☰ menu

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w Muzeum AK

niedz.
23.11.2014

Tego dnia powstaną trzy obrazy po wspólnym tytułem „Wyklęty też człowiek", które będą elementem przyszłorocznej wystawy poświęconej Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość oraz żołnierzom wyklętym. Muzeum AK inauguruje również zbiórkę pamiątek związanych ze Zrzeszeniem oraz żołnierzami, którzy walczyli z władzą ludową. Oprócz tego Muzeum przygotowało wiele atrakcji: szereg projekcji filmowych, warsztaty dla dzieci i młodzieży, muzealną grę z nagrodami oraz możliwość zwiedzania wystaw z przewodnikiem. O godz. 12:00 będzie również wyjątkowa okazja spotkania z kombatantem, panem Wacławem Szaconiem ps. „Czarny" – żołnierzem AK czterokrotnie skazanym na śmierć, który przyjaźnił się z Józefem Franczakiem ps. „Lalek", ostatnim poległym w boju żołnierzem wyklętym. W ramach tego spotkania odbędzie się również promocja książki „Bracia Herzogowie – żołnierze niepodległości".


DZIEDZINIEC

godz. 10:00 -16:00
„Wyklęty też człowiek" maluje na żywo Dariusz Paczkowski,

godz. 11:00, 14:00, 16:00
Zwiedzanie wystaw Muzeum z przewodnikiem

godz. 15:00
Gra muzealna „Podążaj za mapą"
Dzieci i dorośli wcielą się w rolę akowców, których Komenda Główna wysłała w teren w celu skompletowania żołnierskiego ekwipunku.

AULA MUZEUM AK

godz. 12:00

Spotkanie z Wacławem Szaconiem pseudonim „Czarny" – wspomnienia żołnierza wyklętego – wykład opatrzony prezentacją multimedialną

„Bracia Hercogowie – żołnierze niepodległości" promocja książki Przemysława Wywiała,

Projekcje filmowe

godz.10:00

·         „Posłańcy śmierci" – film opowiada o zorganizowanych przez UB grupach likwidacyjnych skierowanych przeciw partyzantom

·         „Zaporczycy" – historia zgrupowania partyzanckiego mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory", które działało na Lubelszczyźnie do 1947 r. i było jednym z największych oddziałów partyzanckich w Polsce.

godz.15:00

·         „Pani Weronika i jej chłopcy" film dokumentalny
Kpt. Weronika Sebastianowicz urodziła się w 1931 roku. Mimo młodego wieku w 1944 roku została zaprzysiężona jako żołnierz Armii Krajowej. W 1951 roku została aresztowana wraz z matką i ojcem – również żołnierzami konspiracji AK Obwodu Wołkowysk. W łagrach Workuty spędziła 5 lat. Od lat 90. minionego wieku działa aktywnie w Związku Polaków na Białorusi.

godz.16:00

·         „Żołnierze wyklęci" – film o losach żołnierzy podziemia zbrojnego, walczących w lasach najpierw z Niemcami, a później z sowietami.

SALA MAŁEGO KONSPIRATORA

Warsztaty:

godz. 10:00
„Czworonożni żołnierze", od 5 lat,
Podczas warsztatów dzieci poznają zwierzęta, które zasiliły szeregi różnych armii świata.

godz. 13:00
„Poznajemy współczesnych rycerzy", od 8 lat,|
to warsztaty na temat losów wybranych postaci historycznych służących w Wojsku Polskim. 

godz. 15:00
„Dzielne kobiety i dzielni mężczyźni", od 13 lat,
Podczas warsztatów uczestnicy poznają historie kilku bohaterek i bohaterów, którzy reprezentowali różne formy walki z okupantem podczas II wojny światowej.

Szczegóły na www.muzeum-ak.pl oraz www.facebook.com/MuzeumAK

Exit mobile version