Aleje rozświetlone dziesiątkami lampionów, spacery szlakiem chinoiserie, a w kolejnej odsłonie orientalne koncerty i pokazy chińskiej kaligrafii – to główne atrakcje tegorocznego Festiwalu Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich.
Festiwal został zainaugurowany 24 czerwca. Aleję Chińską, Mostek Kaskadowy i Rondo Zazdrości rozświetliły dziesiątki czerwonych lampionów, które do królewskich ogrodów trafiły z chińskiego miasta Chengdu (kolor czerwony symbolizuje w kulturze Państwa Środka pomyślność i szczęście).
Od tego dnia, przez całe lato, ogrody Łazienek Królewskich są otwarte do godz. 23.00, tak by nasi goście mogli spacerować wieczorami nastrojowo oświetlonymi alejami.
Chińskim szlakiem
To nie jedyne atrakcje. W lipcowe piątki – 1, 8, 15, 22 i 29 – zapraszamy na spacery po Ogrodzie Chińskim połączone z oglądaniem „chinoiserii”, przedmiotów w stylu chińskim w obiektach Łazienek Królewskich.
Start o godz. 20.00 przy Pałacu Myślewickim. Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja, gdyż liczba miejsc jest ograniczona; e-mail: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl, telefon: (+48) 22 50 60 028, (+48) 22 50 60 183.
Każdy, kto weźmie udział w piątkowym zwiedzaniu, zobaczy „chinoiserie” w Pałacu na Wyspie, Białym Domku oraz Pałacu Myślewickim, czyli m.in. pięknie dekorowane motywami kwiatowymi i zwierzęcymi przedmioty z porcelany oraz meble, a także tapety z widokiem Kantonu, miasta na południu Chin. Pracownicy Łazienek Królewskich wyjaśnią, skąd wzięła się w Europie moda na rzeczy w stylu chińskim, popularne zwłaszcza w XVIII w.
CHINOISERIE W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH
Koncerty i kaligrafia
W drugiej odsłonie Festiwalu Lampionów Chińskich, od 31 lipca do 31 sierpnia, będzie można m.in. posłuchać orientalnych koncertów i zobaczyć pokazy słynnej chińskiej kaligrafii. Szczegółowy program już wkrótce na naszej stronie internetowej.
OGRÓD CHIŃSKI
Łazienki Królewskie organizują Festiwal Lampionów Chińskich (wcześniej Festiwal Światła) od 2012 r. To część międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim sześć rezydencji. Poza Muzeum Łazienki Królewskie są to: Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) oraz Zamek Frederiksborg Hillerød (Dania).