Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.
W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz jest również motywem przewodnim 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, która w dniach 8-9 i 15-16 września 2018 r. odbędzie się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.
Tematem tym chcielibyśmy przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości. Ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków, którzy w trudnych czasach zaborów, nie zapomnieli o swojej polskości, nie szczędzili trudu i ofiary, niejednokrotnie z własnego życia. Poprzez obchody EDD chcemy nauczyć Polaków odczytywania w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów tych ludzi i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności. Ta edycja to również szansa na zbudowanie wspólnoty, lekcję patriotyzmu i pokazanie złożonych, wielokulturowych dziejów naszego kraju. Okazja do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie. Wierzymy, że poznanie i zrozumienie różnorodnego dziedzictwa w kontekście historycznym
i społecznym, to lepsze zrozumienie społeczeństwa, w którym żyjemy.
Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody będą okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Bramie Poznania
— 8 września (sobota), godz. 12:00–16:00
Latawce wolności – animacje dla rodzin z dziećmi
Informacje praktyczne:
Odbiorcy: bez ograniczeń
Miejsce: przedpole Śluzy katedralnej
Koszt: bezpłatne, wstęp wolny
Jak wysoko i jak daleko może polecieć latawiec? Który z kolorów wzniesie się najszybciej? 8 września w godz. 12:00-16:00 będziemy czekać na wszystkich chętnych do podjęcia wyzwania i skonstruowania własnego latawca.
— 15 września (sobota) i 16 września (niedziela), godz. 17:00
Oprowadzanie „Wielkopolanie na drodze ku Niepodległej”
Informacje praktyczne:
Miejsce: Brama Poznania, ul. Gdańska 2
Obowiązują zapisy pod numerem tel. 61 647 76 34 lub osobiście w Bramie Poznania.
Oprowadzanie bezpłatne!
Tematyka oprowadzania, w związku z rocznicą 100–lecia odzyskania Niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dotyczy prezentacji na ekspozycji poświęconej dziedzictwu Ostrowa Tumskiego fascynujących dziejów zmagań Wielkopolan o odzyskanie utraconego państwa i własnej godności.
Opowieść zaczyna się od czasów pierwszych Piastów, gdy poznański gród był kluczowym punktem na mapie rodzącego się państwa związanym ponadto z początkami umacniania się chrześcijaństwa i cywilizacji łacińskiej na ziemiach polskich. Zarówno ten okres jak
i późniejsze średniowieczne i nowożytne dzieje, gdy Poznań był jednym z największych i najbardziej rozwiniętych miast w dawnej Rzeczypospolitej, służy naszej opowieści do zarysowania podstaw na jakich tworzyła się polska wspólnota mieszkańców Wielkopolski. W czasach średniowiecznych i staropolskich tkwią bowiem korzenie symboliki i mitów służących XIX – wiecznym działaczom społecznym i niepodległościowym w ich walce o podmiotowość.
Oprowadzając grupę po salach gród i woda, a także częściowo sali złoto przedstawimy podstawowe fakty z dziejów narodu, państwa i regionu, które służyły promowaniu świadomości narodowej i dążeń niepodległościowych. Starania te stanowią główny wątek dalszej części oprowadzania, prezentującej strategie działań Polaków pod zaborem pruskim, których centralą i nieformalną stolicą był Poznań. Mowa tu przede wszystkim o programie prac organicznych opierającym się na idei podnoszenia własnymi siłami poziomu cywilizacyjnego polskiej społeczności. Elity polskie pozbawione swojego państwa wytworzyły, w dużym stopniu niezależne struktury społeczno–ekonomiczne stanowiące przeciwwagę dla instytucji niemieckich. Wielkopolanie nie stroniąc od udziału w walce zbrojnej, konsekwentnie budowali społeczną bazę , która (gdy nadszedł właściwy moment na wybuch powstania) okazała się niezbędna by wymarzony cel osiągnąć i utrzymać.