Muzeum Narodowe we Wrocławiu
9 lipca 2011
Od 10.00 do 18.00
Wstęp wolny
Dla dorosłych
12.00 – Najsłynniejsze akty renesansowe w malarstwie i rzeźbie – B. Przerwa
Od fresków Masaccia, poprzez rzeźby Donatella i Michała Anioła po akty malowane przez Albrechta Durera, Łukasza Cranacha, Rafaela Santi i Tycjana.
13.00 – Galeria sztuki śląskiej XVI-XIX w. – oprowadzanie po salach „renesansowych"
15.00 – Elegantki renesansowej Florencji – wykład M. Możdżyńskiej – Nawotki
Marcel Proust podkreślał, że „każda epoka personifikuje się w nowych kobietach. Owe nieodparte piękności ściśle związane z tym, co pobudza najnowsze zaciekawienie, zdają się one w swojej toalecie zjawiać dopiero w tej chwili, jako nieznany gatunek, zrodzony z ostatniego potopu". Renesansowa Florencja była nie tylko wspaniałym ośrodkiem artystycznym, ale także centrum wyrafinowanej mody i strojów noszonych przez kobiety piękne, wpływowe i często tragiczne.
16.00 – Pokaz renesansowych tańców i nauka podstawowych kroków – prowadzi zespół Serenissima Wratislavia
Dla dzieci
11.00 – Ciesz się dniem, jak człowiek renesansu! – dla dzieci od 7 do 13 lat, prowadzi J. Jasińska – Sadura
Dzieci obejrzą renesansowe portrety, dowiedzą się, jak wyglądały modne stroje, obyczaje i oczekiwania ludzi tego okresu. Porównamy podobieństwa i różnice między renesansowym a współczesnym człowiekiem. W czasie zajęć plastycznych dzieci namalują autoportrety w stylu renesansowym.
13.00 – Przygoda w gabinecie osobliwości – dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, prowadzi G. Wojturski
Gabinety osobliwości, czyli prywatne kolekcje składające się z dzieł sztuki, ale też różnego rodzaju osobliwości, były szczególnie modne w okresie renesansu i baroku. Bogaci właściciele gromadzili w przeznaczonych do tego celu pokojach wyjątkowe eksponaty z różnych dziedzin znajdujących się w ich sferze zainteresowań. Gabinety prezentowane były gościom, jako atrakcja rezydencji oraz wizytówka humanistycznych zainteresowań, wiedzy i bogactwa właścicieli. Ideę gabinetu osobliwości realizowały: wrocławski ogród Laurentiusa Scholza, ogród wodny Wolfganga Scharschmidta oraz gabinety bibliotek: Bernardyńskiej, Magdaleńskiej i Elżbietańskiej. Na spotkaniu, prócz wielu zagadek, rebusów do rozwiązania dzieci będą mogły wykonywać dziwaczne eksponaty z przygotowanych wcześniej surowców do „dziecięcego gabinetu osobliwości". Na końcu zajęć w gabinecie tym będzie się można sfotografować.
15.00 – Tajemnice renesansowych herbów – dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, prowadzi S. Ortyl
Dzieci dowiedzą się, co dosłownie oznacza słowo herb. Poza tym prowadzący wyjaśni, skąd się wywodzą herby, za co można było je otrzymać i dlaczego na renesansowych obrazach portretowane osoby tak chętnie się z nimi pokazywały. W części praktycznej uczestnicy zajęć wykonają najpierw własne herby, a potem jeden wspólny, który będzie wyrażał ideę tolerancji.
Rezerwacja na zajęcia dla dzieci – tel. 71 372 51 48