☰ menu

Festiwal Kultury Piłkarskiej ETNO 2012

czw.-niedz.
14.06-17.06.2012

O FESTIWALU:

Powstał on by świadomie, refleksyjnie i twórczo przeżyć mistrzostwa Euro 2012. Pasjonaci kinematografii, antropologii kulturowej i futbolu zrzeszeni w Fundacji Animacja, którzy opracowali koncepcję tego przedsięwzięcia, pozyskali kilka wyjątkowych, premierowych, nagradzanych na światowych festiwalach tytułów. Festiwal Kultury Piłkarskiej: ETNO 2012 to przede wszystkim polska premiera filmu fabularnego Mecz [Mатч] z 2012 r., filmu dokumentalnego Pelada oraz pokazy kilkunastu specjalnie wyselekcjonowanych filmów inspirowanych futbolem, spotkania z celebrytami, międzynarodowy konkurs dizajnu piłkarskiego, promocja sportu i nauk humanistycznych.
Wszystko to na terenie Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie, podczas trwania Euro 2012. Festiwal trwa od 14 czerwca do 17 czerwca 2012 roku.
Pokazy "ETNO 2012" PRZED godziną 20.00 odbywają się w sali audytoryjnej Centrum Nauki Kopernik, drugie wejście od ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 20.
Pokazy i spotkania z prelegentami PO godzinie 20.00 odbywają się na zewnątrz budynku Centrum Nauki Kopernik, w patio obok wejścia do Planetarium. Jeśli zanosi się na deszcz pokaz i spotkanie przeniesiony zostaje z patio do sali audytoryjnej.


Projekt zostanie zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków M. St. Warszawy.
Wstęp na wszystkie imprezy bezpłatny.

Natomiast 12 czerwca odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik konferencja prasowa połączona z pokazem prasowym filmu "Pelada"- będzie to jego ogólnopolska premiera. Serdecznie zapraszamy!

Strona festiwalu www.etno2012.pl

Najważniejsze filmy Festiwalu

Festiwal ETNO 2012 to przede wszystkim festiwal filmowy. Pokażemy dokumenty, fabuły i animacje, będące zarówno skromnymi intymnymi, współczesnymi opowieściami (np. świetny bułgarski dokument My mate Menchester United), jak i epickimi, historycznymi, superprodukcjami (rosyjski hit kinowy Mecz). Wszystkie prezentowane obrazy łączy ze sobą jeden motyw – piłka nożna. Wszystkie one opowiadają o emocjach i ambicjach bycia fanem, zawodnikiem, czy sędzią piłkarskim. Festiwal jest przyjazny dla dzieci i młodzieży. W programie nie znajdą się filmy opowiadające o brutalnym świecie pseudokibiców, ani o szarej strefie lobbystów wpływających na wyniki meczów. Widzowie zobaczą za to wiele animacji, choć nie tylko dziecięcych. Do najważniejszych filmów festiwalu zaliczyć należy:

Pelada
USA | 2011 |dokumentalny| 91 min | polska premiera
Reżyser: Luke Boughen, Rebekah Fergusson, Gwendolyn Oxenham.
Opis: Z dala od wielkich stadionów, świateł jupiterów i wystrzyżonych muraw, piłka nożna ma inne oblicze. W bocznych uliczkach i na betonowych boiskach ludzie improwizują własne mecze. W każdym kraju jest na to inne słowo: w Stanach »pick-up soccer«, w Trynidadzie »taking sweat«, w Anglii »kick-about«, a w Brazylii »pelada« – dosłownie »naga«, czyli gra w piłkę sprowadzona do swoich podstaw. W tę wersję gry grać może każdy i wszędzie. „Pelada" to film dokumentalny o Luke′u i Gwendolyn, dwóch byłych gwiazdach akademickiej piłki nożnej, którzy jednak nie awansowali na profesjonalnych graczy. Nie godząc się na poddaną, udają się w wyprawę po dwudziestu krajach za piłką nożną – globalnym fenomenem, którego nie dzieli płeć, rasa, religia i klasa. Film ten opowiada historie graczy, których spotykają na swojej drodze.
Więzień boliwijskiego zakładu karnego San Pedro deklaruje: »Niczego tutaj nie mamy. Nasze życie to piłka nożna«. W Nairobi, bimbrownik zwierza się: „Tutaj wszyscy myślą, że jesteś pierwszym lepszym pijakiem, ale kiedy wchodzisz na boisko, to od razu mówią »o, ten to umie grać«. W dzień po ataku terrorystycznym, Arabowie i Żydzi zjawiają się na jednym boisku w Jerozolimie, ale nie godzą się na grę we wspólnych drużynach, tłumacząc: "Niektórzy zachowują się, jakby piłki nożnej polityka nie dotyczyła, ale to przecież zupełna głupota". Od teherańskich piłkarek w hidżabach po bosych osiemdziesięciolatków w Brazylii, "Pelada" opowiada o ludziach, którzy grają w piłkę nożną.
Głosy prasy zagranicznej po premierze:
"Cudowny dokument piłkarski. To, co wynosi »Peladę« ponad poziom milutkiej relacji z podróży ku czemuś bardziej doniosłemu jest umiejętność, z jaką filmowiec odnajduje porywające opowieści i zdobywa zaufanie rozmówców. Rezultatem jest film, który łączy w sobie rewelacyjne wartości kinematograficzne z opowieściami o ludziach". Grant Wahl, SPORTS ILLUSTRATED
"Pelada to film niezwykle osobisty, emocjonalnie doniosły, wciągająco pouczający i skromnie obiektywny. Ta mieszanka ma moc". Landon Palmer, FILM SCHOOL REJECTS

Mатч/Mecz
Federacja Rosyjska, Ukraina | 2012 |dramat wojenny| 91 min | polska premiera
Reżyser: Andrej Maljukow
Obsada: Siergiej Bezrukow, Elizabieta Bojarskaja, Peter Zimmerman
Film "Mecz" jest opowieścią o oporze, jaki Ukraińcy postawili okupującym Kijów żołnierzom niemieckim, podnosząc rzuconą rękawicę i przystępując do walki nie na karabiny i bagnety, lecz piłkarski zmysł i fizyczną sprawność. Pomimo pogróżek i otwartej wrogości stronniczych sędziów, gracze Dynama Kijów dawali z siebie wszystko, raz po raz wygrywając z kolejnymi drużynami okupantów, zarazem jednak przypieczętowując swój los.

Montevideo, Bog te video/Montevideo
Serbia | 2010 | melodramat | 140 min
Reżyser: Dragan Bjelogrlić
Obsada: Tirnanić Tirke, Marijanović Moša, Ivković Milutinac.
Opis: Belgrad, wiosna 1930 roku. Tirke, młody chłopak z dzielnicy Čubura, musi wybierać między pracą w fabryce, a piłką nożną. Mimo iż w tych czasach był to jeszcze sport, który w Serbii nie przynosił sportowcom żadnych dochodów, Tirke decyduje się pozostać wierny swojej prawdziwej miłości – piłce. Oparty na prawdziwych wydarzeniach film Dragana Bjelogrlića ukazuje legendarne zwycięstwo serbskiej drużyny trenowanej przez inżyniera Boško Simonovića podczas Pierwszych Piłkarskich Mistrzostw Świata w Montevideo 1930 roku.
Nagrody: 2010 FIPRESCI Serbia – nagrody w kategoriach Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia. Nagroda Publiczności na Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

 

 

Exit mobile version