☰ menu

Europejska Noc Muzeów w Kielcach

sob.
16.05.2015

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

  • Muzealny Quest – Muzeaika 2015

Początek godz. 20 – koniec godz. 23

Uczestnicy otrzymują zestaw questów od placówek, które biorą udział w akcji, tj. Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Wsi Kieleckiej, Ośrodka Myśli Partriotycznej i Obywatelskiej, Biura Wystaw Artystycznych i Muzeum Historii Kielc. Karty będą dostępne także na stronach internetowych placówek od godz. 20. Na podstawie zagadek, które znajdują się na questach ich zadaniem będzie odnaleźć określone eksponaty oraz rozpoznać ich cechy charakterystyczne.

  • Mini Loteriadka
  • Muzeum Utracone

Od godz. 19 zapraszamy do sali edukacyjnej na pokaz filmu „Muzeum Utracone", prezentujący dzieła sztuki zrabowane z polskich zbiorów podczas II wojny światowej oraz obiekty, które zostały odzyskane w ostatnim czasie. Pokazy odbędą się w wielu muzeach z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatnie lata dowiodły bowiem, że możliwość zaprezentowania zaginionych artefaktów szerokiej publiczności, zwiększa szansę na ich odnalezienie. W tym roku odbędzie się już szósta edycja projektu.

Na dziedzińcu przed Pałacem będziecie mogli się kupić aromatyczną i podbudzającą kawę prosto z roweru Bike Café.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

  • Moda lat 60.

godz. 18

W dobie wielkich galerii handlowych i sklepów internetowych, trudno uwierzyć, że 50 lat temu bycie kobietą modną wiązało się z wieloma wyrzeczeniami i wymagało nie tylko kreatywności, ale wręcz sprytu. Polskie elegantki sprzed pół wieku, aby wyglądać modnie wykazywały się niekiedy wielką determinacją. W ten sposób mogły wyrazić swój sprzeciw wobec otaczającej je szarzyzny, bylejakości i brzydoty. O modzie lat 60. w Polsce i na świecie, o BIBIE, Twiggy, Barbarze Hoff, Grażynie Hase, mini, teksasie, fartuszkach z nylonu, balerinach przerobionych z tenisówek i wielu innych charakterystycznych dla lat 60. zjawiskach w modzie będzie można posłuchać podczas spotkania w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, które obchodzi właśnie swoje 50 urodziny.

 
Muzeum Dialogu Kultur

  • Rusz głową międzykulturowo

Wykreślanki, krzyżówki, rebusy,  puzzle dla starszych, zgadywanki i kolorowanki dla młodszych – Europejska Noc Muzeów w Muzeum Dialogu Kultur pełna będzie atrakcji przeznaczonych dla milusińskich. W sali edukacyjnej powstanie kilka stanowisk przybliżających najbardziej charakterystyczne kultury świata. Dzieci będą mogły m.in. rozwiązać rebusy, aby dowiedzieć się, co rośnie w Meksyku, połączyć rysunki  z nazwami indiańskich domów, dorysować biżuterię dla hinduskiej boginii, zrobić lalki cesarzowej i cesarza z japońskiego dnia dziecka, domalować drugie połowy afrykańskich masek, złowić ryby jak Eskimosi i nauczyć się pisać chińską literę Fu. Każdy  uczestnik będzie  mógł zostawić swój ślad na dużej mapie Ziemi. Dostępne podczas całej Europejskiej Nocy Muzeów.

!!!Każdy z naszych oddziałów (Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur, wystawa Zwierzęta i kontynenty) będzie można zwiedzić bezpłatnie w godz. 19 -24.

W niedzielę 17 maja nasze oddziały będą czynne od godziny 12.

Exit mobile version