Dla spragnionych ruchu na powietrzu proponujemy Tai Chi w parku Schopenhauera, tuż przy Dworku Artura, a dla młodych wielbicieli tańca pokaz i warsztat break dance. Podczas całego Dnia Otwartego dla mniejszych dzieci (już od 3 roku życia) prowadzone będą warsztaty twórcze i plastyczne. Ciekawą i wesołą zabawą dla całych rodzin będzie gra terenowa …z nagrodami. Miejsce akcji – nasz ogródek. Na wielbicieli gier planszowych czeka całkiem niezły wybór gier! Proponujemy mały turniej!
Oprócz warsztatów zapraszamy Was na pokazy: break dance, gimnastyki artystycznej, karate oraz tańca ludowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Gdańsk. Może niektóre z tych aktywności przypadną Wam do serca i zechcecie uczestniczyć w stałych zajęciach Dworku Artura. Dla wielbicieli fotografii mamy propozycję spaceru fotograficznego na Oruni.
Wspólnie z nami będziecie mogli wykonać szablonami nadruki o tematyce kulturalnej inspirowane naszym plakatem, na przyniesionych przez siebie T-shirtach lub torbach ekologicznych. To fajna i kreatywna zabawa, a na dodatek zyskacie oryginalną niepowtarzalną koszulkę lub torbę.
Szczególnie ważnym elementem Dnia Otwartego będzie kawiarnia w konwencji „world cafe". Tu zapraszamy chętnych na darmową kawę i ciastko, a przede wszystkim na rozmowę o … kulturze i Oruni. Jeżeli chcecie Państwo mieć wpływ na to co dzieje się na Oruni poprzez ofertę proponowaną przez bliski Wam dom kultury, przyjdźcie i spotkajcie się z nami. Chcemy zapisać Państwa pomysły i skorzystać z nich w przyszłości, tworząc ofertę kulturalną specjalnie dla Was. Razem stworzymy miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom Oruni.
W kawiarni spotkają się z Państwem: Ewa Kowalska – dziennikarka obywatelska iBedeker, przedstawiciele Rady Osiedla Orunia – Św. Wojciech – Lipce, przedstawiciele Gdańskiego Archipelagu Kultury – Sławek Nichczyński oraz kierownik Dworku Artura – Monika Jarząbek.
Dzień otwarty zakończymy koncertem zespołu Sutari
Szczegółowy program dnia otwartego poniżej:
Warsztaty dla dzieci i dorosłych:
Ceramika – 13.00-15.30
Dekorowanie ścian – 13.00-15.30
Florystyka – 14.00-16.30
Break dance dla dzieci – 14.15-15.00
Filcowanie – 15.00-18.00
Tkactwo – 16.00-18.00
Tai Chi w parku – 14.30-15.00 i 15.30-16.00
Warsztaty twórcze i plastyczne dla dzieci od 3 roku życia – 13.00-18.00
Pokazy artystyczne i sportowe:
Gimnastyka artystyczna – 13.30
Break dance – 14.00
Karate – 15.00
Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk – 15.30
Gra terenowa z nagrodami – 13.00-15.30
Kącik gier planszowych – 13.00-18.00
World cafe – Kawa / herbata + ciastko dla każdego – 13.00-16.00
Spacer fotograficzny po Oruni – od 15.30
Kulturalne szablony na koszulki lub eko torby – zainteresowanych prosimy o przyniesienie koszulek lub toreb bawełnianych (bez nadruków)
Zdjęcie z chłopakiem z plakatu
Koncert SUTARI – godz. 19.00
O zespole Sutari:
S u t a r i tworzą wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej. Projekt s u t a r i to fuzja naszych rozmaitych doświadczeń i fascynacji muzycznych.
S u t a r i to ludowa awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne.
Muzyka, którą gramy, powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie a także własne kompozycje. Zainspirowało nas brzmienie i charakter litewskich pieśni Sutartines – śpiewanych tylko przez kobiety w idealnym współbrzmieniu. Sutariznaczy współbrzmieć. Postanowiłyśmy poszukać współbrzmienia w naszej tradycji wokalnej, nie próbując zmieniać pieśni a tylko wydobyć to, co w nich ukryte. Zachowując styl, temperament, melodykę, rytm a przede wszystkim treść pieśni – bliską kobiety, inteligentną, atrakcyjną – wydobywamy z nich współczesne elementy, brzmienia i interpretacje. Utrwalamy tradycyjny charakter zgromadzeniowy muzykowania, traktując je jako spotkanie i dialog między uczestnikami. Opowiadamy poprzez muzykę – tak jak nasze babki.
S u t a r i zdobyła II nagrodę oraz nagrodę publiczności – "Burzę Braw" na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2012, I nagrode oraz nagrodę publiczności na XXII Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe w 2012r. W ramach plebiscytu portalu etno.serpent.pl uznana została przez polskich dziennikarzy specjalizujących się w muzyce eno/folk/world za "NAJCIEKAWSZY NOWY ZESPÓŁ ROKU 2012". Zwyciężczynie 10. edycji Bitwy Zespołów (Battle Of The Bans) organizowanej przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network.
Skład:
Barbara Songin – śpiew, bęben obręczowy, basetla, perkusjonalia, instrumenty codzienne (wody dzban, tarka kuchenna)
Katarzyna Kapela – śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne (deska kuchenna, nóż, kieliszek, butelki)
Zofia Barańska – śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne (mikser kuchenny, klucze)
Więcej informacji znajda Państwo na naszej stronie internetowej www.gak.gda.pl, oraz na naszym profilu: Facebook/Stacja Orunia.
Kontakt:
Dworek Artura GAK / Stacja Orunia
ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk
tel. 58 306 66 76 w. 37, e-mail: dworekartura@gak.gda.pl
dojazd autobusami: 151, 189, 200, 207, 210, 232