☰ menu

sob.
16.04.2011
Kultura chińska:

Podczas tych warsztatów dzieci poznają tajniki chińskiej kaligrafii. Będą uczyć się posługiwania tradycyjnym chińskim bambusowym pędzlem zakończonym końskim włosie i pisać tuszem. Zajęcia rozpoczynać będzie przygotowanie warsztatu pracy, pojemnika na tusz, tuszu, wymoczenie pędzli, przygotowanie papieru; a kończyć będzie posprzątanie po sobie, umycie pędzli, wytarcie stołów itp. Na kolejnych zajęciach w ramach cyklu dzieci będą uczyć się pisania podstawowych chińskich znaków począwszy od najprostszych po nieco bardziej skomplikowane, prowadząca będzie dostosowywać poziom trudności do możliwości konkretnego uczestnika zajęć, tak, aby nikt nie czuł zbytniego trudu, lecz by cieszył się rozwijaniem swojego warsztatu w odpowiednim dla siebie tempie.

Zajęcia prowadzić będzie Agnieszka Putkiewicz – absolwentka UW – sinolożka, która prócz nauki w kraju studiowała też na stypendiach w Szanghaju i w Tajpej na tamtejszych uniwersytetach ucząc się w czasie wolnym pisania pędzlem chińskich znaków pod kierunkiem tamtejszych nauczycieli kaligrafii.

Zajęcia odbywać się będą 16.04, 7.05, 18.06 i 2.07 w godz. 15.00 – 16.00 – grupa młodsza (4, 5 lat) i 16.05 – 17.05 – grupa starsza (6, 7 lat).

Kultura polska :

Cykl warsztatów z kultury polskiej rozpoczną warsztaty z gliny, podczas których uczestnicy poznają historię i tajniki tego materiału. Dzieci najpierw nauczą się lepić z gliny a następnie, podczas kolejnego spotkania, poznają metody wykańczania wypalonych naczyń. Podczas kolejnych warsztatów dzieci będą używać różnorodnych metod plastycznych i dalej będą zapoznawały się z kulturą materialną wybranych regionów Polski. Poznają m.in . sposoby tworzenia wycinanek i robienia lalek z filcu.

Warsztaty poprowadzą:

Karolina Prus – Nałęcz – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego- Edukacji Początkowej i Medialnej. Pracowała, jako wychowawca w przedszkolu montessoriańskim. Prowadzi zajęcia adaptacyjne dla dzieci z ośrodka dla uchodźców – jest współautorką programów adaptacyjnych. Od lat prowadzi zajęcia manualne dla najmłodszych.

Ewa Grabowiecka – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Uczestniczyła w kursach ceramiki organizowanych przez Edinburgh City Council (2008-2009), gdzie poznała różne techniki pracy z gliną ( m.in .: pracę na kole i ręczną). Naukę kontynuowała na warsztacie ceramicznym Jurka Szczepkowskiego w Beskidzie Niskim (2009). Obecnie uczęszcza do pracowni ceramicznej Andrzeja Sieczki na warszawskiej Pradze.

Zajęcia odbywać się będą: 16.04, 7.05, 21.05, 11.06 w godz. 12.30 – 13.30 – grupa młodsza (4, 5 lat) i 13.35 – 14.35 grupa starsza (6, 7 lat)

Na oba cykle zajęć obowiązują zapisy mailowe: przedszkolakinakoszykowej@gmail.com lub telefoniczne 0/606476622. Zajęcia są bezpłatne a ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń, pierwszeństwo mają dzieci z dzielnicy śródmieście.

Zajęcia będą odbywać się w Pracowni Duży Pokój, ul. Koszykowa 24/12, 00-553 Warszawa

Projekt „Etnografia dla najmłodszych” jest współfinansowany ze środków m.st . Warszawy.