☰ menu

Ferie w Muzeum
2-5 lutego 2016, godz. 10.00
prowadzenie: Dział Edukacji Muzealnej

Do wspólnych działań artystycznych zapraszamy zarówno dzieci w wieku 6-12 lat, jak i ich rodziców oraz opiekunów. Ferie w Muzeum to okazja do przeżycia muzealnych przygód na naszych ekspozycjach i możliwość poznania ciekawych technik plastycznych. Zapraszamy do kreatywnego spędzenia czasu i odkrywania przyjemności, jaką daje tworzenie.

Narzędzia i materiały plastyczne zapewnia Muzeum.

Czas trwania: ok.1,5 godz.

Bilet warsztatowy: 10 zł (dla dziecka i jednego opiekuna), dostępne w kasie głównej Muzeum od 19 stycznia 2016 roku, tel. do kasy 77 443 17 54

Uwaga: liczba miejsc ograniczona

02.02.2016 r. – wtorek – godz. 10.00
"W krainie dawnych zabawek"

Podczas zajęć odbędziemy „podróż" muzealnym wehikułem czasu – w Kamienicy Czynszowej wspólnie będziemy odnajdywać przedmioty służące dzieciom i dla dzieci. Porozmawiamy także o dawnych i współczesnych ulubionych zabawkach dziecięcych. Po trudach „podróży" znajdziemy także czas na relaks – każdy uczestnik będzie miał możliwość pomalować zabawkę z drewna (technika – akryl).

Kamienica Czynszowa, ul. św. Wojciecha 9

03.02.2016 r. – środa – godz. 10.00
"Zimowy pejzaż na szkle"

Co to jest pejzaż? Jakich użyć środków malarskich, aby go stworzyć? Na zajęciach poznany rozmaite zagadnienia techniczne i formalne związane z tym tematem i zwiedzimy „Galerię malarstwa polskiego XIX i XX wieku" w naszym muzeum. Dodatkowo poznamy historię tradycyjnej techniki malowania na szkle, jak również motywy spotykane w tym rodzaju malarstwa. W drugiej części zajęć każdy warsztatowicz będzie mógł sprawdzić, jakim wyzwaniem artystycznym jest malowanie na szkle (technika – tempera).

04.02.2016 r. – czwartek – godz. 10.00
"Jak przechować skarb?"

Gdzie dawni rzemieślnicy chowali swoje skarby? Czy skarbonką może być mała skrzynka? Jak wyglądały starodawne monety i skrzynie? O tym dowiemy się na ekspozycji rzemiosła opolskiego, która jest częścią stałej wystawy historycznej „Opole – gród, miasto, stolica regionu". W czasie zajęć uczestnicy zapoznają się także z techniką dekupażu, za pomocą której ozdobią drewniane skrzyneczki.

05.02.2016 r. – piątek – godz. 10.00
"Miś w Muzeum – o karnawale (nie tylko) na Śląsku Opolskim"

Jak wyglądały dawniej obchody karnawału i skąd przywędrowały na Śląsk? Na czym polega obrzęd wodzenia niedźwiedzia? „Bohaterami" zajęć będą także karnawałowe maski weneckie – o ich formach i sposobach ozdabiania dowiemy się z krótkiej prelekcji ilustrowanej prezentacją multimedialną. Teorię uzupełni ozdobienie własnej fantazyjnej maski karnawałowej wykonanej z papier-mâché (technika akryl, aplikacje, kolaż).