraz stworzenia odpowiednich warunków dla skupionego odbioru długich historii w środowisku wolnym od zbędnych bodźców. Te założenia zostały odzwierciedlone w trzech ścieżkach tematycznych: Interaktywny storytelling, Ekonomia uwagi i Powolna sieć.

Wystawę będzie można oglądać do 18 października 2015 roku w godzinach otwarcia NInA. Wstęp wolny.

 

12:00-18:00 MIASTO STEREO | Gra miejska

Odnajdź ukryte radionadajniki, wykonaj zakodowane w nich zadania i zdobądź nagrody. Oczywiście świetnie się przy tym bawiąc i poznając muzykę.

Miasto i muzyka to dwa pozornie niezależne zjawiska. Jednak gdy przestają działać w „mono", a zaczynają wspólnie tworzyć „stereo", powstaje ciekawa mieszanka miejskich dźwięków i historii. Przekonaj się o tym na własnej skórze, biorąc udział w muzyczno-radiowej grze miejskiej w dwóch, na pierwszy rzut oka, mało muzycznych dzielnicach – Służewie i Ursynowie. Nie ma tu żadnej filharmonii, sali koncertowej, a nawet klubu muzycznego. To jednak właśnie w tej okolicy znajduje się najwięcej ulic muzycznych na kilometr kwadratowy!

26 września na terenie Służewa i Ursynowa ukrytych zostanie 20 nadajników, które będą emitować sygnał radiowy z muzycznymi zagadkami. Twoim zadaniem będzie ich odnalezienie i wykonanie zadań opisanych w karcie gry. Kartę gry oraz mapę z zaznaczonymi nadajnikami dostaniesz w punkcie informacyjnym Muzykoteki Szkolnej, znajdującym się dziedzińcu NInA, czynnym w godzinach trwania akcji i 30 minut po jej zakończeniu.

Sygnał z nadajników możesz odbierać za pomocą radia (na przykład w telefonie komórkowym), ustawionego na dedykowaną częstotliwość (podamy ją wkrótce!). Po zbliżeniu się do nadajnika, odbiornik zacznie wychwytywać sygnał – inny dla każdej lokalizacji. Chcąc wykonać związane z danym miejscem zadanie, należy wysłuchać nagrania w całości.

Na rozwiązanie wszystkich zagadek uczestnicy mają dwa dni. Sto najszybszych osób otrzyma nagrody specjalne: książki, płyty i muzyczne gadżety, które można będzie odebrać w punkcie informacyjnym do 27.09 do godziny 16:30. Na stoisku, poza nagrodami, na wszystkich uczestników gry czekają dodatkowe niespodzianki.

Gra została przygotowana przez Pracownię Projektową Dwie Ole.

Czego potrzebujesz, aby wziąć udział w grze:

– przenośnego radia; możesz je wypożyczyć w punkcie informacyjnym (dysponujemy około 20 sztukami) albo skorzystać z odbiornika w swoim telefonie (tylko pamiętaj o słuchawkach!)

– mapy lokalizacji i karty gry (do pobrania w punkcie informacyjnym)

Udział w warsztacie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji, ale zachęcamy do zapisania się na wydarzenie, aby móc otrzymywać informacje od organizatorów. Kliknij przycisk Zapisz się na wydarzenie poniżej, wypełnij i wyślij formularz. Otrzymasz od nas e-mail z potwierdzeniem.

 

15:00-17:30 DOMOWE ARCHIWUM | Akcja digitalizacyjna

Przechowujesz na kasetach kolekcję rodzinnych nagrań wideo? Przynieś je na festiwalową akcję digitalizacyjną i odśwież swoje wspomnienia.

Każdy z nas, nawet nieświadomie, tworzy swoje domowe archiwum – powoli obrastamy w zdjęcia, filmy, nagrania, pocztówki. Coraz częściej robimy to w wersji cyfrowej, jednak wciąż jeszcze przechowujemy stare nośniki analogowe. Przynieś je do nas podczas festiwalu! Zostaną bezpłatnie zdigitalizowane – zwrócimy ci oryginalny nośnik i przekażemy kopię cyfrową. Na miejscu będzie można również zasięgnąć porady specjalisty.

Materiały zostaną udostępnione w Ninatece lub, w zależności od woli właściciela, w siedzibie NInA, zasilając tym samym kolekcję archiwaliów stanowiących dokumentację codziennego życia.

Aby wziąć udział w digitalizacji domowych zasobów, przeczytaj regulamin akcji, zapoznaj się z oświadczeniem, które należy podpisać w trakcie spotkania. Na miejscu poprosimy cię również o udzielenie nam informacji na temat zawartości przyniesionych materiałów – prosimy więc o zarezerwowanie sobie czasu na uzupełnienie opisów.

Podczas festiwalowej zbiórki przyjmujemy maksymalnie do trzech nośników. Okres oczekiwania na zdigitalizowane nagrania wynosi do 6 miesięcy. Udział w akcji jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Zapraszamy w godzinach 15.00-16.00 lub 16.30-17.30

 

15:00-18:00 HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII | Warsztaty edukacyjne

Czy spośród zdjęć zgromadzonych w swoim domowym archiwum jesteś w stanie wybrać to jedno, wyjątkowe? Fotografię, z którą wiąże się niezwykła historia lub jest ciekawym dokumentem zmieniających się czasów? Zapraszamy do udziału w warsztacie, podczas którego opowiemy i opracujemy historie wybranych zdjęć.

Przynieś do nas od jednego do sześciu zdjęć. Wybrane zeskanujemy i opiszemy, tworząc wokół nich osobiste opowieści. Stworzone prace oraz oryginały zdjęć zabierzesz ze sobą do domu, natomiast cyfrowa dokumentacja twojej historii złoży się na wspólną, multimedialną, powstającą na bieżąco prezentację, oglądaną przez uczestników Festiwalu NInA Wersja Beta.

Warsztaty, które organizujemy we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę, odbędą się w sobotę 26 września oraz – druga edycja – w niedzielę 27 września w godzinach od 15.00 do 18.00.

Udział w warsztacie jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji.

 

18:00-19:30 WARSZAWSKA ORKIESTRA ROZRYWKOWA IM. IGORA KRENZA | Koncert muzyki z polskich seriali

Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza to nie tylko zespół muzyczny, ale także nieformalne stowarzyszenie fanów muzyki z polskich seriali. Grupa zaprezentuje ją w nowych, awangardowych aranżacjach.

Matuszkiewicz, Kurylewicz, Marczewski, Kazanecki to kompozytorzy, którzy do historii polskiego soundtracku dopisalo piękne miniatury, niesamowite instrumentacje, dość nieporadne latynizmy, lekki dotyk eksperymentalnej elektroniki i mrożący krew w żyłach dźwięk fleksatonu. Jak zapowiadają muzycy:

"WOR podejdzie do tematu z należnym szacunkiem dla materiału wyjściowego, wchodząc w pełen wyrzeczeń i samoodwołań dialog z przeszłością."

 

19:30 MUZEUM SPOŁECZNE | Wernisaż wystawy

Wystawa jest rezultatem wielodniowej akcji społeczno-artystycznej Krzysztofa Żwirblisa, mającej na celu integrację mieszkańców Służewa i uwolnienie ich twórczego potencjału.

Akcja opierała się na założeniu, że każdy z nas jest swoim osobistym „muzeum" – ma swoją historię i związane z nią pamiątki, a także własne pasje, hobby lub działalność artystyczną. Każdy też może, na swój własny sposób, oprowadzić po tym muzeum gości – opowiedzieć swoją historię.

Wystawa ma charakter tymczasowy i składa się z obiektów wypożyczonych od uczestników akcji, a także prac wykonanych przez dzieci w ramach warsztatu plastycznego. Obiekty pamiątki, archiwalia i dzieła sztuki będzie można oglądać w Café Gorączka do niedzieli 11 października.

 

20:30-22.30 MEDIA PRZYSZŁOŚCI | Wieczór storytellingowy: Marco del Pra′/Édith Carron, Margaux Missika (Upian), Lindsay Poulton (The Guardian), Filip Springer/Michał Szota, prowadzenie: Britta Senn.

Poznaj nowe formy dziennikarskie: oddolne działania reporterskie, wizualny storytelling, interaktywne projekty telewizyjne i prasowe. Zobacz je nie na ekranie komputera, lecz w kinie, gdzie doświadczysz ich w wspólnie z innymi widzami, słuchając komentarzy twórców.

Problem z mówieniem o nowych mediach polega na tym, że cyfrowa rzeczywistość nie jest już nowa i otacza nas ze wszystkich stron. Współtworzymy coraz więcej cyfrowych treści: 10% ogółu zdjęć w historii wykonano w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Kiedyś stanowiliśmy publiczność, dziś sami jesteśmy obiektem jej zainteresowania.

Konkurencyjność treści stawia wyzwania przed tradycyjnymi mediami – radiem, prasą i telewizją – które zwykle troszczą się o jakość przekazu. Ich odbiorcy starzeją się. W Niemczech i Francji ludzie w wieku od 25 do 35 lat przeważnie nie mają odbiorników telewizyjnych, a tradycyjną telewizję oglądają przede wszystkim osoby na emeryturze. Dlatego już dziś europejska telewizja Arte znaczną część swojego budżetu poświęca na produkowanie materiałów, które pojawiają się wyłącznie w sieci.

W takim kontekście tradycyjne media muszą poszukiwać nowych sposobów dotarcia do publiczności. Wykorzystują nowe narzędzia i możliwości, które oferuje sieć. Poszczególne kanały komunikacji zlewają się w crossmedialne doświadczenia, czerpiące z różnych form sztuki. Stąd pytanie, które będzie nam towarzyszyć tego wieczora: „Jaka przyszłość czeka media?".

 

20.30-22.00 INTERAKTYWNE TELEDYSKI | Pokazy w ramach wystawy

Przyjdź na nasz zielony dziedziniec, wciel się w rolę VJ-a i animuj na ekranie zawieszonym na fasadzie budynku NInA najciekawsze interaktywne teledyski ostatnich lat.

Teledysków będzie można posłuchać na słuchawkach do silent disco, dystrybuowanych przy zewnętrznej kabinie projekcyjnej na dziedzińcu NInA.

 

Niedziela | 27 września

10:00-16:00 MIASTO STEREO | Gra miejska

Odnajdź ukryte radionadajniki, wykonaj zakodowane w nich zadania i zdobądź nagrody. Oczywiście świetnie się przy tym bawiąc i poznając muzykę.

Miasto i muzyka to dwa pozornie niezależne zjawiska. Jednak gdy przestają działać w „mono", a zaczynają wspólnie tworzyć „stereo", powstaje ciekawa mieszanka miejskich dźwięków i historii. Przekonaj się o tym na własnej skórze, biorąc udział w muzyczno-radiowej grze miejskiej w dwóch, na pierwszy rzut oka, mało muzycznych dzielnicach – Służewie i Ursynowie. Nie ma tu żadnej filharmonii, sali koncertowej, a nawet klubu muzycznego. To jednak właśnie w tej okolicy znajduje się najwięcej ulic muzycznych na kilometr kwadratowy!

26 września na terenie Służewa i Ursynowa ukrytych zostanie 20 nadajników, które będą emitować sygnał radiowy z muzycznymi zagadkami. Twoim zadaniem będzie ich odnalezienie i wykonanie zadań opisanych w karcie gry. Kartę gry oraz mapę z zaznaczonymi nadajnikami dostaniesz w punkcie informacyjnym Muzykoteki Szkolnej, znajdującym się dziedzińcu NInA, czynnym w godzinach trwania akcji i 30 minut po jej zakończeniu.

Sygnał z nadajników możesz odbierać za pomocą radia (na przykład w telefonie komórkowym), ustawionego na dedykowaną częstotliwość (podamy ją wkrótce!). Po zbliżeniu się do nadajnika, odbiornik zacznie wychwytywać sygnał – inny dla każdej lokalizacji. Chcąc wykonać związane z danym miejscem zadanie, należy wysłuchać nagrania w całości.

Na rozwiązanie wszystkich zagadek uczestnicy mają dwa dni. Sto najszybszych osób otrzyma nagrody specjalne: książki, płyty i muzyczne gadżety, które można będzie odebrać w punkcie informacyjnym do 27.09 do godziny 16:30. Na stoisku, poza nagrodami, na wszystkich uczestników gry czekają dodatkowe niespodzianki.

Gra została przygotowana przez Pracownię Projektową Dwie Ole.

Czego potrzebujesz, aby wziąć udział w grze:

– przenośnego radia; możesz je wypożyczyć w punkcie informacyjnym (dysponujemy około 20 sztukami) albo skorzystać z odbiornika w swoim telefonie (tylko pamiętaj o słuchawkach!)

– mapy lokalizacji i karty gry (do pobrania w punkcie informacyjnym)

Udział w warsztacie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji, ale zachęcamy do zapisania się na wydarzenie, aby móc otrzymywać informacje od organizatorów. Kliknij przycisk Zapisz się na wydarzenie poniżej, wypełnij i wyślij formularz. Otrzymasz od nas e-mail z potwierdzeniem.

 

11:00-12:00 ŚNIADANIE SĄSIEDZKIE

Przynieś swoje ulubione przekąski i przygotuj razem z nami sąsiedzkie śniadanie na świeżym powietrzu.

Spotkamy się przy wielkim stole pod chmurką na nowo otwartym, zielonym dziedzińcu. Po wspólnym posiłku w gronie sąsiadów ze Służewa, Mokotowa i Ursynowa oraz uczestników Festiwalu NInA Wersja Beta wciągniemy was w szereg aktywności przygotowanych z myślą o Ninówce, czyli domówce NInA.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

 

11:00-16:30 THE VERY POLISH CUT-OUTS | Set didżejski

Niedzielną domówkę rozbujają Zambon i Ptaki, reprezentujący wytwórnię The Very Polish Cut-Outs. Będzie to wysmakowana podróż dźwiękowa po dawnych demoludach.

Obok niesłusznie zapomnianych pereł fonografii z krajów bloku socjalistycznego będzie można usłyszeć także szerokie spektrum współczesnej muzyki tanecznej. Celem kolektywu jest bowiem promocja zapomnianej i mniej znanej polskiej muzyki (również tej z lat 70. i 80.) poprzez wpisywanie jej w nowy, współczesny kontekst.

 

11:00-22:00 OPOWIADANIE NA NOWO | Wystawa

Wybór prac wykorzystujących nowe, interaktywne metody opowiadania historii.

Wystawa skupia się na zagadnieniach audiowizualności, opowieści, przyszłości mediów i metod narracyjnych. Stanowi próbę zdefiniowania „interaktywnego storytellingu", znalezienia formuły opowiadania historii w czasach ciągłej bitwy o uwagę widza i słuchacza oraz stworzenia odpowiednich warunków dla skupionego odbioru długich historii w środowisku wolnym od zbędnych bodźców. Te założenia zostały odzwierciedlone w trzech ścieżkach tematycznych: Interaktywny storytelling, Ekonomia uwagi i Powolna sieć.

Wystawę będzie można oglądać do 18 października 2015 roku w godzinach otwarcia NInA. Wstęp wolny.

 

11:00-22:00 MUZEUM SPOŁECZNE | Wystawa

Wystawa jest rezultatem wielodniowej akcji społeczno-artystycznej Krzysztofa Żwirblisa, mającej na celu integrację mieszkańców Służewa i uwolnienie ich twórczego potencjału.

Akcja opierała się na założeniu, że każdy z nas jest swoim osobistym „muzeum" – ma swoją historię i związane z nią pamiątki, a także własne pasje, hobby lub działalność artystyczną. Każdy też może, na swój własny sposób, oprowadzić po tym muzeum gości – opowiedzieć swoją historię.

Wystawa ma charakter tymczasowy i składa się z obiektów wypożyczonych od uczestników akcji, a także prac wykonanych przez dzieci w ramach warsztatu plastycznego. Obiekty pamiątki, archiwalia i dzieła sztuki będzie można oglądać w Café Gorączka do niedzieli 11 października.

 

12:00-16:00 NINÓWKA | Piknik

Przyjdź na domówkę NInA, poznaj pracowników i weź udział w szeregu aktywności, które przygotowaliśmy: od warsztatów składania origami, przez grę w „Monopol kultury", po garażową wymienialnię muzyki, filmów i książek.

Ninówka to domówka NInA z mieszkańcami Służewa i Warszawy. W ciągu czterech godzin pokażemy wam, czym zajmujemy się na co dzień i wciągniemy was w przygotowane z myślą o was akcje.

Piknikowi towarzyszyć będzie set didżejski berlińskiego kolektywu The Very Polish Cut Outs.

Szczegółowy opis i dokładna lokalizacja planowanych przez nas aktywności znajduje się na www.nina.gov.pl

 

15:00-17.30 DOMOWE ARCHIWUM | Akcja digitalizacyjna

Przechowujesz na kasetach kolekcję rodzinnych nagrań wideo? Przynieś je na festiwalową akcję digitalizacyjną i odśwież swoje wspomnienia.

Każdy z nas, nawet nieświadomie, tworzy swoje domowe archiwum – powoli obrastamy w zdjęcia, filmy, nagrania, pocztówki. Coraz częściej robimy to w wersji cyfrowej, jednak wciąż jeszcze przechowujemy stare nośniki analogowe. Przynieś je do nas podczas festiwalu! Zostaną bezpłatnie zdigitalizowane – zwrócimy ci oryginalny nośnik i przekażemy kopię cyfrową. Na miejscu będzie można również zasięgnąć porady specjalisty.

Materiały zostaną udostępnione w Ninatece lub, w zależności od woli właściciela, w siedzibie NInA, zasilając tym samym kolekcję archiwaliów stanowiących dokumentację codziennego życia.

Aby wziąć udział w digitalizacji domowych zasobów, przeczytaj regulamin akcji, zapoznaj się z oświadczeniem, które należy podpisać w trakcie spotkania. Na miejscu poprosimy cię również o udzielenie nam informacji na temat zawartości przyniesionych materiałów – prosimy więc o zarezerwowanie sobie czasu na uzupełnienie opisów.

Podczas festiwalowej zbiórki przyjmujemy maksymalnie do trzech nośników. Okres oczekiwania na zdigitalizowane nagrania wynosi do 6 miesięcy. Udział w akcji jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Zapraszamy w godzinach 15.00-16.00 lub 16.30-17.30

 

15:00-18:00 HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII | Warsztaty edukacyjne

Czy spośród zdjęć zgromadzonych w swoim domowym archiwum jesteś w stanie wybrać to jedno, wyjątkowe? Fotografię, z którą wiąże się niezwykła historia lub jest ciekawym dokumentem zmieniających się czasów? Zapraszamy do udziału w warsztacie, podczas którego opowiemy i opracujemy historie wybranych zdjęć.

Przynieś do nas od jednego do sześciu zdjęć. Wybrane zeskanujemy i opiszemy, tworząc wokół nich osobiste opowieści. Stworzone prace oraz oryginały zdjęć zabierzesz ze sobą do domu, natomiast cyfrowa dokumentacja twojej historii złoży się na wspólną, multimedialną, powstającą na bieżąco prezentację, oglądaną przez uczestników Festiwalu NInA Wersja Beta.

Warsztaty, które organizujemy we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę, odbędą się w sobotę 26 września oraz – druga edycja – w niedzielę 27 września w godzinach od 15.00 do 18.00.

Udział w warsztacie jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji.

 

16:30-18:00 3275 KG ORCHESTRA | Koncert

Weź dziecko, dziadka, mamę, wujka lub siostrzenicę i rozsiądź się wygodnie w kolorowych pufach na koncercie 30-osobowego międzypokoleniowego big-bandu 3275 kg Orchestra pod wodzą Macieja Trifonidisa Bielawskiego.

Zespół połączy jazzowe frazy, klezmerską energię, muzyczną klasykę i z pełną dezynwolturą przetopi je w bezpretensjonalne kompozycje charakterystyczne dla tego eklektycznego combo.

Zagra utwory z płyty pod tytułem 1 – autorskie kompozycje muzyków orkiestry: Tadeusza Czechaka, Daniela Polkowskiego, Artura Bogusławskiego, Roberta Żelazko, Bartosza Smorągiewicza i założyciela orkiestry, Macieja Trifonidisa Bielawskiego.

Nie zabraknie eksperymentów, improwizacji i dobrej zabawy ponad podziałami stylistycznymi i wiekowymi.

 

18:00-20:00 STORYCODE WARSAW | Spotkanie twórców

Spotkania StoryCode odbywają się w 20 miejscach na świecie i gromadzą setki entuzjastów nowoczesnych form storytellingu. Jeśli interesujesz się innowacyjnymi technologiami, które nadają nową jakość historiom i pozwalają zaangażować użytkowników – przyjdź do nas 27 września!

StoryCode to międzynarodowa społeczność, która gromadzi setki entuzjastów nowoczesnych form opowiadania historii z ponad dwudziestu miast na całym świecie. Regularne spotkania StoryCodeWarsaw mają służyć wspólnym eksperymentom i wzajemnej edukacji w obszarze interaktywnego storytellingu. Po Nowym Jorku, Paryżu i Berlinie – czas na Warszawę!

Na pierwsze warszawskie spotkanie zapraszamy twórców posługujących się tekstem, dźwiękiem, obrazem, programistów, projektantów UX/UI, projektantów gier, innowatorów oraz wszystkich entuzjastów nowoczesnych form storytellingu.

W nowej siedzibie NInA Benjamin Hoguet, założyciel StoryCode w Paryżu, opowie o tym, jak tamtejsza społeczność StoryCode odmieniła francuskie nowe media. Zaprezentujemy także dwa inspirujące, polskie projekty: Notebook, książkę wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość, którą przedstawi autor – Tomasz Lipko oraz Linię 9, interaktywny dokument poświęcony dynamicznym zmianom w przestrzeni miejskiej Warszawy. Ten ostatni przybliżą wam pomysłodawczynie i realizatorki – Katarzyna Boratyn i Małgorzata Jurko.

 

20.30-22.00 INTERAKTYWNE TELEDYSKI | Pokazy w ramach wystawy

Przyjdź na nasz zielony dziedziniec, wciel się w rolę VJ-a i animuj na ekranie zawieszonym na fasadzie budynku NInA najciekawsze interaktywne teledyski ostatnich lat.

Teledysków będzie można posłuchać na słuchawkach do silent disco, dystrybuowanych przy zewnętrznej kabinie projekcyjnej na dziedzińcu NInA.

 

21:00-22:00 1976: A SPACE ODYSSEY | Pokaz rejestracji koncertu Zbigniewa Wodeckiego i Mitch&Mitch        

Zobacz rejestrację wyjątkowego koncertu i przenieś się do 1976 roku. Właśnie wtedy Wodecki, klasyk bogato aranżowanego popu, wydał swoją debiutancką płytę, odświeżoną po niemal czterdziestu latach przez zespół Macia Morettiego.

Młodsi muzycy zachwycili się kompozycjami, w których niespodziewanie dostrzegli echa pomysłów Burta Bacharacha czy Caetano Veloso. W efekcie namówili Wodeckiego do ponownego zarejestrowania materiału. Utwory z albumu Zbigniew Wodecki po raz pierwszy zabrzmiały na OFF Festival 2013, stając się jednym z najgoręcej komentowanych wydarzeń tamtego lata.

Koncert, którego rejestrację zobaczymy podczas festiwalu, odbył się w 2014 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Składa się na niego 13 utworów zaaranżowanych na 43-osobową orkiestrę, utrzymanych w poetyce bossanovy, samby i rumby – między innymi Rzuć to wszystko co złe, Posłuchaj mnie spokojnie i Panny mego dziadka.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny

Szczegóły na www.nina.gov.pl

Exit mobile version