☰ menu

16.05.2014

Pali się! Film Festival: 16 maja 2014
Multikino 51 , ul. Królowej Jadwigi 51

Pali się! Film Festival to pionierskie przedsięwzięcie, prezentujące w dużej mierze nieodkryty potencjał straży pożarnej. Nowoczesna służba pożarnicza to ogromne struktury: ludzkie, techniczne i logistyczne. Tylko takie zasoby energii i środków są w stanie zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo i pomoc w najtrudniejszych nawet chwilach, gdy trzeba ścigać się z czasem i opanować nieokiełznany żywioł.
Wśród prezentowanych podczas festiwalu filmów będzie klasyka polskiej animacji dla dzieci, niezależne filmy konkursowe oraz dzieła z kanonu światowej kinematografii jak „Pali się moja panno" Miloša Formana.

Pali się! Film Festiwal to inicjatywa poznańskiej Fundacji "Płomyczek". Współorganizatorami są Multikino i Pracownia Ferment Kolektiv.

Festiwal został objęty patronatem Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Poselskiego
i Senackiego Zespołu Strażaków oraz NSZZ Pracowników Pożarnictwa.

Sponsorami są Matbet i TOI TOI Polska.
Patronat medialny: Radio Merkury, WTK, Przegląd Pożarniczy, Poznan Film Commission, miesięcznik „Gaga", Przedszkola.edu.pl. Miastodzieci.pl

Hej Mali, tu Pali się!
– blok filmowy dla najmłodszych: przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych

Znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa potrafi uratować życie wielu osób. Dlatego tak ważna jest edukacja od najmłodszych lat. Pali się! Film Festival wychodzi naprzeciwko tym potrzebom – specjalnie dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat zaprezentujemy bajki z klasyki polskiej animacji opowiadające o najpopularniejszych bohaterach dziecięcej wyobraźni. Perypetie pożarnicze Reksia, Bolka i Lolka oraz Piotrusia, właściciela słynnego Zaczarowanego Ołówka przybliżą dzieciom zawód strażaka oraz nauczą podstawowych zasad zachowywania się w momencie zauważenia pożaru. Ta lekcja byłaby jednak niepełna, gdyby nie praktyka. Dlatego przed każdym z jedenastu seansów dla dzieci, będzie można spotkać się i porozmawiać ze strażakiem w pełnym rynsztunku ogniowym!

Projekcje bloku dla najmłodszych:
• dwa seanse o godzinie 9:00
• dwa seanse o godzinie 9:30
• dwa seanse o godzinie 10:10
• dwa seanse o godzinie 10:40
• dwa seanse o godzinie 11:20
• seans o godzinie 17:30 dla dzieci z rodzicami

Ceny biletów: 10 zł
Opiekunów grup zorganizowanych zapraszamy bezpłatnie.
Czas trwania seansu oraz spotkania ze strażakiem: 55 min

Po seansach filmowych przeprowadzamy dzieci wyjściami ewakuacyjnymi na Piknik Strażacki obok Multikina – pomiędzy ul. Olimpijską a ul. Królowej Jadwigi.

Opisy filmów w bloku dla najmłodszych:

Bolek i Lolek z cyklu Uwaga pożar
Polska 1977-78

Wystarczy iskierka, reżyseria Zdzisław Kudła i Franciszek Pyter,
Zabawa zapałkami, reż. Marian Cholerek,
Na strażackim poligonie, reż. Józef Byrdy

Trzy wybrane filmy o Bolku i Lolku, z serii „Uwaga, pożar". Bolek i Lolek uczą się, jak zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, które mogą się przytrafić, gdy nieostrożnie obchodzimy się z ogniem. Seria przybliża też trudną i odpowiedzialną pracę strażaków.

Reksio strażak
Reż. Józef Ćwiertnia
Polska 1972

Reksio bierze udział w gaszeniu pożaru. Piesek przechodzi strażackie przeszkolenie
i bohatersko ratuje zagrożoną przez ogień spanielkę.

Zaczarowany Ołówek: Czerwony Kur
Reż. Zbigniew Czernelecki
Polska 1969

Piotruś orientując się, że pobliski dom stanął w płomieniach, chce pomóc w jego gaszeniu. Dzięki zaczarowanemu ołówkowi szybko udaje się zażegnać niebezpieczeństwo i ugasić płomienie.

Po takich przygodach niejeden mały kinoman zapragnie zostać strażakiem!

Pali się! Film Festiwal – na żywioł!
pokaz filmów konkursowych i uroczysta Gala Festiwalu

Start: godz. 17:00, sala nr 5

Limitowana pula zaproszeń w cenie 40 zł będzie dostępna po 21 kwietnia.

Jak podczas każdego festiwalu, tak i podczas Pali się! jury złożone z osób profesjonalnie zajmujących się sztuką filmową oceni filmy konkursowe. Tematem konkursu filmów niezależnych jest oczywiście pożarnictwo. Swój udział w pracach jury potwierdził Krzysztof Zanussi, wybitny polski reżyser filmowy, scenarzysta i wykładowca, wychowawca wielu uznanych filmowców młodszego pokolenia.

Główną atrakcją tego bloku będzie wykład znakomitego językoznawcy, profesora Jerzego Bralczyka, na temat etymologii, historii i współczesnego użycia słów związanych z pożarnictwem.

Galę uświetni pokaz iluzji w wykonaniu Jakuba Walkowiaka.

Wśród wielu innych atrakcji tej uroczystości będzie również prezentacja krótkiego montażu filmów z muzyką na żywo pokazujących straż pożarną w obiektywie kamery na przestrzeni ostatnich 100 lat. Oryginalne filmy pochodzą z archiwów Filmoteki Narodowej.

Pali się! Film Festival – pokaz specjalny:
Pali się moja panno

Pali się moja panno,
reż. Miloš Forman
prod. Czechosłowacja, Włochy 1967
czas trwania: 73′

Start seansu: 21:00, sala nr 4
wstęp wolny – zaproszenia do odbioru w kasie Multikina 51 od 21 kwietnia.

„Pali się moja panno" to jeden z pierwszych filmów czeskiego reżysera, jednego
z największych twórców czeskiej kinematografii wszech czasów. To gorzka komedia
o ludzkich niedostatkach dziejąca się w scenerii przygotowań do corocznego "Balu Strażaka" w czeskiej wsi. Wiele absurdalnych sytuacji, wszechobecna groteska i ironiczny humor sprawiają, że do dzisiejszego dnia ogląda się film z przyjemnością, choć śmiech wydobywający się z trzewi widzów – podobnie jak w przypadku innych filmów środkowoeuropejskich tamtych czasów – bywa śmiechem przez łzy.

Więcej informacji niebawem na stronach: www.psff.poznan.pl, www.multikino.pl