☰ menu

Festiwal Audiowizualny dla Dzieci w Poznaniu

sob.
16.11.2013

 

VIVILAB – Pracownia Sztuki Cyfrowej
PCSS , ul. Zwierzyniecka 20, +1


12 – 15.11, g. 17:00
WARSZTAT AUDIORZEŹBA
PROWADZENIE: OLGA SALAMON I MIKOŁAJ SZYMKOWIAK

Warsztat dla dzieci: 10-12 lat
Czas trwania: 4 dni / 3h
Zapisy: fundacja @adarte.pl

Warsztat obejmie kreację z pogranicza sztuk plastycznych, krawiectwa i multimediów. Uczestnicy wydarzenia (młodzież gimnazjalna) wraz z artystami: Olgą Salamon i Mikołajem Szymkowiakiem, w trakcie 5 dni otrzymają możliwość zrealizowania wyjątkowej panoramy Poznania: wspólnego, multidyscyplinarnego dzieła. Warsztat oparty zostanie o różnorodność technik wykonania i nieszablonowe myślenie o tworzeniu rzeźby. Tak skonstruowane zajęcia, pozwolą uczestnikom warsztatów na odkrycie nowych pól ekspresji twórczej. Artyści stawiają na rozłożoną w czasie, poddawaną stałej analizie procesualność: od wstępnego szkicu i fotografii poznańskich budynków, przez dyskusję o postrzeganiu/dostrzeganiu architektury miasta, wspólne budowanie, szycie i rysowanie struktury jego panoramy – do wykreowania cyfrowej animacji, która zostanie nałożona na „wyrzeźbioną" przez uczestników konstrukcję. Stworzone w trakcie warsztatu struktury, zostaną przy pomocy profesjonalnego sprzętu i oprogramowania oświetlone tak, aby powstały nowoczesne i niespotykane dotąd audiowizualne rzeźby.
Olga Salamon – absolwentka poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego na wydziale Edukacji Artystycznej. W 2012r. obroniła dyplom magisterski w pracowni rzeźby u prof. Danuty Mączak. W 2011 studiowała na Universidad de Granada w Hiszpanii. W 2012 roku podjęła studia w Institut Seni Surakarta (środkowa Jawa). Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Zajmuje się rysunkiem, szyciem i szeroko pojętą plastyką. Za pomocą uszytych prac, tworzy wyimaginowany świat, gdzie w przewrotny sposób komentuje rzeczywistość.
Mikołaj Ludwik – student architektury i urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Grafik, promotor oraz VJ. Przygodę z VJ-ingiem i performatywną sztuką wizualną rozpoczął w 2009 roku od samplowania i żywiołowego mieszania wykonanych przez siebie materiałów wideo z filmami zawierającymi elementy i symbole popkultury. W marcu 2011 roku, wraz z Janem Ankiersztajnem, założył grupę artystyczną .wju. Częścią jego wideosetów są głównie programowane i następnie renderowane na żywo animacje wektorowe, reagujące na rożne częstotliwości i amplitudę dźwięku.

12 – 16.11
WARSZTAT FOTOGRAFII DLA DZIECI – ŚWIATŁOCZUJKI
PROWADZENIE: ANNA PODLEJSKA
12 listopada g. 15:00 – 17:00;
13/14/15 listopada g. 18:00 – 20:00; 
16 listopada g. 11:00 – 13:00

Warsztat dla dzieci: 7-10 lat
Czas trwania: 5 dni / 2h

Zapisy: fundacja@adarte.pl

Warsztaty będą obejmowały pracę z dziećmi na prostych aparatach analogowych. Podczas spotkań, każdego dnia, uczestnicy zapoznają się z pojęciami z zakresu fotografii i sztuki współczesnej, popartymi przykładami. Zainspirowani nimi przystąpią do realizacji własnych pomysłów. Pojęcia klucze (portret, luksografia, cień i ruch, collage) będą jedynie punktem wyjścia do realizowanego danego dnia zadania. Tak zbudowane warsztaty pozwolą na odkrycie innego niż znane z fotografii cyfrowej podejścia do robienia zdjęć oraz całego zaplecza rzemieślniczego związanego z ich produkcją.

Ania Podlejska – studentka Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Interesuje się rodzinną, amatorską fotografią pamiątkową oraz zjawiskiem estetyzacji życia codziennego.
www.podlejska.blogspot.com

16.11, g. 18:00
Światło w sztuce multimediów. Od futuryzmu do sztuki generatywnej
PROWADZENIE: DR EWA WÓJTOWICZ

Tematem wykładu jest obecność światła w sztukach wizualnych, a dokładniej w sztuce multimedialnej, interaktywnej oraz praktykach obejmujących tzw. timebased media, takich jak film, instalacje czy projekcje wielkoformatowe. Światło elektryczne, jeden z czynników zmieniających rzeczywistość epoki industrialnej, zmieniło także sposób doświadczania i tworzenia sztuki. Prezentacja dotyczy więc wykorzystywania światła w praktyce artystycznej w sposób interaktywny: zarówno w tradycyjnych akademickich mediach, takich jak malarstwo czy rzeźba, które poprzez użycie światła aktywizują się i ujawniają nowe aspekty, jak i w szeroko rozumianych mediach nowych, np. w przypadku sztuki generatywnej. Równie istotnym problemem jest kwestia percepcji światła, zarówno w wymiarze spokojnej medytacji, jak i niemal hakerskiej aktywności w przestrzeni miejskiej.

Ewa Wójtowicz – doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (wychowanie plastyczne i grafika warsztatowa) oraz University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii. Autorka książki pt. Net art. (Kraków, 2008). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Estetycznego i Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Jej zainteresowania badawcze to sztuka Internetu, sztuka a komunikacja, mixed realities, remiks/powtórzenie/update w sztuce nowych mediów.

 

 

 

Exit mobile version