☰ menu

Ferie zimowe w Muzeum Lubuskim – Gorzów Wlkp.

pon.-pt.
14.01-25.01.2013

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie lub osobiście:

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim
Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. 95 732 38 14, 732 28 43

Cena za zajęcia: bilet indywidualny – 3 zł
grupy zorganizowane (do 20 osób) – 30 zł

Preferowane małe grupy (do 20 osób) – liczba miejsc ograniczona. Pozostałe dzieci biorące udział w zajęciach muszą być pod opieką osób dorosłych.

Program:
1. W świecie Tkaniny Unikatowej – W ramach warsztatu dzieci i młodzież poznają różne rodzaje tkanin unikatowych. Zapoznają się z prostymi sposobami wykonania własnoręcznie tego typu prac. W trakcie warsztatów wykorzystywane będą materiały typu wełna, kordonek, mulina, len, a z narzędzi małe krosna, tamborek, igły, szydła, patyczki, druty, szydełka itd. Bardzo mile będą widziane własne ulubione narzędzia (lub wypożyczone od swoich matek). Wprowadzeniem do warsztatów będzie krotka prezentacja multimedialna.
Zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej (zapewniamy materiały plastyczne).
14 stycznia 2013 (poniedziałek) w godzinach 10.00-13.00
Prowadzenie: Ewa Żelazny-Machura

2. Zabawy z nauką
– We wtorek i w piątek dzieci zapoznają się z milszą i przyjemniejszą stroną nauki. Oprócz prostego omówienia zagadnień, uczestnicy, podzieleni na grupy, będą wykonywać proste doświadczenia, które zobrazują im wcześniej otrzymaną wiedzę i pomogą na dłużej ją zapamiętać. Przykładowe doświadczenia: rakieta z balonika, robienie bączków, dzięki którym dzieci zapoznają się z zagadnieniem mieszania się kolorów, badanie zasadowości i kwasowości związków, które można znaleźć w kuchni, robienie baterii z cytryny, zabawy z magnesami i wiele innych.
Zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej (zapewniamy materiały edukacyjne).
15 stycznia 2013 (wtorek) w godzinach 10.00-13.00
Prowadzenie: Hanna Skaskiewicz

3. Tradycja i czar papieru czerpanego
– Zajęcia rozpocznie opowiadanie na temat historii papieru, następnie dzieci zapoznają się z możliwością tworzenia papieru czerpanego w warunkach domowych. W kolejnym etapie zajęć odbędą się zajęcia praktyczne, podczas których dzieci własnoręcznie przygotują kartkę papieru czerpanego. Kartka będzie miała wyjątkowy charakter, ponieważ jej myślą przewodnią będzie zbliżający się Dzień Babci lub Dzień Dziadka.
16 stycznia 2013 (środa) w godzinach 10.00-13.00
Prowadzenie: Katarzyna Sanocka-Tureczek
Miejsce: Spichlerz, ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wielkopolski

4. Zabawy z grafiką – Warsztaty będą dotyczyły monotypii i marmoryzacji papieru. Uczestnicy zapoznają się z dwoma technikami graficznymi, które nie wymagają kosztownych narzędzi czy wieloletniego doświadczenia, dlatego zdobytą podczas warsztatów wiedzę będą mogli bez problemów wykorzystać w domu np. do wykonania okładek do książek. Zajęcia rozpoczną się od krótkiego wprowadzenia w historię technik drukarskich z pokazem slajdów. Zostaną zaprezentowane różnice pomiędzy grafiką a malarstwem i rysunkiem. Podczas warsztatów ubrania mogą się pochlapać farbą – należy wziąć ze sobą strój roboczy.
17 stycznia 2013 (czwartek) w godzinach 10.00-13.00
Prowadzenie: Bartosz Nowak

5. Zabawy z nauką
18 stycznia 2013 (piątek) w godzinach 10.00-13.00
Prowadzenie: Hanna Skaskiewicz
Miejsce: Spichlerz, ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wielkopolski

6. Tydzień z architekturą – pradziejowe osady i domy – W pierwszym dniu tygodnia poświęconego dziejom architektury dzieci poznają najstarsze osady oraz przekonają się, w jakich domach żyli nasi dość odlegli przodkowie. Skupimy się przede wszystkim na architekturze ziem polskich, dlatego w części praktycznej dzieci zbudują małą osadę pradziejową.
21 stycznia 2013 (poniedziałek) w godzinach 10.00-13.00
Prowadzenie: Małgorzata Pytlak, Lidia Kardasz, Barbara Przywoźna

7. Tydzień z architekturą – wielkie budowle średniowiecza
– w drugim dniu tygodnia architektury dzieci dowiedzą się o średniowiecznych okazałych budowlach, które jeszcze gdzieniegdzie można zwiedzić – kościołach i zamkach. W części praktycznej sami zbudujemy zamek warowny z omawianego okresu.
22 stycznia 2013 (wtorek) w godzinach 10.00-13.00
Prowadzenie: Małgorzata Pytlak, Lidia Kardasz, Barbara Przywoźna
Miejsce: Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski

8. Tydzień z architekturą – miasto I poł. XVII w. na przykładzie makiety Landsberga – Trzeci dzień poświęcimy na dokładne obejrzenie miasta I poł. XVII wieku w postaci makiety ówczesnego Gorzowa – Landsberga an der Warthe. Makieta ta od niedawna zawitała do Spichlerza na stałe i na jej przykładzie dzieci dowiedzą się o historii powstawania miast.
23 stycznia 2013 (środa) w godzinach 10.00-13.00
Prowadzenie: Jan Zalewski, Lidia Kardasz, Hanna Skaskiewicz
Miejsce: Spichlerz, ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wielkopolski

9. Tydzień z architekturą – Willa Schroedera (XIX/XX w.)
– W czwartym dniu skupimy się na architekturze XIX i początku XX wieku. Doskonałym obiektem do zaznajomienia się z tym okresem jest budynek naszego muzeum – Willa Schroedera oraz kamienice czynszowe, które możemy jeszcze w Gorzowie zobaczyć podczas spaceru. Część praktyczna skupi się na willi i jej układzie, zaprojektujemy także wnętrza tego budynku.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej (zapewniamy materiały plastyczne).
24 stycznia 2013 (czwartek) w godzinach 10.00-13.00
Prowadzenie: Janusz Michalski, Lidia Kardasz, Barbara Przywoźna

10. Tydzień z architekturą – miasto przyszłości
– w ostatnim dniu tygodnia poświęconego architekturze zbierzemy wszystkie informacje, które poznaliśmy podczas poprzednich zajęć i bogatsi o wiedzę dotyczącą budowania miasta, zbudujemy nasze miasto przyszłości. Jak będzie ono wyglądać i czy tak istotnie będzie w przyszłości, czas pokaże…
Warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej (zapewniamy materiały plastyczne).
25 stycznia 2013 (piątek) w godzinach 10.00-13.00
Prowadzenie: Monika Kowalska, Lidia Kardasz, Barbara Przywoźna