Warszawa to stolica Polski, ale i serce Mazowsza. Festiwal to szansa na poznanie jego tradycji i historii przez muzykę, taniec, malarstwo, architekturę, teatr i lokalną kuchnię. Przygotowano m.in. warsztaty, quizy z nagrodami i zajęcia edukacyjne, które poszerzą wiedzę o regionie i zachęcą do odkrywania mazowieckich miejscowości.
Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęca marszałek Adam Struzik. – Program festiwalu jest bardzo ciekawy i urozmaicony. Powstał we współpracy z samorządowymi instytucjami kultury, kołami gospodyń wiejskich, twórcami ludowymi i rzemieślnikami z regionu. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam.
Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach – wokalnych, teatralnych, rękodzielniczych, kulinarnych, malarstwa, kaligrafii czy tańca regionalnego. Warsztaty zostały przygotowane przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Mazowiecki Instytut Kultury, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana.
Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim zauważa, że przyjście na festiwal to idealne okazja na pożegnanie wakacji – 31 sierpnia zapraszam wszystkich mieszkańców Warszawy, okolicznych gmin i miejscowości do tego, abyśmy spotkali się na podzamczu na terenach multimedialnego parku fontann. Pamiętajmy, że to jest ostatni dzień wakacji, więc to także ostatnia okazja spędzenie czasu na świeżym powietrzu. W poprzednim roku ten festiwal wzbudził bardzo duże zainteresowanie, liczymy na to, że będzie podobnie również teraz.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Animacje, warsztaty malarstwa intuicyjnego, gry i zabawy, puzzle 3D czy Podwórko Mazowieckich Bajek – to tylko część z nich. Przewidziano też spektakle plenerowe. W repertuarze będą: „Cztery pory miłości” (Teatr Polski), „Ważne sprawy” (Teatr Sztuka Ciała), „Tuwim – Barman Czarnoksięskich Eliksirów” (Teatr Polski) czy „Star Wars i Sawa” (Teatr Sztuka Ciała).
Podczas Festiwalu swoje stanowisko będzie miało również Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Na wszystkich gości pikniku czekają wyjątkowe atrakcje. Zapraszamy na naukę gry w drejdla – żydowskiej gry losowej. Uczestnicy i uczestniczki, którzy zapragną organizować własne rozgrywki w domu, będą mogli przygotować swojego drejdla-bączka z papieru. Będzie też można sprawdzić swoją wiedzę etnograficzną biorąc udział w quizie etnograficznym, zakończonym losowaniem nagród. A jeśli ktoś zamarzy o bardziej ruchowym zajęciu, będzie mógł wykonać kultową zabawkę zręcznościową – kulochwyt.
W ramach stanowiska PME o godzinie 13:00, 15:00 i 17:00 odbędzie się losowanie nagród. Udział w nim mogą wziąć osoby, które odpowiedziały na pytania z quizu i wrzuciły swoją kartę do puli do losowania. We wskazanych godzinach wręczymy nagrody wylosowanym osobom, które udzieliły poprawnych odpowiedzi na pytania z quizu.
Wieczorem na scenie pojawią się artyści. O godz. 18.10 odbędzie się koncert zespołu Mikromusic, a o godz. 19.30 koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.