☰ menu

Dziewiąta edycja Małopolskiej Nocy Naukowców!

pt.
25.09.2015

Już 25 września 2015 roku dziewiąta edycja Małopolskiej Nocy Naukowców!

Wydarzenie odbywa się w 6 miastach regionu – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie i Andrychowie.

Program Małopolskiej Nocy Naukowców to ponad 1 000 atrakcji z różnych dziedzin nauki.

Chcesz dowiedzieć się jak komunikują się maszyny i w jaki sposób
przebiega termiczne cięcie metali?

A może drzemie w Tobie artystyczna dusza i chciałbyś zostać mistrzem sztuki dekoracyjnej?

Jeśli interesują Cię nowości gastronomiczne, nie możesz przegapić
zajęć dotyczących kuchni molekularnej – bąbelkowy drink i kawior molekularny
wydają się dobrym połączeniem.

Gdybyś marzył skrycie o locie w kosmos, to informacja o tym, czy Księżyc się trzęsie oraz pokaz marsjańskich krajobrazów w 3D, mogą okazać się przydatne w Twojej podróży.

A jeśli zamiast kosmosu wolisz życie podwodne, też mamy coś dla Ciebie – podczas widowiska „NAUTILUS. 2015 sekund w oceanach Ziemi" zabieramy wszystkich
na wyprawę do głębin oceanów.

Jeśli jednak lubisz eksperymentować, koniecznie zobacz widowisko teatralne z pokazami chemicznymi i odwiedź laboratoria, do których na co dzień wstęp mają tyko naukowcy.
A ponieważ w tę jedyną Noc w roku też zostajesz naukowcem, drzwi laboratoriów
stoją dla Ciebie otworem!

Krótko mówiąc, podczas Małopolskiej Nocy Naukowców nie można się nudzić!

A to tylko fragmenty naszego bogatego programu – całość na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl

 

Kilka słów o Małopolskiej Nocy Naukowców…

Małopolską Noc Naukowców organizujemy już od 2007 roku, aby popularyzować naukę i pracę naukowców wśród mieszkańców. Poprzez różne aktywności –  widowiska, pokazy, demonstracje, warsztaty, wykłady, laboratoria, konkursy, gry, zabawy i wystawy chcemy w ciekawy i nieskomplikowany sposób pokazać, że nauka to wszystko co nas otacza,
a praca naukowców ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie.

Wydarzenie kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz wszystkich miłośników nauki. Stawiamy głównie na interaktywność, aby podczas tej Nocy każdy poczuł się naukowcem. Dlatego też uczestnicy sami będą wykonywać niektóre eksperymenty, aktywnie uczestniczyć w warsztatach i demonstracjach, a podczas wycieczki po laboratoriach zobaczą miejsca, które na co dzień są niedostępne.

Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach Programu Horizon 2020. Odbywa się równolegle w ponad 300 miastach Europy. W Polsce jest organizowana również w Szczecinie, Poznaniu i Olsztynie.

Historia Małopolskiej Nocy Naukowców, czyli jak zwiększała się skala wydarzenia

Historia Małopolskiej Nocy Naukowców sięga 2007 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowaliśmy nasze wydarzenie. Wówczas Partnerami zostało 5 instytucji z Krakowa, a w przedsięwzięciu wzięło udział ok. 3 500 osób.

W ciągu ostatnich 9 lat, z każdym kolejnym rokiem skala Małopolskiej Nocy Naukowców stale się zwiększała i obecnie jesteśmy największą Nocą w Polsce i jedną z największych Nocy w Europie! W 2014 roku uczestniczyło w niej ponad 58 tys. osób, a program przygotowało ponad 30 instytucji.

Dane z poprzednich edycji i nasze szerokie doświadczenie pozwalają nam szacować, że w tegorocznej edycji  Małopolskiej Nocy Naukowców weźmie udział ponad 60 000 osób!

Organizatorzy, czyli kto tworzy Małopolską Noc Naukowców?

Małopolska Noc Naukowców jest od początku koordynowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

O 21:30 zagra zaś dla Was Ernest Staniaszek z zespołem Eleanore Krieger. Ernest, jak sam się określił gra muzykę rock′n′rollową. Jest finalistą III edycji programu The Voice of Poland. Wokalista, harmonijkarz, gitarzysta, autor tekstów i muzyki – człowiek-orkiestra!

Natomiast o 23:30 wyświetlimy tegoroczną superprodukcję – Everest, film pokazujący niewyobrażalne trudy wspinaczki na najwyższy szczyt świata. Gwiazdorska obsada, wysoka ocena na portalu IMDb (8,4/10). Zapisy na wydarzenia będą możliwe za pośrednictwem naszej strony internetowej, bądzcie czujni!

Atrakcje na najwyższym poziomie i profesjonalna realizacja przedsięwzięć to wynik pracy Urzędu Marszałkowskiego oraz 31 Partnerówszkół wyższych, instytutów badawczych i konsorcjów badawczych firm, które w większości od wielu lat angażują się w tworzenie programu Małopolskiej Nocy Naukowców:

–     Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

–      Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

–      Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

–      Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

–      Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

–      Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

–      Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

–      Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

–      Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

–      Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk

–      Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk-

–     Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie

–     Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania – po raz pierwszy w programie

–      Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS – po raz pierwszy w programie

–      Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

–     Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

–     Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach

–      Klaster Life Science

–     ABB Sp. z o.o.

–      Comarch – po raz pierwszy w programie

–      Delphi – po raz pierwszy w programie

–      MultiCentrum w Skawinie

–      Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie.

Dodatkowo wkład w realizację wydarzenia wnoszą instytucje, które na co dzień współpracują z naszymi podmiotami i również przygotowują program Małopolskiej Nocy Naukowców, m.in.:

–      I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego w Tarnowie

–      III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Tarnowie

–      Zespół  Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie

–   Zespół  Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie

–      Zespół  Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie

–      Komenda Miejska Policji w Tarnowie

–      Radio RDN Małopolska

–      Robotico

–     Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie

–      Centrum Medyczne „CENTERMED"

–      Kreatech

oraz szereg innych instytucji, z którymi nasi partnerzy na co dzień współpracują.

Małopolska Noc Naukowców 2015 w liczbach

W tworzeniu programu uczestniczy 900 naukowców i 1 600 studentów !

Co w programie?

Tegoroczny program Małopolskiej Nocy Naukowców to nie lada atrakcja !

Bogata oferta programowa w 6 miastach – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie i Andrychowie (łącznie ponad 60 lokalizacji) umożliwia każdemu, niezależnie od wieku i zainteresowań, znalezienie czegoś interesującego dla siebie.

W programie Małopolskiej Nocy Naukowców 2015 między innymi:

–      Niezwykła podwodna żegluga w Kijów.Centrum – zanim wyruszymy w wielką naukową podróż po atrakcjach przygotowanych przez partnerów wydarzenia, zabieramy wszystkich na wyprawę w głąb oceanu, aby poznać skrywane w głębinach tajemnice. To wszystko w trakcie widowiska „Nautilus: 2015 sekund podwodnej żeglugi" podczas inauguracji wydarzenia w Kijów.Centrum! Tuż po widowisku koncert Ernesta Staniaszka z zespołem Eleonore Kriegier, czyli spora dawka dobrej muzyki rock′n′rollowej w wykonaniu finalisty III edycji programu The Voice of Poland. A po koncercie – emisja tegorocznej superprodukcji – film „Everest" pokazujący niewyobrażalne trudy wspinaczki na najwyższy szczyt świata, który we wrześniu ma swoją premierę!

–      Sterowanie komputerem przy pomocy gestów, maszyny potrafiące się komunikować, burza w laboratorium – o tych niezwykłych zjawiskach opowiedzą naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej. To jednak nie wszystko, co podczas Nocy Naukowców zaprezentuje AGH…

–      Wszystkich, którzy chcą się wcielić w rolę projektantów, specjalistów zdobnictwa i kaligrafii oraz mistrzów sztuki dekoracyjnej i pięknego pisania, Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na Warsztaty Krakowskie 2.0. W programie również szereg innych warsztatów dla dzieci.

–      W Instytucie Fizyki Jądrowej dowiemy się więcej o wielkich eksperymentach badawczych prowadzonych na świecie, a także czy można zapalić Słońce na Ziemi. Dodatkowo niezwykłe spotkania z naukowcami „pod chmurką" oraz widowisko „Gwiezdny pył", czyli idealne połączenie humoru i nauki.

–     Niezwykła moc różnorodnych atrakcji z zakresu nauk ścisłych i humanistycznych przygotowana została też przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dowiemy się (prawie) wszystkiego o otaczającym nas świecie i zrozumiemy niepojęte, m.in.:  Jak satelity widzą Świat?, Jak nauczyć komputer śpiewać?, Czy można widzieć uszami?, Jak wygląda układ odpornościowy dżdżownicy?, Jak wygląda życie poza organizmem? Ponadto sztuczki z kurzym jajkiem, noc szkieletów, egzamin na czarodzieja, strategie w Blackjacku,  a nawet spotkanie z muszką owocową. Ponadto szereg warsztatów, prezentacji, eksperymentów i spotkań z wyjątkowymi naukowcami! W Auditorium Maximum odbędzie się także widowisko teatralne z pokazami chemicznymi „Chemia jest wszędzie…".

–      Demonstracje z wykorzystaniem najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta w Kościele św. Piotra i Pawła, czyli Ziemia – wirująca planeta.

–     „W geologicznej kapsule czasu" – pod tym tajemniczym hasłem kryją się atrakcje programu przygotowanego przez Instytut Nauk Geologicznych, a wśród nich m.in. prezentacje: „Wędrówki w czasie i przestrzeni – rekonstrukcja życia krakowskich mamutów" czy „Jak szybko wędrują skały w Himalajach?".

–      Na Politechnice Krakowskiej moc chemicznych i mechanicznych atrakcji, wśród nich: prezentacja prototypów bolidu wyścigowego i elektrycznego pojazdu miejskiego, spotkanie z robotem, fotoluminescencja kryształów soli, studio piękna w domu. Ponadto uczestnicy będą mogli zostać nie tylko naukowcami, ale i… motorniczymi (!),
a to dzięki zajęciom na symulatorze tramwaju NGT6.

–     Na Uniwersytecie Ekonomicznym naukowcy przekażą nam wiele cennym informacji niezbędnych na zakupach – uczestnicy dowiedzą się m.in. dlaczego „zamszowe" buty nie są z zamszu, jaki jest związek ceny z jakością produktów, dlaczego żywność ma taki, a nie inny kolor?

–      Moc atrakcji również na Uniwersytecie Pedagogicznym, a wśród nich warsztaty, m.in.: pisanie atomami, wygląd nieba w chwili Twoich urodzin, poszukiwanie życia poza Ziemią, wykrywanie białka. Uczestnicy znajdą również odpowiedzi na niezwykłe pytania: Co mówię, kiedy mówię i co słyszę, kiedy słucham?, Czy masz rtęć we włosach?, Jak rośliny zwabiają swoich zapylaczy? oraz odkryją wiele innych naukowych tajemnic…

–     Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego przygotowali niezwykłe zoologiczno-botaniczne ciekawostki, a wśród nich m.in. poznawanie roślin inwazyjnych (np. barszcz Sosnowskiego, kolczurka klapowana), grzybobranie, oznaczanie wieku ryb. W programie także szereg warsztatów, m.in.: Co mieszka na klamce?, Jak sklonować gen?, Jak pożyczamy kolory od roślin?

–    W  Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II na uczestników czeka szereg fascynujących warsztatów i spotkań z naukowcami, m.in. na temat zaburzeń odżywiania, zabiegów resuscytacyjnych z użyciem AED, profilaktyki chorób układu krążenia i metod radzenia sobie ze stresem.

–     W Instytucie Ekspertyz Sądowych jak co roku  rozwiązywanie innej kryminalnej zagadki – w tym roku zagadka pod tajemniczym hasłem „Ostatni kurs". Na przykładzie zainscenizowanego miejsca zdarzenia zwiedzający zapoznają się z rodzajami śladów jakie znaleźć można na miejscu przestępstwa oraz sposobami ich ujawniania, zabezpieczania i późniejszej analizy laboratoryjnej.

–     Prezentacje innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość życia oraz  liczne pokazy i eksperymenty przygotowane przez Fundację Klaster Life Science Kraków, a wszystko pod hasłem „Było sobie życie".

–     W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie uczestnicy, zgodnie z hasłem programu  „Głównym celem edukacji nie jest nauka, lecz rozbudzanie ducha", będą rozbudzać w sobie „naukowego ducha"! Wezmą udział w grach, warsztatach, pokazach m.in. z chemii, matematyki, elektroniki, inżynierii, ekonomii, informatyki, fizjoterapii.

–      Program Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Sącza będzie bogaty w różnorodne warsztaty, pokazy, wykłady, m.in. z zakresu kultury fizycznej i techniki. Na uczestników czeka także mnóstwo konkursów i gier edukacyjnych.

–      Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na program pod hasłem „Kolorowe spojrzenie na Wszechświat", a w nim m.in. szereg warsztatów i zabaw oraz naukowa herbaciarnia.

–      Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie zaprasza na liczne warsztaty i pokazy chemiczne, fizyczne, artystyczne, jak również warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz konkursy i zabawy.

–    W Multicentrum w Skawinie  uczestnicy wcielą się w multieksperymentatorów, multipodróżników oraz multihistoryków i wezmą udział w wielu tematycznych warsztatach i pokazach.

W tym roku swój program zaprezentują też PO RAZ PIERWSZY w historii Małopolskiej Nocy Naukowców:

–      Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, który przygotował interaktywny pokaz działania synchrotronu za pomocą projektora holograficznego Leia Display oraz zwiedzanie synchrotronu.

–      Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, który oferuje wiele ciekawych warsztatów i prezentacji, m.in. Pomiary i analiza topografii powierzchni, Badanie właściwości materiałów, Pomiar hałasu i rozpoznawanie źródeł dźwięku.

–     COMARCH, który zaprezentuje uczestnikom m.in. pokazy robotów oraz urządzeń opartych na rozwiązaniach Internet of Things, programowanie samochodowych aplikacji Android i wielu innych atrakcji.

      DELPHI, które otworzy dla uczestników swoje laboratoria, w których testuje rozwiązania do samochodów przyszłości.

To tylko niektóre punkty bogatego programu Małopolskiej Nocy Naukowców. Więcej atrakcji w szczegółowym programie na stronie wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja – szczegóły na naszej stronie.

Wydarzenia w ramach tak szerokiego programu odbywają się w różnych miejscach, ale często w podobnym przedziale czasowym – nasze wydarzenie trwa bowiem tylko jedną Noc! Zatem każdy uczestnik musi dobrze zaplanować swoją podróż przez świat nauki.

Warto śledzić także profil wydarzenia na Facebooku tam zawsze znajdują się aktualne informacje dotyczące Nocy: www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow.

Koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Departament Rozwoju Gospodarczego

Exit mobile version