Zaplanowane wydarzenia ilustrują przełomowy moment dla polskiego baletu, kiedy powstawały pierwsze zawodowe zespoły i szkoły baletowe, gdzie rodził się repertuar sceniczny oparty na zasadach baletu francuskiego. Jednocześnie Balet Cracovia Danza jako jedyny przedstawia postać i styl tańca Jean-Georgesa Noverre’a, francuskiego mistrza tańca, reformatora baletu, którego dzienna data urodzin, 29 kwietnia, stała się Międzynarodowym Dniem Tańca.
Tego dnia o godz. 20 na platformie Play Kraków pokazany zostanie spektakl Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej, opowiadający o powstaniu jednej z pierwszych szkół baletowych w Polsce, w rezydencji Branickich w Białymstoku. W przedstawieniu w choreografii Romany Agnel i Dariusza Brojka pokazana została m.in.: rekonstrukcja lekcji tańca, uczniowska gala, audycja baletowa, a także spektakl baletowy, popisy mistrzów czy wielki bal. Opowieść o narodzinach polskiego zawodowego baletu wypełnią takie tańce jak m.in.: menuet, allemande, courante, sarabanda, gigue, gawot czy folia, do muzyki popularnych wówczas kompozytorów, m.in.: Corellego, Boccheriniego czy Lully’ego. Nie zabraknie też znanego Poloneza G-dur Macieja Radziwiłła czy fragmentów bardzo słynnego w tamtym czasie baletu L’Europe Galante (Wykwintna Europa) André Campry, m.in. w oryginalnych choreografiach Louis Pécoura. Spektakl miał premierę jesienią zeszłego roku w streamingu, a na Play Kraków będzie dostępny do końca roku. Bilet w cenie 10 zł jest ważny przez 48 godzin,
Wcześniej, o godz. 19, Polska Opera Królewska zaprasza na swój kanał na Youtube, na otwarty streaming baletu Noverre en action w reżyserii i choreografii Romany Agnel, w wykonaniu Baletu Cracovia Danza oraz Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej. Spektakl jest ukłonem wobec mistrza tańca Jean-Georges’a Noverre’a (1727-1810), twórcy tzw. ballet d’action czyli baletu z akcją, którego teorię wyłożył w swoich listach Lettres sur la dance et sur les ballets. Dziś uznawany jest powszechnie za ojca baletu jako sztuki samodzielnej, opowiadającej tańcem na scenie konkretną historię, a także emocje z nią związane. Spektakl Noverre en action jest hipotetyczną próbą zrekonstruowania spotkania króla Stanisława Augusta z mistrzem tańca, a także pokazania polskiego władcy jako mecenasa baletu i przede wszystkim twórcy pierwszego polskiego zawodowego zespołu baletowego. Punktem wyjścia dla stworzenia przedstawienia stał się zachowany do dziś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, imponujący zbiór rękopisów Noverra, które mistrz podarował królowi, starając się o stanowisko na polskim dworze.
Z okazji Dnia Tańca Balet Cracovia Danza zainaugurował także nowy cykl filmowy Słownik tańca dawnego. W kilkuminutowych odcinkach prezentowane są oryginalne choreografie, zapisane w historycznych traktatach. Wykonywanym przez tancerzy Baletu Cracovia Danza tańcom barokowym towarzyszy komentarz Romany Agnel. Pierwsze 3 odcinki cyklu: Bourée, Forlana oraz Gavotte można oglądać na kanale YouTube oraz na Facebooku zespołu, odpowiednio od 14, 21 i 28 kwietnia.
Wydarzenia Baletu Cracovia Danza wpisują się w ogólnopolską akcję tańczMY, której patronem jest Instytut Muzyki i Tańca, a także w obchody Międzynarodowego Dnia Tańca pod auspicjami International Dance Coucil (CID).
Zapraszamy!