☰ menu

Ferie z Zimową Majsternią, Lublin

Ferie Lublin
wt.-pt.
17.01-27.01.2017

Ferie w mieście wcale nie muszą być nudne. A już na pewno nie z Zimową Majsternią i Warsztatami Kultury. W programie między innymi ludowa prognoza pogody, szalone stemplowanie, pisanie gęsim piórem czy wyprawa do studia radiowego.

Program Zimowej Majsterni 2017

17 stycznia 2017 | „Ptasie wesele” | godz. 11:00-13:00 | dla dzieci 7-9 lat

Zajęcia będą okazją do zapoznania się z naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi – polskimi ptakami. Poznamy ich wygląd, zwyczaje, dowiemy się jakie odgłosy wydają. Przypomnimy także łączące się z nimi wierzenia ludowe oraz folklor muzyczny tworzony przez poprzednie pokolenia. W części plastycznej zajęć przygotujemy maski, które posłużą do przedstawienia historii ptasiego wesela (na podstawie pieśni tradycyjnej z Lubelszczyzny).

Prowadzenie: Agata Turczyn, kulturoznawca, folklorysta. Bez reszty pochłonięta przez polski śpiew i taniec tradycyjny, a także wyszukiwanie najciekawszych elementów kultury ludowej, które można potem wykorzystać do pracy z najmłodszymi. Uczestniczka projektu „Mały Kolberg” Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego.

17 stycznia 2017 | „Prognoza pogody” | godz. 14:00-16:00 | dla dzieci 10-12 lat
Dzięki codziennej prognozie pogody wiemy czy przed wyjściem z domu trzeba pamiętać o parasolce czy o ciepłym szaliku i rękawiczkach. A skąd wiedzieli to nasi prapradziadkowie i praprababcie? Przecież kiedyś nie było internetu, telewizji ani nawet radia! Podczas Zimowej Majsterni zapoznamy się z ludowymi wierzeniami meteorologicznymi Lubelszczyzny i porównamy je z dzisiejszymi sposobami prognozowania pogody. Będzie to okazja do poszerzenia wiedzy przyrodniczej i zestawienia dawnej wiedzy ludowej z odkryciami współczesnej nauki. Spróbujemy też w oparciu o dawne wierzenia meteorologiczne przygotować własny serwis prognozy pogody.
Prowadzenie:
Agata Turczyn

18 stycznia 2017 |  Jasiek – haftowany sen | godz. 15:00-17:30 | dla dzieci 7-9 lat
Moda na wzory ludowe wciąż trwa. Odkrywamy na nowo ich bogactwo i szukamy inspiracji do współczesnego zastosowania. Takim motywem jest ludowy haft – piękna, ale czasochłonna technika ozdabiania tkanin. Aby zapoznać się z bogactwem haftowanych wzorów lubelskich, przyśpieszymy ten proces imitując misterny układ nitek za pomocą prostej techniki stemplowania. Elementy haftów, głównie z kobiecych strojów biłgorajskich, złożymy samodzielnie w swój projekt i odciśniemy na białych poszewkach (jaśkach). Kółka, drabinki, koseczki, ząbki, gwiazdki, ślimacznice będą nocą haftować Wasze sny, a może zainspirują Was do haftowania igłą i nitką.    
Prowadzenie:
Agnieszka Jackowiak, kulturoznawca, rękodzielnik. Zajmuje się edukacją i wyrobem produktów tkackich, filcowych, odnosząc swoją pracę do dawnych technik włókienniczych. Prowadzi w Poznaniu Sklep / Pracownię Hobby-Wełna, w której odbywają się warsztaty, pokazy, zajęcia dla dzieci. Organizuje także wydarzenia promujące rozwój rękodzieła w Polsce, m.in. Dzień Tkaczki, Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w zakresie tkactwa ludowego regionu rawskiego oraz tradycji filcowania z Podlasia i Podhala. W ramach projektu Nomad Service zajmuje się odtwórstwem polskich ludowych nakryć głowy. Współpracuje z instytucjami przyrodniczymi, edukacyjnymi, społecznymi szkoląc kadry nauczycielskie oraz wspierając rozwój lokalnych społeczności i produktów regionalnych.

19 stycznia 2017 | Zagraj w filc | godz. 11:00-13:30 | dla dzieci 10-12 lat
Filcowanie to technika włókiennicza znana od pradawnych czasów. Oprócz dywanów, koców, odzieży, butów, czy jurt – domów nomadów, w Azji z wełny tworzono też przenośne gry, np. mongolskie szachy. Zapoznając się z techniką filcowania na mokro i sucho stworzymy grę w kółko i krzyżyk wg własnego projektu i w wybranej kolorystyce. Nasze sprawne ręce ufilcują kuleczki, dredziki, a przy pomocy specjalnej igły wykonamy planszę. Będziemy pracować z użyciem naturalnego surowca, jakim jest wełna owcza. Po pracy czekają nas emocjonujące rozgrywki. Dla chętnych możliwe jest zrobienie kolczyków, breloczka czy piłki.
Prowadzenie:
Agnieszka Jackowiak

20 stycznia 2017 | Warsztat  kaligrafii | godz. 10:30-13:00 dla dzieci 7-9 lat, 13:30-16:00 dla dzieci 10-12 lat
Czy w dobie smartfonów i tabletów warto ładnie pisać odręcznie? Podczas Zimowej Majsterni poznamy krótką historię i znaczenie kaligrafii. Dowiemy się również jak zbudowany jest warsztat dawnego kaligrafa. W części praktycznej spróbujemy użyć pióra gęsiego, stalówki, obsadki, atramentu i tuszu, napisać alfabet i całe zdanie. Na zakończenie spróbujemy wykorzystać nowe umiejętności do zaprojektowania zakładki do książki.
Prowadzenie:
Renata Horbaczewska – z wykształcenia polonistka, członek Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Zawodowo wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL, prywatnie żona i mama dwóch synów: Piotra i Tomasza. Jej hobby to kaligrafia i iluminatorstwo.

24 stycznia 2017 | Teatr domowy – zrób to sam | godz. 11:00-13:00 – dla dzieci 7-9 lat, 13:30-15:30 dla dzieci 10-12 lat
Proces powstawania małych spektakli zaczniemy od snucia wspólnej historii. Ta narracja będzie podstawą dla scenariusza, który zamkniemy w magicznym pudełku teatru kamishibai. Jeśli macie ochotę skonstruować i stworzyć teatr, a potem zabrać go do domu, przybywajcie!           
Prowadzenie:
Agata Łukaszewicz, absolwentka kierunków Wiedza o Teatrze oraz Media Interaktywne i Widowiska na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie słuchaczka studium podyplomowego Pedagogika Teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Koordynatorka merytoryczna projektów „Lato w Teatrze” [Pobiedziska 2014, Warta 2015, Pobiedziska 2015, Warta 2016], archiwistka, recenzentka, jurorka na Przedszkolnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Fiku Miku w Teatrzyku” w Olsztynie. W wolnym czasie lubi spać i podróżować.

25-27 stycznia 2017 (warsztat trzydniowy) | Słuchowisko | godz. 11:00-14:00 | dla dzieci 7-12 lat
Poznaj świat dźwiękowych opowieści, w których mieszkają najwspanialsze postaci. Możesz tam spotkać ulubionych bohaterów, dzielnych rycerzy, roboty z przyszłości, tańczące zwierzęta a nawet przenieść samego siebie w świat fantazji! Dowiedz się, czym jest słuchowisko i zrób je wspólnie z nami!
Prowadzenie:
Alina Bąk, animatorka kultury, koordynatorka Domu Słów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Magister filologii polskiej. Ukończyła też studia na kierunku Animator i Menadżer Kultury UMCS. Jest absolwentką studiów podyplomowych w Collegium Civitas. Ukończyła szkołę filmową AFiTV w Warszawie. Przez 3 lata współpracowała z Polskim Radiem Lublin. Jest prezeską Fundacji Kultury Audiowizualnej „Beetle” oraz założycielką i członkinią grupy Kaiju.pl, z którą realizuje filmy promocyjne, dokumentację filmową, wideoklipy muzyczne, spoty, filmy fabularyzowane, dokumentalne, animacje poklatkowe. Realizuje projekty na styku kultury, edukacji, sztuki społecznie zaangażowanej, wykorzystujące nowe technologie, multimedia i media. Miała okazję współpracować z artystami przy kilku ciekawych inicjatywach filmowych, m.in. podczas rezydencji w Nancy we Francji (film o uchodźcach z Kaukazu), przy warsztatach filmowych w Tarnopolu na Ukrainie czy przy projektach dokumentujących życie i tradycje wiejskie Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
Zapisy:
zgłoszenia drogą telefoniczną pod numerem: 815330818 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 16:30).
Wszystkie zajęcia odbywają się w Pracowni przy ulicy Bernardyńskiej 11 w Lublinie.

Więcej informacji na stronie www.warsztatykultury.pl

Exit mobile version