☰ menu

Ferie w Muzeum w Gliwicach!

wt.-pt.
03.02-13.02.2015

Wspólnie zastanowimy się nad tym jakie zwierzęta pomagają człowiekowi w codziennych trudach. Poznamy mityczne i fantastyczne stwory oraz historie z nimi związane. Wybierzemy się na dwór królewski zobaczyć zwierzyńce i menażerie. W trakcie zajęć udamy się też z naukową ekspedycją do kilku wybranych krajów na świecie. W poszukiwaniu niezwykłych gatunków, razem z Wilhelmem von Blandowkim, dotrzemy do Australii. W Holandii obejrzymy sceny myśliwskie oraz martwe natury łowieckie. W Grecji posłuchamy bajek Ezopa. Będzie również akcent walentynkowy, oczywiście z motywem zwierzęcym.

Zajęcia będą odbywać się w okresie od 3 do 15 lutego 2015 roku. Zajęcia trwają od 45 do 90 minut. Maksymalna liczba uczestników to 30 osób – uczestniczyć w nich mogą nie tylko grupy szkolne, ale również osoby indywidualne – rodzice z dziećmi. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 32 335 44 03.

Bracia nasi mniejsi

3-15 lutego 2015 roku, Willa Caro, Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, wstęp wolny.
Czas trwania: 45-90 minut
Maksymalna liczba uczestników to 30 osób
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 32 335 44 03.

Willa Caro

3-5 oraz 10-12 lutego – Zwierzęta w sztuce – godz. 10.00 (od wtorku – czwartku)
Podczas warsztatów dzieci będę miały możliwość poznania zbiorów Willi Caro Muzeum w Gliwicach pod innym niż dotychczas kątem. Zajmiemy się wyłącznie obiektami, których głównym tematem są zwierzęta. Podczas warsztatów zostaną wyjaśnione i omówione m.in. następujące pojęcia: pejzaż, polowanie, trofeum myśliwskie, scena myśliwska, martwa natura łowiecka, poroże. Wspólnie będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania kto polował, w jakich pomieszczeniach w domu zawieszano obrazy o tej tematyce i dlaczego. Poszukamy strażnika domowników oraz zobaczymy jak niezwykłe kształty mogą przybierać przedmioty codziennego użytku. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 1-6).

6 i 13 lutego – Podróż z Wilhelmem von Blandowskim do Australii – godz. 10.00 i 12.00 (piątek)
Podczas warsztatów wybierzemy się w niezwykła podróż z Gliwic wprost do Australii. Podążymy śladami Wilhelma von Blandowskiego i to on oraz jego zachowany zbiór fotografii będzie nam przewodnikiem. Będziemy płynąć okrętem oraz mierzyć się z falami. Użyjemy kompasu by nie zboczyć z kursu. Przez lunetę będziemy wypatrywać suchego lądu. Kiedy dotrzemy na miejsce zapoznamy się z fauną i florą Australii. Warsztaty mają na celu przybliżenie dzieciom fauny i flory Australii, za sprawą podróżnika i Gliwiczanina Wilhelma von Blandowskiego. Warsztaty przeznaczone są uczniów szkoły podstawowej (kl. 1- 6).

Zamek Piastowski

4 i 7 lutego – Co w ulu brzęczy? – 4 lutego – godz. 9.00, 10.30 oraz 7 lutego – godz. 12:00 (środa i sobota)
Lekcja, daje możliwość poznania świata pszczół. Dzieci dowiedzą się jak rozwijało się bartnictwo na terenie Śląska. Poznają bliżej postać ks. Jana Dzierżona, człowieka, który unowocześnił hodowlę pszczół na terenie Śląska. Dowiedzą się czym jest ul figuralny, kłodowy czy skrzynkowy, jakie mamy rodzaje miodu i czym się od siebie różnią. Będą miały możliwość zobaczenia i dotknięcia prawdziwych narzędzi jakimi posługuje się pszczelarz. Zajęcia z wykorzystaniem pokazu multimedialnego oraz filmu. Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 1-6).

5 lutego – Zwierzęta epoki lodowcowej – godz. 10.00, 11.30 (czwartek)
Warsztaty w formie krótkiej prelekcji, uzupełnionej prezentacją multimedialną. Na zajęciach młodzi uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak wyglądały, co jadły i jakie zwyczaje miały mamuty, ile ważył nosorożec włochaty i czy niedźwiedzie jaskiniowe naprawdę mieszkały w jaskiniach oraz kim był neandertalczyk i czym się zajmował na co dzień. Zajęcia połączone są z częścią plastyczną, na której dzieci samodzielnie rysują mamuta, a następnie wyklejają go włóczką imitującą futro. Dla młodszych dzieci przewidziano kolorowani. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkoły podstawowej (kl.1-6).

6 i 8 lutego – Woły robocze czyli zwierzęta w służbie człowiekowi – 6 lutego – godz. 10.00, 11.30 oraz 8 lutego – godz. 12.00 (piątek i niedziela)
Lekcja prowadzona jest w oparciu o pogadankę, prezentację multimedialną, fragmenty filmów. Zajęcia wzbogacone są grę planszową. Lekcja ma na celu przybliżyć współpracę i przyjaźń człowieka ze zwierzętami od czasów najdawniejszych po współczesne. Podczas lekcji zastanowimy się nad tym jakie zwierzęta oraz do jakiego rodzaju prac wykorzystuje człowiek. Prowadzący opowie również o roli koni, jako pierwszego środka transportu, o gołębiach „uczestnikach" działań wojennych oraz o nie typowym zawodach, w których wykorzystywane są psy. Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 3-6) oraz gimnazjum.

10 lutego – Stworzenia mityczne – godz. 9.00, 10.30 (wtorek)
Podczas lekcji dzieci poznają wybrane istoty – w tym zwierzęta – uważane za fantastyczne m.in. golema, jednorożca, lewiatana czy syreny. Lekcja ma za zadanie odpowiedzieć na pytania: skąd wzięła się dana istota, czy mogła istnieć naprawdę oraz wśród jakich społeczności pojawiają się głównie wierzenia w dane istoty. Lekcja prowadzona jest w oparciu o prezentację multimedialną i ma formę pogadanki. Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 4-6) oraz gimnazjum.

12 i 15 lutego – Menażeria na dworach królewskich – 12 lutego – godz. 10.00, 11.30 oraz 15 lutego – godz. 12.00 (czwartek i niedziela)
Podczas lekcji dzieci dowiedzą się jakie zwierzęta znajdowały się na dworach królewskich. Często było one pupilami samych monarchów albo dzieci królewskich. Źródłem na ten temat będą dawne fotografie i portrety władców. Lekcja będzie prowadzona w oparciu o prezentację multimedialną. Podczas zajęć dzieci będą z drutu wyplatać zwierzęta. Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkoły podstawowej (kl.1-6) oraz gimnazjum.

14 lutego – Krótka historia kartki walentynkowej – godz. 12.00 (sobota)
Podczas warsztatów poznamy historię kartek walentynkowych – dowiemy się kim był święty Walenty i skąd pochodzi tradycja wręczania sobie 14 lutego kart z życzeniami. Uczestnicy zajęć nie tylko będą mogli zobaczyć dawne kartki, ale mając do dyspozycji kopie wiktoriańskich wzorów – sami wykonają kartkę na Walentynki. Poznają przy tym metodę scrapbookingu i quillingu. Przy wykonywaniu własnych kartek walentynkowych wykorzystamy motywy zwierzęce. Lekcja przeznaczona dla wszystkich etapów edukacyjnych.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

3 – 13 lutego – Bajki Ezopa zaklęte w żeliwie – godz. 10.00 i 12.00
Podczas warsztatów dzieciom zostanie przybliżone pojęcie bajki i morału oraz postać Ezopa. Dzieci będą mogły wysłuchać i oglądnąć wybrane bajki. Wspólnie zastanowimy się jaka płynie z nich nauka. Następnie poszukamy ich ilustracji na wystawie stałej w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego i spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego scenami m.in. z bajek Ezopa dekorowano produkty wychodzące z Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Na koniec każde z dzieci wybierze bajkę, która mu się najbardziej podobała. Następnie otrzyma żeton z wybraną bajką ozdobi go i oczywiście zabierze ze sobą do domu. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci wieku przedszkolnym (od 6 lat) oraz uczniów szkoły podstawowej (kl.1-6)

 

 

Exit mobile version