O godz. 11:00 zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 114 przy ul. Łąkowej 31, a o godz. 15.30 do Młodzieżowego Domu Kultury przy al. 29 Listopada 102.
Uczestnicy imprezy będą mogli zapoznać się z różnego rodzaju grami wymagającymi od nich logicznego myślenia, nieszablonowych rozwiązań, szybkości w podejmowaniu decyzji i umiejętności manualnych oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Impreza realizowana jest w ramach kampanii „Kraków stawia na rodzinę” i po raz kolejny włączyła się w nią Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny Marzena Paszkot.
Gry, w które można grać bez prądu i telefonów
W czasie Festiwalu będzie można zmierzyć swoje siły m.in. w następujących grach:
Hokej stołowy – dwuosobowa gra na specjalnym stole odwzorowującym płytę lodowiska do hokeja, do dyspozycji graczy są krążki obrazujące zawodników, a wygrywa ten kto małym kijem do hokeja strzeli więcej bramek przeciwnikowi.
Speed Stacks – polega na układaniu na czas 12 kubków w jak najkrótszym czasie w różnych piramidkach, 3-, 6- i 10-kubkowych. Pomaga w integracji sensorycznej mózgu i pobudza pracę obu półkul mózgowych.
Pylos Classic – dwuosobowa gra, polegająca na takim układaniu posiadanych przez siebie 15 kulek, aby piramida składała się w większości z kulek przeciwnika, ale na szczycie jako wygrywająca była kulka własna. Gra uczy planowania.
Quarto Classic – dwuosobowa gra polegająca na utworzeniu linii składającej się z 4 elementów mających wspólną daną cechę. Jest to gra, która spośród wszystkich gier logicznych, otrzymała najwięcej nagród na świecie.
Dobble – gra karciana dla kilku osób ćwicząca refleks i spostrzegawczość, aby zauważyć te same symbole na odsłanianych kartach.
Pentago – gra logiczna dla dwóch osób. Gracze na przemian układają na planszy po jednej kuli w swoim kolorze. Wygrywa gracz, który jako pierwszy ułoży 5 swoich kul w jednym rzędzie.
Abalone Classic – dwuosobowa gra na sześciokątnej planszy z wgłębieniami, gdzie umieszcza się po 14 białych i czarnych kul, następnie należy je na przemian popychać, aby wypchnąć kulki przeciwnika z pola. Zwycięża ten, kto wypchnie z pola 6 kulek drugiego gracza.
A także kilkunastu innych gier dla młodszych i starszych. Niezależnie od nazwy gry, organizatorzy zapewniają pomoc wolontariuszy w poznawaniu zasad grania.
Jak jest impreza, to i są konkursy.
W obu lokalizacjach Festiwalu, organizatorzy planują przeprowadzić konkursy w następujących grach:
Speed Stacks – dwie kategorie wiekowe (młodsi i starsi)
Dobble – dwie kategorie wiekowe (młodsi i starsi)
Quarto – kategoria (11-16 lat)
Pędzące żółwie – (kategoria 5-10 lat).
Dla zwycięzców będą przygotowane nagrody!