☰ menu

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży

pt.-niedz.
25.09-27.09.2015

Podczas trzydniowej imprezy wszyscy odwiedzający nieodpłatnie będą mogli wziąć udział w kilkudziesięciu warsztatach, pokazach, lekcjach, spotkaniach autorskich i spektaklach teatralnych, a także posłuchać bajek czytanych na żywo i obejrzeć filmy animowane ze zbiorów Muzeum Animacji Se-Ma-For.

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny. Dla najmłodszych, podobnie jak przed rokiem, przygotowane zostaną trzy strefy specjalne: w Warsztatowni odbywały się będą warsztaty oraz zupełnie inne niż w szkole lekcje na wesoło; w Strefie Małego Słuchacza dzieci posłuchają czytanych przez animatorów bajek oraz obejrzą pokazy animacji; na Sali Konferencyjnej w piątek (25 września) odbędzie się konferencja dla specjalistów zajmujących się promocją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w kolejnych dniach odbywały się na niej będą spotkania autorskie, warsztaty i pokazy. Nie zabraknie również strefy targowej z książkami, grami i zabawkami edukacyjnymi. Wśród wystawców znajdą się m.in. Zielona Sowa, Bajki Grajki, FK Olesiejuk, Nasza Księgarnia, Tashka, Muchomor, Dwie Siostry, Bellona i wielu innych.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu w piątek 25 września o godzinie 12.00 dokona uwielbiana przez dzieci Nela Mała Reporterka autorka pierwszej na polskim rynku serii podróżniczej dla najmłodszych. Fani będą mogli liczyć także na inne atrakcje z jej udziałem. Zapraszamy też na spotkania z bohaterami ulubionych bajek m.in. z Cecylką Knedelek i Ciekawskim Georgem.

Nowością podczas tegorocznego Festiwalu będzie przegląd zespołów teatralnych pt „Pięknie mówić, pięknie grać – prezentacje młodzieżowych zespołów teatralnych z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce”. Dla wszystkich, którzy zapragną chwile odpocząć zostanie przygotowana Czytelnia pod Chmurką, gdzie na leżakach będzie można zrelaksować się przeglądając magazyny parentingowe, poczytać dziecku bajkę lub pogrążyć się w ulubionej lekturze. Spokojniejszą, ale
z pewnością bardzo ciekawą strefą będą również wystawy ilustracji. W tym roku zaprezentujemy klasyczne prace Aleksandra Baszuna do Bajki o Siwobrodym Krasnalu czytanej przez Piotra Fronczewskiego oraz nowatorskie typograficzne ilustracje autorstwa Moniki Godlewskiej do książki Po prostu… od A do Z i przestrzenne ilustracje do książki Grzegorza Kasdebke Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. ZHP planuje organizację różnego rodzaju konkursów gier
i turniejów pod gołym niebem, nie zabraknie więc rozrywek dla aktywnych dzieci.

Organizatorami Festiwalu jest Bractwo Kawalerów Gutenberga, Fundacja Historia i Kultura oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Mecenat nad wydarzeniem objęły Warszawskie Targi Książki. W prace nad Festiwalem włączyło się także Narodowe Centrum Kultury, Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych
i Szkoleń, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Związek Harcerstwa Polskiego, Muzeum Książki Dziecięcej, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa, Se-Ma-For Muzeum Animacji, Polska Sekcja IBBY, a także firmy Astra, Ameet, trzymyszy.pl i drukarnia Lotos.
Szczegółowy program Festiwalu będzie można znaleźć w pierwszych dniach września na stronie https://www.festiwalczytajmy.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/festiwalczytajmy.

Exit mobile version