☰ menu

Fascynujący świat Brazylii w Łodzi

czw.-niedz.
21.02-24.02.2013

Made in Brasil – filmy, fotografia, spotkania, muzyka, warsztaty
21- 24 lutego 2013

24.02 • niedziela
12.00

Dzień brazylijski w Małym Kinematografie

• Brazylijskie czytanki przed ekranem –
spotkanie z nieznanymi polskim dzieciom postaciami, które zamieszkują brazylijską krainę legend i fantazji.

• Mieszkańcy amazońskiej dżungli –
egzotyczna wyprawa. Dzieci będą miały okazję poznać niezwykłe gatunki roślin i zwierząt, jakie możemy znaleźć w jednym z najbardziej dziewiczych zakątków świata, a także zamieszkujących go indiańskich mieszkańców.

• Warsztaty twórcze: „Robimy biżuterię w stylu brazylijskim”.
Ana Hamerski Frieman, Brazylijka o polsko-indiańskich korzeniach, wykona wspólnie z dziećmi biżuterię w etnicznym stylu z paciorków, piór i nasion.

• Mini-warsztaty capoeiry –
brazylijskiej sztuki walki, w której obecne są elementy taneczne, muzyczne i akrobatyczne.

Co jeszcze wydarzy się w ramach Made in Brasil?

Brazylia to obecnie jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się państw świata, o niezwykle bogatej i różnorodnej kulturze. Jednak, poza migawkami z karnawału, czy stadionów piłkarskich, scenami z wojen
pomiędzy gangami narkotykowymi oraz wspomnieniami o lambadzie i niewolnicy Isaurze, nadal bardzo mało wiemy o tym fascynującym kraju.

Tematyka filmów przybliży różnorodne aspekty brazylijskiej kultury od narodowej pasji Brazylijczyków, jaką jest piłka nożna, poprzez tradycje folklorystyczne, ludową religijność, popularne sposoby rozrywki, aż po
poezję, bossa novę i muzykę klasyczną. Zaprezentowane zostaną wystawy zdjęć brazylijskiej artystki Mônica Azevedo Bello oraz polskiego antropologa, performera i fotografa-reportażysty Macieja Różalskiego.

21.02 • czwartek
18.00 Oficjalne otwarcie przeglądu Made in Brasil
Wystąpienie przedstawiciela Ambasady Brazylii w Polsce i brazylijskiego reżysera, André de la Cruz, na temat kinematografii brazylijskiej.
Wernisaż wystaw fotografii: Maciej Różalski – „Afrobrazylijskie tradycje brazylijskiego stanu Bahia", Mônica Azevedo Bello – „Z wizytą u Indian"

19.15 Palavra (En)cantada (2008), 86′
reżyseria: Helena Solberg
Od średniowiecznych trubadurów po rap, od karnawału ulicznego po poetów z faveli, od bossa novy po tropicalismo – „Palavra (En)cantada" to spacer przez muzykę brazylijską, ze szczególnym naciskiem na związki między warstwą dźwiękową i tekstami, między muzyką a poezją. To wszystko zaprezentowane przez najważniejsze postaci brazylijskiej muzyki – m.in. Chico Buarque, Marię Bethânię, Gilberto Gil′a czy Lenine.

22.02 • piątek
Made in Brasil: religijność, brazylijski interior
18.00 Spotkanie z Renatą Siuda-Ambroziak, brazylianistką,
pracownikiem Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego

19.00 Uzdrowiciele z Araguari (Benzedores de Araguari) (2011), 25′
reżyseria: Luana dos Santos Damasceno
Dokument, który zagłębia się w jedną z najstarszych tradycji kultury popularnej – wiarę w uzdrowicieli. Bohaterowie filmu umieją wyleczyć nawet choroby, wobec których medycyna jest bezradna, takie jak „złe spojrzenie" czy „przewrócone kiszki". Mimo przeciwności i niezrozumienia ze strony otoczenia dzielą się z innymi swoim darem uzdrawiania. Dla wielu mieszkańców Brazylii są jedyną nadzieją na ozdrowienie.

19.00 2000 Nordestes / Too Much Brasil (2000), 70′
reżyseria: Vicente Amorim, David França Mendes
Nordeste to region o bardzo bogatej i specyficznej kulturze oraz tradycjach. Przez lata był eksploatowany
przez kolonialnych latyfundystów i nękany przez nieustanne susze. Ogromne kontrasty tamtejszej
rzeczywistości oddaje dobrze angielska wersja tytułu „Too Much Brasil": „zbyt dużo Brazylii".
Za dużo i za intensywnie. Jeśli bieda, to taka, że aż się serce kraje, jak muzyka, to bardzo często brazylijskie disco (brega) lub ciekawe muzycznie, ale często przerażające tekstowo, romantyczne pagode; jeśli taniec, to ludowe forró lub przypominające akrobacje cyrkowe frevo. Jeśli wiara, to w cuda, w kontrowersyjnego księdza Cícero, w którego parafii hostia przemienia się w krew w ustach przyjmujących komunię.

23.02 • sobota
Made in Brasil: piłka nożna
18.00 Spotkanie z Barłomiejem Rabijem, dziennikarzem i komentatorem sportowym, autorem strony www.radiobrazylia.pl

18.30 Podziemia futbolu / Os Subterrâneos de Futebol (1965), 32′
reżyseria: Maurice Capovilla
Dokument o futbolu z czasów, kiedy Pelé święcił triumfy w Santos FC i reprezentacji canarinhos. W tamtym okresie kariera piłkarska wiązała się raczej z szeregiem wyrzeczeń i pójściem pod prąd, często wbrew zdrowemu rozsądkowi i woli rodziny, niż z sukcesem finansowym. Sportowców do walki na boisku i morderczych treningów zagrzewała ogromna pasja do piłki oraz wsparcie wiernych kibiców. Emocje podczas rozgrywek nierzadko sięgały zenitu.

19.00 Linia podania / Linha de passe (2008), 108′
reżyseria: Walter Salles, Daniela Thomas
Historia czterech braci z faveli Cidade Líder w São Paulo, którzy muszą walczyć o spełnienie swoich
marzeń. Dario chce wykorzystać do tego swoje umiejętności piłkarskie, Dênis jest kurierem motocyklowym, Dinho pracuje na stacji benzynowej i angażuje się w działalność religijną, zaś Reginaldo chce zostać kierowcą autobusu, mimo tego, że również ma talent do futbolu. Piłkarskich nawiązań jest więcej – wszyscy czterej bracia są kibicami Corinthians, a sam tytuł jest aluzją do podania („passe"): okazuje się, że współpraca jest potrzebna tak samo w grze, jak i w życiu.

24.02 • niedziela
16.00 Pokaz taneczny „Dança de boneca" – teatralnej formy tradycyjnego tańca forró
Spotkanie z Agnieszką Gajownik, propagatorką muzyki i tańca forró w Europie, współtwórczynią portalu www.forrozeiros.eu

16.45 Z miłości do forró / Por Amor ao forró (2008), 28′
reżyseria: Adriana Caitano, Galton Sé
Film prezentuje historię tańca forró, najpopularniejszego obecnie, obok różnych odmian samby, brazylijskiego gatunku muzycznego. Narodził się on w początkach XX w. w pólnocno-wschodnim regionie Nordeste, skąd, począwszy od lat 50., zaczął się rozprzestrzeniać na cały kraj, wraz z falami emigrantów, którzy szukali szansy na poprawę własnego losu w bardziej ekonomicznie rozwiniętych regionach Brazylii. W latach 90. forró pokochali brazylijscy studenci i od tego momentu rozwój tego gatunku nabrał tempa i różnorodności.

17.15 Nelson Freire (2003), 108′
reżyseria: João Moreira Salles
Dokument o życiu i działalności artystycznej jednego z najwybitniejszych współczesnych pianistów świata. Jest to też niepowtarzalna szansa zobaczenia podczas jednego wieczoru nie tylko Nelsona Freire, ale i Marthy
Argerich, a nawet… Rity Hayworth. Razem z fascynującym bohaterem filmu odbywamy podróż po zmieniającej się w ciągu ostatnich 60 lat Brazylii i po najwspanialszych salach koncertowych świata.

Więcej informacji na:
www.terrabrasilis.org.pl 
www.facebook.com/FundacjaTerraBrasilis

Exit mobile version