Festiwal Lampionów potrwa w Łazienkach Królewskich do 31 sierpnia 2017 r. W tym czasie, każdego dnia o zmroku, część Alei Chińskiej i Ogród Chiński rozświetlać będą dziesiątki czerwonych lampionów, pochodzących z chińskiego miasta Chengdu (kolor czerwony symbolizuje w kulturze Państwa Środka pomyślność i szczęście).
Spacery
Podczas Festiwalu Światła zapraszamy również na spacery po Ogrodzie Chińskim, połączone z oglądaniem „chinoiserii” (przedmiotów w stylu chińskim) w obiektach Łazienek Królewskich. Zwiedzanie odbywać się będzie w środy, piątki i soboty – 4, 5, 11, 12, 16, 18, 19, 23, 25, 26 i 30 sierpnia.
Start o godz. 18.00 przy Pałacu Myślewickim. Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja, gdyż liczba miejsc jest ograniczona; e-mail: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl, telefon: (+48) 22 50 60 028.
Każdy, kto weźmie udział w sierpniowych spacerach, zobaczy „chinoiserie” w Pałacu na Wyspie, Białym Domku oraz Pałacu Myślewickim, czyli m.in. pięknie dekorowane motywami kwiatowymi i zwierzęcymi przedmioty z porcelany oraz meble, a także tapety z widokiem Kantonu, miasta na południu Chin. Pracownicy Łazienek Królewskich wyjaśnią, skąd wzięła się w Europie moda na rzeczy w stylu chińskim, popularne zwłaszcza w XVIII w. Opowiedzą również o Ogrodzie Chińskim i wytłumaczą, co zdobi Pawilon Chiński i Altanę Chińską oraz jaka jest symbolika pary kamiennych lwów stojących przy wejściu do Ogrodu Chińskiego.
Koncert
Pierwszy weekend Festiwalu Światła upłynął pod znakiem koncertu „Jazz w pięciu smakach”. 6 sierpnia 2017 r. w Ogrodzie Chińskim wystąpił zespół Asian Strings Collective w polsko-chińskim składzie: Przemysław Strączek (gitary), Weiling Fang (erhu), Anna Krysztofiak (guzheng), Michał Kapczuk (kontrabas). Usłyszeć można było utwory polskiego jazzmana Przemysława Strączka, zaprezentowane wiosną 2015 r. w Singapurze. Były to jazzowe kompozycje, zabarwione orientalnym brzmieniem tradycyjnych instrumentów z Państwa Środka. Dopełnienie stanowiły utwory na chiński guzheng w wykonaniu Anny Krysztofiak.