☰ menu

Ferie w Muzeum w Gliwicach

pon.-pt.
30.01-10.02.2012
PROGRAM

Zimowy tydzień z archeologią

Od 23 do 27 stycznia, tuż przed feriami w Zamku Piastowskim odbywać się będą bezpłatne warsztaty archeologiczne, dla których inspiracją są badania wykopaliskowe prowadzone na Rynku w Gliwicach oraz książka prezentująca ich wyniki – „Archeologia gliwickiego Rynku".

Propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku 6-15 lat

„Odkrywcy gliwickiej Starówki"

Pierwsza część zajęć poświęcona będzie badaniom archeologicznym gliwickiego Rynku. W oparciu o prezentację multimedialną prowadzący opowiada dzieciom, co ciekawego okryto pod nawierzchnią gliwickiego Rynku i jak wyglądał główny plac miasta w okresie średniowiecza i nowożytności, w formie dostosowanej do wieku uczestników. W drugiej części prowadzący zaprezentuje wystawę poświęconą badaniom na Rynku, a następnie dzieci wezmą udział w warsztatach, których przebieg będzie zależał od wieku uczestników:

– dzieci w wieku 6-10 lat – „Kolorowa starówka" – dzieci będą kolorowały specjalnie przygotowane przedstawienia „Gliwickie kamieniczki" oraz „Kupiec gliwicki"

– dzieci w wieku 11-15 lat – „Odkrywca gliwickiego Rynku" – każde z dzieci otrzyma specjalnie przygotowany arkusz ze „szkicem" jednego z zabytków, które odkryto w trakcie badań archeologicznych na Rynku. Zadaniem każdego będzie znalezienie na wystawie poświeconej badaniom Rynku zabytku, którego szkic widnieje na otrzymanym arkuszu, a następnie w oparciu o podpisy ustalenie do czego służył. Warsztaty kończy wspólne sprawdzanie dokonań ‘młodych odkrywców′.

Czas trwania: ok. 45 – 60 min (w zależności od wieku uczestników)

Grupy: max 30 osób

 

Propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku 11-15 lat

– „I Ty możesz zostać archeologiem…"

W pierwszej części prowadzący wykorzystując prezentację multimedialną opowiada uczestnikom o tym czym jest archeologia i na czym polega praca archeologa. Wyjaśnia również różnice między archeologią a historią, a także czym są stanowiska archeologiczne oraz zabytki archeologiczne. Po prelekcji dzieci wypełniają formularz wiedzy archeologicznej, który ma na celu utrwalenie zdobytej przez nich wiedzy. W drugiej części każdy z uczestników pracuje indywidualnie z otrzymanym do analizy zabytkiem archeologicznym, próbując określić jego funkcję, materiał z jakiego go wytworzono i czas w jakim powstał. Na koniec każdy z uczestników dzieli się ze wszystkimi wynikami swoich badań oraz musi wykonać profesjonalny rysunek zabytku.

Czas trwania: ok. 60 min

Grupy: max 20 osób

– „Co wiemy o naszych praprzodkach?"

Zajęcia prowadzone w oparciu o prezentację multimedialną „Pradzieje powiatu gliwickiego na tle Górnego Śląska". Opowieść o znaleziskach oraz stanowiskach archeologicznych okolic Gliwic i ludziach, którzy zamieszkiwali ten teren w pradziejach. Uczestnicy oprócz wysłuchania ciekawej pogawędki będą mogli również dotknąć i z bliska pooglądać zabytki archeologiczne pochodzące z różnych okresów pradziejów.

Czas trwania: ok. 45 min

Grupy: max 30 osób

– „Archeologiczna przeszłość Gliwic" (przechadzka plenerowa po Gliwicach w zimowej scenerii – pn-pt o godzinie 13.00)

Przechadzka z przewodnikiem po miejscach, w których przeszłości prowadzone były badania archeologiczne na terenie Gliwic. W trakcie przechadzki prezentowane będą uczestnikom plansze poświęcone wybranym miejscom na trasie.

Trasa:

– Zamek Piastowski – ul. Wodna (fragmenty murów miejskich) – ul. Dolnych Wałów (przedpole murów – fosa miejska) – Rynek (centrum historyczna) – ul. Plebańska (relikty drewnianych nawierzchni i rynsztoków) – Kościół Wszystkich Świętych (cmentarz) – Plac Rzeźniczy (relikty bramy miejskiej)

Czas trwania: ok. 45 min

Grupy: max 20 osób

Wszystkie zajęcia w ramach zimowego tygodnia z archeologią – oprócz przechadzki plenerowej (Archeologiczna przeszłość Gliwic) realizowane mogą być od poniedziałku do piątku w następujących godzinach: 9.00, 11.00, 13.00. Uzyskać wszelkie dodatkowe informacje oraz zapisać się na wybrane zajęcia można pod numerem telefonu: (32) 335 44 03.

 

Również podczas ferii warto zajrzeć do Muzeum – przygotowaliśmy propozycje lekcji i warsztatów dla grup zorganizowanych, które realizowane będą od poniedziałku do piątku:

Akademia małego odlewnika w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego

Bezpłatne warsztaty – przez całe ferie – dla starszych i młodszych z wykorzystaniem gipsu szybkoschnącego, masy plastycznej, gliny ceramicznej. Uczestnicy, tworząc modele i formy współczesnych przedmiotów, zaznajomią się z procesem odlewnictwa artystycznego. Podczas warsztatów zaprezentowane i omówione zostaną filmy dostępne na wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…" , które dotyczą dawnych i współczesnych metod stosowanych w odlewnictwie oraz technik, jakie wykorzystywano, tworząc żeliwną biżuterię. Prowadzący: Ewa Majer.

Termin 31.01. – 3.02.2012 r.

Czas trwania: od 45 minut do 2 godzin

Grupy: max 30 osób

 

 

Ferie w Willi Caro

W czasie ferii zimowych, pełnych śniegu i mrozu przeniesiemy się na czarny ląd gorącej Afryki. Za sprawą masek afrykańskich i bajek małych Afrykańczyków. Zapraszamy na teatrzyk cieni tym razem w gorącym afrykańskim wydaniu!!!

Termin 30.01.- 3.02.2012 r.

Bajki dla dzieci od 7 lat. Zajęcia odbywają się bezpłatnie.

 

 

Spotkania z historią na Zamku Piastowskim – dla szkół podstawowych

 

Maksymalna ilość osób w grupie – 30. Zajęcia odbywają się bezpłatnie.

 

Uzyskać wszelkie dodatkowe informacje oraz zapisać się na wybrane zajęcia można pod numerem telefonu:
(32) 335 44 03.

Serdecznie zapraszamy!!!

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl

 

 

Exit mobile version