☰ menu

festiwal muzyki Chopina

czw.-sob.
21.07-23.07.2011

CHOPINIANA – 9. Dni Fryderyka Chopina –

Polonez

21 – 24 lipca 2011

www.chopiniana.pl

Podczas 9 edycji popularnego stołecznego festiwalu Warszawa rozbrzmiewać będzie…polonezem. W 2011 zmieniamy formułę festiwalu. Podstawowe jego założenia – realizację w miejscach „Chopinowskich" oraz związki Chopina z innymi sztukami, nie tylko muzyką klasyczną – zostaną zachowane. Nadal w nowatorski i niekonwencjonalny sposób festiwal będzie prezentował twórczość Fryderyka. Natomiast od tego roku każda edycja Chopinianów będzie edycją monograficzną. Każda bowiem będzie wyczerpująco prezentowała jeden z ulubionych gatunków muzycznych Fryderyka Chopina, na podstawie dzieł zarówno samego kompozytora, jak i utworów przedchopinowskich i pochopinowskich. A więc – „polonezem czas zacząć" dalsze etapy istnienia Chopinianów.

Dlaczego to „nowe życie" Chopinianów zaczynamy od poloneza? Nie tylko dlatego, ze twórczość Chopina zaczyna się właśnie od poloneza (pierwszy znany utwór Chopina to Polonez B-dur, a pierwszy wydany to Polonez g-moll, skomponowany pół roku później). Polonez-fantazja As-dur op. 61 natomiast to ostatni wielki utwór Chopina na fortepian solo. Ale może ważniejszy jest fakt że w polonezach najbardziej wyraził się narodowy charakter dzieła urodzonego w Żelazowej Woli kompozytora. Polonez, taniec szlachecki i dostojny, wyrażający dumę dawnych Sarmatów miał już wczasach Chopina długą i ciekawą historię. Jednak nikt nie oddał monumentalnego charakteru tego tańca tak jak uczynił to Chopin w Polonezach A-dur op. 40/1 czy As-dur op. 53, nikt nie oddał tak tragizmu poloneza jak Chopin w Polonezie fis-moll. I wreszcie Polonez – fantazja, podsumowujący genre poloneza, a będący momentami impresjonistycznym poematem na temat tego tańca – dzieło wspaniałe, zagadkowe, wizjonerskie.

Zapraszamy więc do poloneza. Przez cztery dni słuchać będziemy polonezów na orkiestrę i na fortepian, na klawesyn i na głos, wreszcie w wir poloneza przyprawionego góralskim folklorem zaprosi nas smyczkowy zespół Wołosów i Lasoniów. Wysłuchamy wszystkich polonezów Chopina, co pozwoli prześledzić drogę od pierwszych, doskonale zakorzenionych w tradycji epoki młodzieńczych polonezów do wizyjnych poematów paryskiej dojrzałości. Ale posłuchamy też polonezów przed-chopinowskich i po-chopinowskich. Polonezów Bacha i Ogińskiego, Zarębskiego i Szymanowskiej, Ogińskiego i Szymanowskiego. Będziemy podziwiać stare instrumenty: XVIII wieczny klawesyn i pochodzące z początku XIX wieku piano forte.

A to wszystko w pejzażach Warszawy, gdzie przez blisko 20 lat Chopin mieszkał, spacerował, zdobywał wykształcenie, przeżywał młodzieńcze przyjaźnie i pierwsze porywy serca, gdzie wreszcie odnosił pierwsze sukcesy jako wirtuoz i kompozytor.

Historia:

Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach związanych z życiem Chopina. Do tej pory festiwal gościł w takich miejscach, jak: Bazylika św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Chopina; Belweder, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji; Kościół ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, w którym młody Chopin grywał na organach podczas specjalnych mszy przedpołudniowych dla uczniów i studentów; w Łazienkach Królewskich – w najbardziej chyba znanym miejscu chopinowskich koncertów; Uniwersytecie Warszawskim, gdzie Chopin mieszkał przez 10 lat, a także był absolwentem Szkoły Głównej Muzyki Uniwersytetu Warszawskiego. W ciągu ośmiu dotychczasowych edycji, obok koncertów kameralnych i symfonicznych, odbyły się projekcje filmowe, spektakle teatralne, baletowe i teatru tańca współczesnego, koncerty jazzowe lub w opracowaniach na nietypowe instrumenty. Niezwykłą niespodzianką dla publiczności okazał się pokaz mody nawiązującej do ubiorów z epoki, a także koncert piosenek polskich autorów, nawiązujących do życia i twórczości Fryderyka Chopina.

Gwiazdami poprzednich edycji festiwalu, m.in. byli: Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Adam Makowicz – kompozytorzy i pianiści jazzowi; Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Waldemar Malicki, Kevin Kenner (USA) – wybitni pianiści, jurorzy międzynarodowych konkursów pianistycznych; Zespół Śpiewaków Camerata Silesia pod kier. Anny Szostak; Olga Pasiecznik – śpiewaczka, solistka europejskich teatrów operowych; Andrzej Poniedzielski – satyryk; Marian Opania, Joanna Trzepiecińska – aktorzy; zespół baletowy Teatru Wielkiego w Poznaniu; Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej (Ukraina), The Pest County Symphonic Orchestra (Węgry).

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.chopiniana.pl

Anna Kierkosz 502 599 634

a.kierkosz@mckis.waw.pl

 

Exit mobile version