☰ menu

EFS Festiwal w Parku Śląskim, Rosarium

sob.
13.09.2014

 

W programie warsztaty dla każdego: żywa architektura (budowanie Domu Europejczyka z gałęzi wierzby), ekologia i zdrowe jedzenie w strefie slow food, warsztaty ceramiczne i plastyczne, zajęcia z acro jogi, taniec, muzyka, Park Praw Natury i robotyka. Wieczorem na deser muzyczne atrakcje – koncert Meli Koteluk (18.30) oraz Dawida Podsiadło (g. 20.00). Całość zakończy Mapping 3 D.

Wstęp na imprezę bezpłatny. 

Jak aktywnie spędza czas prawdziwy Europejczyk? …w sobotę 13 września od godziny 15.00 w Rosarium Parku Śląskiego, w nietuzinkowy sposób świętuje 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej razem z Europejskim Funduszem Społecznym. Rozkłada koce, maty, hamaki, bierze udział w warsztatach artystycznych i zajęciach sportowych, smakuje ekologicznych potraw, słucha niebanalnej muzyki, tym samym nawiązuje kontakt z kulturą, sztuką, naturą, zdrowym trybem życia, ale przede wszystkim z drugim człowiekiem. Jednym słowem – rozpoczyna niezapomnianą zabawę z Europejskim Funduszem Społecznym podczas EFS Festiwalu, który aktywizuje, integruje, edukuje! Przyjdź i odkryj, jak w ciekawy sposób można poznać idee i wartości promowane przez Unię Europejską oraz Europejski Fundusz Społeczny.

1? 2? 3? 4? 5? A może wszystkie? Ty wybierasz. EFS aktywizuje, integruje, edukuje!

Od 15.00 do19.00 w najbliższą sobotę macie szansę na kreatywną zabawę w pięciu strefach tematycznych.

Pierwsza – Europejczyk jako Erudyta. Edukacja poprzez eksperymenty w mini laboratorium – fizyka, chemia, kombinatoryka w oryginalnej odsłonie oraz konkursy. W „Parku Praw Natury" poznajemy działanie sił przyrody – w ruch pójdą koła optyczne, peryskop, tuby akustyczne. Jak uwiecznić piękno natury dowiemy się podczas zajęć fotograficznych „Świat w obiektywie" . A jeśli będziecie chcieli pośpiewać, dołączcie do warsztatów muzycznych, podczas których będzie można również stworzyć instrumenty z materiałów recyklingowych.

Druga – Europejczyk jako Ekolog. Działamy w zgodzie z naturą – uczymy się jak stworzyć „kawałek zieleni" we własnym domu i okolicy. Poza poznawaniem przyrody, poznajemy również nowe smaki i uczymy się, jak żyć zdrowo – strefa Slow Food. Dla ciekawskich – Eko aktywator z małym ekologicznym miasteczkiem, gigantyczne gry planszowe, przestrzenne puzzle, wystawy i konkursy z nagrodami. W tej strefie także żywa architektura, którą uczestnicy stworzą przy użyciu gałęzi wierzby.

Trzecia – Europejczyk jako Społecznik. Tworzymy dla innych podczas warsztatów z malarstwa emocjonalnego i uczymy się współpracy podczas acro jogi. Dla kochających taniec – warsztaty i nauka innowacyjnych technik. Artystyczne dusze i nie tylko zapraszamy na warsztaty ceramiczne – naczynia, figury, rzeźby…dla Domu Europejczyka.

Czwarta – Europejczyk jako Pracodawca. Kreujemy mieszkańca Domu Europejczyka za pomocą materiałów recyklingowych, puszczamy latawce do wymarzonego szefa, za pomocą różnych technik przedstawiamy wymarzone miejsce pracy. Na deser Cash Flow czyli gra planszowa dla przedsiębiorczych.

Piąta – Rozwój Zawodowy Europejczyka. Strefa Dress Code wymarzona dla projektantów odzieży. Uczestnicy tworzą idealny strój do pracy. Dla ciekawych świata techniki – robotyka z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi. Kreatywność, niestandardowe działanie uruchamiamy podczas warsztatów cyrkowych oraz w podróży po historii zawodów świata. Cofając się nieco w czasie przypomnimy o kaligrafii, nauczymy się również projektować nowe fonty, logotypy przy zastosowaniu technik kaligrafii.

 

Wydarzenie jest doskonałą okazją do zaprezentowania efektów realizacji projektów dofinansowanych w naszym regionie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na przestrzeni ostatnich 10 lat . Impreza ma za zadanie przedstawić i zaszczepić uczestnikom najważniejsze wartości Europejskiego Funduszu Społecznego, jakim są integracja, aktywizacja, edukacja, równość szans oraz koncentrowanie się na potencjalne, możliwościach i różnorodności ludzi, bez względu na miejsca zamieszkania, pochodzenie, wiek, czy niepełnosprawność. Motywem przewodnim Festiwalu będzie Polak – Europejczyk, czyli każdy z nas, oraz jego życie codzienne. Kim jest? Jak widzi siebie oraz jak widzą go inni? Jakie są jego cechy charakterystyczne? Gdzie mieszka? Jak wygląda jego dom? Jak zmieniła się przestrzeń wokół niego? Jak spędza czas wolny? Co go interesuje? W ramach EFS Festiwalu, poprzez różnego rodzaju warsztaty, zajęcia, pokazy oraz inne formy aktywności powstanie ekologiczny Dom Europejczyka, zrobiony z żywej- w 100% naturalnej- wierzby energetycznej. Dom jak i jego wyposażenie stworzone zostaną z wikliny, odpadów i surowców wtórnych, bazując na technikach recyklingowych. W pięciu strefach tematycznych Europejczyka – Pracownika, Społecznika, Erudyty, Zawodowca i Ekologa na wszystkich zainteresowanych czekać będą m.in. warsztaty ceramiczne, plastyczne i wikliniarskie, gry edukacyjne uczące przedsiębiorczości, pokazy robotyki, zajęcia z acro jogi i tańca, „żywa” architektura, Park Praw Natury, food design oraz spotkania z uczestnikami projektów dofinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. O możliwościach pozyskiwania środków unijnych informować będą pracownicy Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Na scenie wystąpią Mela Koteluk i Dawid Podsiadło. Całość zakończy pokaz Mappingu 3D nawiązujący do idei Europejskiego Funduszu Społecznego. Wstęp wolny! Organizatorem pikniku jest Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Piknik współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Exit mobile version