☰ menu

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku!

sob.
23.05.2015

Zapraszamy małych i dużych miłośników literatury do udziału w wydarzeniach. Wstęp wolny, na niektóre spotkania obowiązuje rezerwacja miejsc.

Zapraszamy do zapisywania się na wydarzenia na stronie festiwalu: www.fldd.pl/2015/program/id,208-spotkania_festiwalowe_gdansku.html. Wciąż są wolne miejsca na różnorodne wydarzenia, spotkania, koncerty i grę miejską. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami poniżej. 

Środa, 20 maja

11:00-14:00 – Współczesne książki dla dzieci – minikonferencja dla nauczycieli przedszkolnych, wczesnoszkolnych i bibliotekarzy.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, ul. Gen. Józefa Hallera 14

Spotkanie dla nauczycieli i bibliotekarzy, którzy interesują się współczesnymi trendami w literaturze dla najmłodszych i chcą ją promować w innowacyjny sposób. Prelegenci: Anna Kaszuba-Dębska, Szymon Kloska, Marta Maksymowicz.

16:00-17:30 Warsztaty z mistrzami ilustracji – Tomasz Samojlik.

Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35 (4-7 lat)

Tomasz Samojlik to twórca komiksów i książek dla dzieci, w których stara się przybliżyć młodym odbiorcom tajemnice natury. Wielu z wykreowanych przez niego bohaterów już poprzez same swoje imiona zdradza przynależność do świata puszczy. Są wśród nich żubrek Pompik i żubr Żorż, wilk Ambaras, wyderka Salwinka, czy maleńka ryjówka Dobrzyk. Jeżeli lubicie przygody na łonie przyrody – przyjdźcie koniecznie.

Czwartek, 20 maja

12:00-13:30 – Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem – spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, (9-14 lat)

Czy wiecie, jak nazywała się pierwsza kobieta-astronom? A może słyszeliście kiedyś nazwisko Elżbiety albo Jana Heweliuszów? Ci słynni siedemnastowieczni gdańszczanie staną się inspiracja do rozmowy i zabawy. Polecamy i spotkanie, i książkę – ilustracje i projekt graficzny Marty Ignerskiej zwyciężyły w plebiscycie polskiej sekcji IBBY " Najpiękniejsza książka roku 2014"!


19:00-20:00 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury, Gdańska Pijalnia Czekolady Czekoladowy Młyn, ul. Na Piaskach 1 (4-7 lat)

Tym razem scenerią Czytanek po zmroku stanie się Czekoladowy Młyn. W jego wyjątkowych wnętrzach nawet zwykłe historie zabrzmią magicznie, a co dopiero te, które dla Was przygotowaliśmy. W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

Piątek, 22 maja

19:00-20:00 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury,

Firmin – Księgarnia w Teatrze, ul. Targ Węglowy 1 (4-7 lat)

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

Sobota, 23 maja

11:00-15:00 Magia Literatury – gra miejska, rozpoczęcie przed budynkiem Start: Instytutu Kultury Miejskiej (bez ograniczeń wiekowych)

Rodzinna gra miejska organizowana wspólnie z „Gazetą Wyborczą". Więcej szczegółów i dane do rezerwacji na stronie wydarzenia.

11:30-14:00 Ostry Dyżur Literacki, Taras przed Instytutem Kultury Miejskiej (b.o.)

Ostry Dyżur Literacki, czyli złoty środek w postaci fenomenalnej książki! Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą albo cierpicie na wyjątkowo dotkliwą miłość do słowa pisanego, zapraszamy do naszego festiwalowego centrum pomocy literackiej. Nasi eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, przepiszą receptę i zalecą spożycie "pigułki mądrości". Pomagamy wszystkim molom książkowym!

12:00-12:30 W samo południe – otwarcie muralu według projektu Tomasza Lwa Leśniaka

Plama Gdański Archipelag Kultury, ul. Pilotów 11 (bez ograniczeń wiekowych)

Tomasz Lew Leśniak – rysownik, animator i twórca komiksowy, laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 1999 roku za cykl o jeżu Jerzym. Obecnie pracuje jako reżyser serialu animowanego dla dzieci na podstawie własnych komiksów z serii Tymek i Mistrz. Zapraszamy na otwarcie wyjątkowego muralu jego autorstwa!

12:00-13:30 Bromba i filozofia – spotkanie z Maciejem Wojtyszką

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, (8-12 lat)

Reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych oraz przede wszystkim książek dla dzieci. Pomysłodawca Bromby, która od wielu lat zajmuje się myśleniem. Mogłoby się wydawać, że myślenie o myśleniu nie ma sensu. Niestety, okazuje się, że bez myślenia o myśleniu sensu jest jeszcze mniej, a może nawet wcale.

13:30-14:30 Mistrzowie komiksu: Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak

Biblioteka Manhattan (7-10 lat)

Zapraszamy na warsztaty komiksowe z mistrzami tego gatunku. Wspólnie stworzymy najciekawszą historię świata!

17:00-18:00 Jerz Igor – koncert na zakończenie festiwalu w Gdańsku

Dom Harcerza w Gdańsku (ul. Za Murami 2), sala widowiskowa (od 3 lat)

Jerz Igor to projekt muzyczny Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa. Ten zespół to rewolucyjne podejście do muzyki dla dzieci. To muzyka, która szanuje młodego słuchacza. To wspaniale napisane, popowe kołysanki dla dzieci od lat 3 do 83. Jerz Igor to także kreatywne i interaktywne koncerty grane na żywych instrumentach i zapraszające młodego słuchacza do wspólnego muzykowania, poszerzające jego muzyczne horyzonty i pobudzające wyobraźnię.

Na spotkania i warsztaty prowadzone są zapisy pod adresem mailowym: rejestracja@fldd.pl lub pod numerem telefonu 605 54 04 94. Przy rezerwacji należy podać: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna. Organizatorzy proszą o mailowe lub telefoniczne potwierdzenie rezerwacji na 7 dni przed terminem wydarzenia.

Festiwal Literatury dla Dzieci, Gdańsk, 19 – 23 maja

www.fldd.pl

Organizatorzy: Fundacja Czas Dzieci, Cafe Szafe

Współorganizator w Gdańsku: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku  

Exit mobile version